Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrosły ceny materiałów budowlanych i robocizny. Ile teraz musimy pracować na nowy dom?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Pixabay
Według szczegółowych obliczeń w 2019 roku koszt budowy domu jednorodzinnego o powierzchni 140 m2 wzrósł do około 299 tysięcy złotych netto, czyli jest teraz droższy o 23 tys. zł, a to 8,3 procent.

O ile wzrosły koszty budowy domu na progu 2019 roku?

Na stronie Kalkulatorów Budowlanych można zapoznać się z aktualnymi, szacunkowymi kosztorysami budowy domów jednorodzinnych. Coroczna analiza pozwoliła na porównanie cen z minionych lat. Rok 2018 przyniósł bardzo szybki wzrost stawek. Koszty budowy rosły znacznie szybciej niż w analogicznym okresie 2017 roku. Z kosztorysów sporządzonych przez Kalkulatory Budowlane wynika, że w 2017 roku średni koszt budowy domu dwukondygnacyjnego wynosił 276 tysięcy złotych. Mowa tu o budynku o powierzchni 140m2 z poddaszem użytkowym. Obecnie jest to jeden z najchętniej wybieranych typów obiektów jednorodzinnych. Przeprowadzona na początku 2019 roku wycena ujawniła znaczny wzrost kosztów inwestycyjnych. Według szczegółowych obliczeń, koszt budowy domu jednorodzinnego o powierzchni 140 m2 wzrósł wtedy do około 299 tysięcy złotych netto. Mowa tu o budynku doprowadzonym do stanu deweloperskiego. W obliczeniach nie ujęto kosztów wykończenia budynku pod klucz, zakupu działki budowlanej czy zagospodarowania terenu. Uwzględnienie kosztów doprowadzenia budynku do stanu pod klucz zapewne wiązałoby się z jeszcze większymi różnicami w cenie inwestycji.

Wszystkie wyliczenia uwzględniały zakup materiałów i wynajęcie fachowców z średniej półki cenowej. Analizowane kwoty były wartościami netto, zatem do wszystkich kosztów budowy należy dodać podatek VAT.

Pół roku dłużej

Przeciętny Kowalski musi pracować na dom o ponad pół roku dłużej.

Od stycznia do grudnia 2018 roku koszty budowy przeciętnego domu o powierzchni 140 m 2 wzrosły o około 23 tysiące złotych. Oznacza to kolejne utrudnienie dla inwestorów, którzy muszą sfinansować budowę własnej nieruchomości.

Warto zaznaczyć, że wedle szacunków, przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2019 roku wynosi około 5,2 tysięcy złotych brutto, co daje 3,7 tysiąca złotych netto.

Dokonując prostej kalkulacji możemy obliczyć, że statystyczny (zarabiający średnią krajową) Polak musi pracować na dom o ponad 6 miesięcy dłużej. Zakładamy przy tym, że całość zarobków zostaje przeznaczona na cele inwestycyjne, co w rzeczywistości jest bardzo trudne do wykonania.

Ile "na rękę"

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli uwzględnimy medianę krajową, która wynosi około 2700-2800 zł "na rękę". Z owych danych wynika, że połowa Polaków musi pracować na nowy dom o minimum 8 miesięcy dłużej niż w roku 2017. Jeśli całość zarobków nie zostanie przeznaczona na cele inwestycyjne, powyższy okres wydłuży się jeszcze mocniej.

Ile czasu trzeba odkładać na całkowite sfinansowanie inwestycji budowlanej?

Czas odkładania na własny dom zależy nie tylko od zarobków inwestora. Nakłada się na to jeszcze skala podwyżek, które mogą nastąpić w przyszłych latach. Na chwilę obecną posłużymy się aktualną wyceną parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni 140 m2.

Siedem lat na dom

Średnia cena doprowadzenia budynku do stanu deweloperskiego wynosi 299 tysięcy złotych. Statystyczny Polak (zarabiający średnią krajową i odkładający całość dochodu na cele budowlane) będzie pracował na dom przez okres około siedmiu lat. Co prawda średnie zarobki nieustannie rosną, jednak podwyżki cen budowy zwiększają się jeszcze bardziej. W praktyce oznacza to, że wielu Polaków nie stać na sfinansowanie nieruchomości w całości ze środków własnych.

Czy rok 2019 może przynieść zmiany w branży budowlanej?

Sytuacja w branży budowlanej nie napawa inwestorów zbytnim optymizmem. Według raportu „Budownictwo przyszłości. Pod lupą”, do wyzwań branży budowlanej w Polsce należy brak odpowiedniej siły roboczej. To z kolei przekłada się to coraz większe oczekiwania finansowe ze strony pracowników. Dodatkowo kumulacja inwestycji, które są wywołane koniecznością wykorzystania środków unijnych przeznaczonych na projekty drogowe, wpływają negatywnie na skok cen materiałów budowlanych i usług.
W I połowie 2019 roku są spodziewane kolejne, szybkie wzrosty cen, zwłaszcza w obszarze kosztów pracy.

Jeżeli nie nastąpi oczekiwane przegrzanie rynku, to na koniec 2019 roku można oczekiwać podobnego wzrostu cen jak w roku poprzednim.

Przypomnijmy, że średnia cena budowy nieruchomości rośnie corocznie o kilka procent.

Chętniej kupujemy niż budujemy domy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński