Wrota Sztormowe uderzają w wiceministra środowiska. Z powodu afery przetargowej w szczecińskiej melioracji

  • Głos Szczeciński

Mariusz Parkitny mariusz.parkitny@gs.pl

Jak ustalił Głos, do prokuratury trafiło zawiadomienie dotyczące złamania prawa przez Gawłowskiego, który jest wiceministrem środowiska i szefem zachodniopomorskiej Platformy Obywatelskiej. Sprawa budzi emocje, bo dotyczy inwestycji, która objęta jest innym śledztwem - w sprawie ustawiania przetargów w melioracji.
Według naszych ustaleń osoba, która złożyła zawiadomienie na Gawłowskiego twierdzi, że wiceminister odmówił kontroli inwestycji jeszcze w czasie jej trwania, czyli w połowie ubiegłego roku.
 Andrzej Szkocki

- Zawiadomienie dotyczące poświadczenia nieprawdy i niedopełnienia obowiązków przez sekretarza stanu w ministerstwie środowiska wpłynęło do nas. Wykonujemy czynności zmierzające do ustalenia wskazanych w nim okoliczności i następnie prokurator podejmie decyzję, co do dalszego toku postępowania - mówi prokurator Aneta Skupień z Prokuratury Okręgowej w Koszalinie.

Chodzi o Wrota Sztormowe w Mielnie, których budowa kosztowała 20 milionów złotych. Mają zabezpieczać okolicę przed zalaniem - podczas sztormu wrota zamykają się automatycznie i odcinają dopływ wody do jeziora Jamno. Inwestorem był Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Prace wykonywała firma Krzysztofa B., przedsiębiorcy z Darłowa. Od dwóch miesięcy B. siedzi w areszcie podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej ustawiającej przetargi na prace melioracyjne.

Według prokuratury "mózgiem" grupy był Tomasz P., były szef melioracji. Przyznał się, że B. dał mu 200 tysięcy złotych łapówki, aby otrzymywać zlecenia na prace melioracyjne.

Więcej o sprawie i dlaczego Wrota Sztormowe wywołują tyle emocji w dzisiejszym papierowym wydaniu "Głosu Szczecińskiego".

Wideo

polecane: Flesz: Więzienie za przekręcanie liczników

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

26.12.2017, 19:44

..."podczas sztormu wrota zamykają się automatycznie i odcinają dopływ wody do jeziora Jamno".  Panie dziennikarzu, widział Pan tam jakąś automatykę??? Wrota działają samoczynnie w zależności od kierunku przepływu wody. Przy cofce woda sama zamyka wrota i czasami trzeba długo poczekać aby woda z Jamna miała wystarczający silny nurt aby je otworzyć na całą szerokość. Dla mnie bubel hydrotechniczny a jezioro się "dusi" i gnije.... 

02.04.2015, 18:27

Jak to mówi moja babcia kolejne kręcie roboty, jak to mówią nie buduje się mieszkania bez fundamentu to samo nie zmieni się systemu bez zmiany elementów. A dziś jest obawa, że ludzie odbiorą jako obsadzanie swoimi - każdą zmianę.

02.01.2015, 07:32

Na Jamnie w tej chwili istnieje ryzyko powodzi z powodu zablokowania wylewu wód z Jamna do Bałtyku.

29.12.2014, 21:04

GAWŁOWSKI to najwiekszy hochsztapler w regionie DYZMA !

29.12.2014, 09:11

W dniu 29.12.2014 o 06:45, najdakrzysztof54@gmail napisał: Sadzę że inicjatorem tej inwestycji jest osobiście Stanisław G.Inwestycja powstała na wniosek Urzędu Marszałkowskiego i jest finansowana przez UM. Realizatorem w imieniu UM jest ZZMiUW. Koszt inwestycji to 24 mln. zł,wkład własny ZZMiUW to k. 1,3 mln.Inwestycja powstała na podstawie spec ustawy  zabezpieczeniu przeciwpowodziowym, a więc decyzje były podejmowane na szczeblu wojewódzkim z wyłączeniem władz lokalnych.Decyzję o pozwoleniu na budowę wydał Wojewoda Zachodniopomorski, decyzję wodnprawną Marszałek Zachdniopomorski,decyzję środowiskową RDOŚ, pozwolenie na użytkowanie Wojewoda, protokół odbioru komisja złożona z przedstawicieli wykonawcy i inwestora zastępczego tj. ZZMiUW. W sprawę są zamieszane najwyższe władze wojewódzkie.Inwestycja powstała na terenie objętym programem Natura 2000, oraz na terenie Koszalińskiego Parku Krajobrazowego. Wszelkie inwestycje w tym rejonie zgodnie z uwarunkowaniami środowiskowymi obowiązującymi w gminie Mielno oraz programem Natura 2000 , muszą mieć cenę oddziaływania na środowisko. Z nieznanych mi powodów decyzją dyrektora RDOŚ odstąpiono od sporządzenia OOŚ. Zaoszczędzono ca. 30 tys. zł.Gmina Mielno jako strona w sprawie nie wniosła protestu.
Krzysztofnajda54@ - dzięki za info , jednak nie pomyliłem się moja ocena jest prawidłowa pierwsze skrzypce w tym towarzystwie gra Stanisław G i jego protegowany Maciej T( ten od orzeszków)

29.12.2014, 07:45

W dniu 29.12.2014 o 06:02, gość napisał: Najdakrzysztof@ mam pytanie Kto za tę budowę odpowiada personalnie?, kto za przetarg na wykonanie tej budowy, jak cena , i kto odbierał technicznie = te osoby powinny odpowiedzieć za te sytuację oprócz kary więzienia też i materialnie ( za komuny był taki paragraf o odpowiedzialności materialnej - puszczano co poniektórych i ich rodziny w skarpetkach za wyrządzone straty i sędziowie z niego szczerze korzystali,( sędziowie są jeszcze tacy sami jak za komuny - o mentalności ukształtowanej za czasów PRLu). Jakoś dziwnie ale wydaje mi się że jednym z głównych bohaterów tej afery jest były vice -minister środowiska z PO ten od orzeszków
Sadzę że inicjatorem tej inwestycji jest osobiście Stanisław G.Inwestycja powstała na wniosek Urzędu Marszałkowskiego i jest finansowana przez UM. Realizatorem w imieniu UM jest ZZMiUW. Koszt inwestycji to 24 mln. zł,wkład własny ZZMiUW to k. 1,3 mln.Inwestycja powstała na podstawie spec ustawy  zabezpieczeniu przeciwpowodziowym, a więc decyzje były podejmowane na szczeblu wojewódzkim z wyłączeniem władz lokalnych.Decyzję o pozwoleniu na budowę wydał Wojewoda Zachodniopomorski, decyzję wodnprawną Marszałek Zachdniopomorski,decyzję środowiskową RDOŚ, pozwolenie na użytkowanie Wojewoda, protokół odbioru komisja złożona z przedstawicieli wykonawcy i inwestora zastępczego tj. ZZMiUW. W sprawę są zamieszane najwyższe władze wojewódzkie.Inwestycja powstała na terenie objętym programem Natura 2000, oraz na terenie Koszalińskiego Parku Krajobrazowego. Wszelkie inwestycje w tym rejonie zgodnie z uwarunkowaniami środowiskowymi obowiązującymi w gminie Mielno oraz programem Natura 2000 , muszą mieć cenę oddziaływania na środowisko. Z nieznanych mi powodów decyzją dyrektora RDOŚ odstąpiono od sporządzenia OOŚ. Zaoszczędzono ca. 30 tys. zł.Gmina Mielno jako strona w sprawie nie wniosła protestu.

29.12.2014, 07:02

Najdakrzysztof@ mam pytanie Kto za tę budowę odpowiada personalnie?, kto za przetarg na wykonanie tej budowy, jak cena , i kto odbierał technicznie = te osoby powinny odpowiedzieć za te sytuację oprócz kary więzienia też i materialnie ( za komuny był taki paragraf o odpowiedzialności materialnej - puszczano co poniektórych i ich rodziny w skarpetkach za wyrządzone straty i sędziowie z niego szczerze korzystali,( sędziowie są jeszcze tacy sami jak za komuny - o mentalności ukształtowanej za czasów PRLu). Jakoś dziwnie ale wydaje mi się że jednym z głównych bohaterów tej afery jest były vice -minister środowiska z PO ten od orzeszków

28.12.2014, 01:51

W dniu 27.12.2014 o 22:59, Kolo napisał: Świetnie tylko dlaczego sprawa Gawłowskiego została przekazana do Prokuratury Okręgowej w Koszalinie? Facio jest przecież wiceministrem i jego sprawą powinna zajmować się co najmniej Prokuratura Apelacyjna a najlepiej Generalna. Koszalin zamiecie to pod dywan. Wygląda to na ustawkę niestety. Musimy tego pilnować oddolnie. Czas na zaprowadzenie porządku w tym burdelu.
Koło @ właśnie te wybory pokazały jaka jest wola u wielu na zaprowadzenie porządku , ludzie są tak ogłupiani przez sprzedajne media( praktycznie niema już polskich mediów tylko sa polskojęzyczne) ze aż strach a po za tym to samodzielne myślenie nie jest mocna strona wielu mieszkańców województwa zachodniopomorskiego( widać kogo wybrali do władz samorządowych ) jeszcze tylko niech pozwolą aby u władzy zostali ci od kręcenia lodów to obudzimy się w bantustanie o nazwie vorpommern lub priwiślański kraj

27.12.2014, 23:59

Świetnie tylko dlaczego sprawa Gawłowskiego została przekazana do Prokuratury Okręgowej w Koszalinie? Facio jest przecież wiceministrem i jego sprawą powinna zajmować się co najmniej Prokuratura Apelacyjna a najlepiej Generalna. Koszalin zamiecie to pod dywan. Wygląda to na ustawkę niestety. Musimy tego pilnować oddolnie. Czas na zaprowadzenie porządku w tym burdelu.

23.12.2014, 14:20

W dniu 23.12.2014 o 12:28, Gość napisał: Najprawdziwsza prawda, wszystkim znana,........... lecz nie do wszystkich dociera !........DLACZEGO ???
Do Najdakrzysztof@54 , cieszy mnie ze ktoś ten temat poruszył zamysł tych wrót był może OK., ale jak zwykle wykonanie jest do kitu wrota może były i są potrzebne tylko jest zasadne pytanie dlaczego są zamknięte? co powoduje ze jest brak wymiany wody , tlenu itd. na rzece Mass - Rotterdam czy w Londynie na Tamizie są wrota i w sytuacji awaryjnej typu COFKA są zamykane ,za tę sytuacje już odpowiada WŁADZA! która zawiaduje tymi wrotami ! - to o wrotach jeśli chodzi o wałki przy wykonaniu tych wrót, czy przetargu to inna sprawa. PO szło do władzy strasząc ludzi PiSem( ranne kontrole aresztowanie wałkarzy oszustów) za to zapłaciło utrata władzy naród sam sobie wybrał tych co są u ŻŁOBA ( ZŁOTOUSTEGO co uciekł do Brukseli i jego KAMARYLĘ)ludzie chcieli aby ich oszukiwano ,okradano , więc nie rozumię problemu szczególnie że w eks Koszalińskim władzę sprawują te same środowiska od 45r( eks komuna i jej POciotki)- podsumuję chcecie to macie tak będzie dopóty, dopóki nie zmieni się ludzi u władzy - samorządowej i Krajowej , w innym wyoadku zawsze będzie bryndza i co do prokuratury lub sadów to szkoda słów- NIE WIERZĘ W ICH NIEZALEŻNOŚĆ! - UCZCIWOŚĆ!

23.12.2014, 13:28

W dniu 20.12.2014 o 15:44, najdakrzysztof54@gmail.com napisał: Na początek opiszę mieszkańcom Szczecina  o co chodzi z tzw. wrotami sztormowymi.Na Kanale Jamneńskim łączącym jezioro Jamno z morzem Bałtyckim wybudowano budowlę mającą podobno zabezpieczać jezioro Jamno przed tzw. cofką. Budowla ta w sposób skuteczny odcięła jezioro od morza. Uniemożliwiła migrację ryb na tarł d jeziora oraz uniemożliwiła wymianę wody w umierającym jeziorze.Jamno przez wiele lat było naturalnym szambem Koszalina i tylko wlew wody z morza utrzymywał je przy życiu. Tzw. wrota kosztowały 24 000 000 złotych 86 % z dofinansowania ze środków unijnych, dotacja unijna wynosiła ca, 19,6 mln. Budowla powstała bez jakiegokolwiek uzasadnienia, podejrzewam że chodziło tylko  wyrwanie kasy.Właściciel firmy realizującej inwestycję siedzi, Tomasz P. były dyrektor ZZMiUW w Szczecinie siedział, wyszedł i teraz sypie wspólników.Jest wesoło. Jest to prawdopodobnie największy przekręt w Polsce.
Najprawdziwsza prawda, wszystkim znana,........... lecz nie do wszystkich dociera !........DLACZEGO ???

23.12.2014, 13:20

W dniu 20.12.2014 o 08:27, Gość napisał: Cudem jest to ze ze ten kraj w którym złodziej na złodzieju złodziejem pogania ,jeszcze istnieje .Nic jednak nie jest dane na zawsze .
Nic jednak nie jest dane na zawsze .
 
 
 Czytaj .......grubasie i czekaj............

21.12.2014, 12:32

A moze sledztwo przeniesc do krakowa lub do Opola???

21.12.2014, 03:10

W dniu 21.12.2014 o 02:05, afera napisał: Panie Najda, to do czego sener-owi była potrzebna firma "Bimor" ? Łapówki ? A może jednak (o zgrozo!) wymyślenie fatalnego rozwiązania wrót i łapówki ?
SENER to potężna firma Hiszpańska o zasięgu światowym, BIMOR to wyrobnik. SENER wygrał kontrakt zabezpieczeniem finansowym ( m.in. na Kajmanach)

21.12.2014, 03:05

W dniu 20.12.2014 o 23:18, afera napisał: A czy to nie Biuro Projektów B.P.B.M. "Bimor" (znajomi Pana redaktora? ) wymyśliło takie rozwiązanie wrót ? 
Panie Najda, to do czego sener-owi była potrzebna firma "Bimor" ? Łapówki ? A może jednak (o zgrozo!) wymyślenie fatalnego rozwiązania wrót i łapówki ?

21.12.2014, 01:56

W dniu 20.12.2014 o 20:40, Gość napisał: Spokojnie, dopóki sprawą zajmuje się koszalińska prokuratura Stasiowi nawet włosek i to nie tylko zna głowie nie zmieni barwy.
Ma Pan rację. Na trzy zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie, prokuratura koszalińska odmówiła podjęcia jakich kolwiek czynności. Przedstawiłem im niepodważalne fakty w sprawie.Wygląda to tak że pluję prokuraturze w twarz a oni mówią że pada deszcz. W Koszalinie Stanisław G. jest bezpieczny.

21.12.2014, 01:47

W dniu 21.12.2014 o 00:38, najdakrzysztof54@gmail.com napisał: nieprawda.głównym projektantem tego bubla typu MIŚ jest firma SENER jako lider a partnerem firma BIMOR. Wyrwali za bzdurny projekt ca. 4 000 000 złotych.Czemu ja tak nie umiem ?Pozdrawiam Krzysztof Najda Koszalin- Polska Północna
 
Smaczku sprawie dodaje fakt, że ten wykonawca wrót - niejaki Baranowski z Darłowa jest biznesowym wspólnikiem ... pasierba ministra Gawłowskiego. Przypadek?
Nie znam Baranowskiego i nie bardzo wiem o kogo chodzi, ale realizatorem wszystkich inwestycji związanych z przewałką tzw.meliorantów jest firma BOBROWSKI  z Darłowa. Oprócz wyrwania kasy z tzw. inwestycji przeciwpowodziowych zapewnili sobie synokurę na 30 lat na obsługę wszystkich urządzeń wodno melioracyjnych na pomorzu środkowym.

20.12.2014, 21:50

Witam,
tow PO dr mgr Stanisław Gawłowski jest moi przyjacielem i wszystkie wrogie siły polityczne chcą go zniszczyć i pozbawić realnej przyszłości w pełnym dobrobycie dzięki tej inwestycji.
Jest to człowiek subtelny i myślący wielu formatach aktywności partyjnej PO.
Jak mu coś nie wychodzi to po prostu jest na niego chamska nagonka ze strony prokuratury.
Możemy na tow PO dr mgr Stanisława Gawłowskiego oddać już dziś głos w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Towarzysze PO nie zostawiajcie Stanisława Gawłowskiego w potrzebie jest on Królem Naszego Województwa na Zawsze .
W naszych szeregach Platformy Obywatelskiej jest podły zdrajca.
Na następnym zjeździe PO osobiście poruszę tę temat.
Od dzisiaj rozpoczynam głodówkę za tow PO dr mgr Stanisław Gawłowski 

20.12.2014, 13:02

O tej aferze w mediach jest dużo. Jako ciekawski z natury zapytam: czy można to rozwalić w p..du i przywrócić w Jeziorze Jamno naturalny obieg wód? Nawet, gdyby to miało kosztować kolejne 20 mln - nie takie pieniądze w tym kraju zmarnowano. Rybołówstwo, turystyka, walory środowiskowe - wszystko padło przez te niewydarzone wrota.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3