MKTG SR - pasek na kartach artykułów

World of Warcraft – Blizzard usuwa możliwość wyboru płci w grze i dodaje zaimki, czyli DLC Dragonflight w cieniu kontrowersji

Anita Persona
Anita Persona
Dragonflight wprowadzi do WoW-a sporo zmian, a niektóre z nich wzbudzają kontrowersje.
Dragonflight wprowadzi do WoW-a sporo zmian, a niektóre z nich wzbudzają kontrowersje. Blizzard/materiały prasowe
Dodatek Dragonflight do gry WoW wywołał ogromne emocje. Dotyczy to głównie mnóstwa nowości, jakie wprowadzi DLC, w tym m.in. nowej rasy oraz klasy postaci. Okazuje się jednak, że Blizzard przygotował także inne zmiany, jak brak możliwości wyboru płci i nie tylko.

Spis treści

W drugiej połowie kwietnia tego roku świat obiegła zapowiedź nowego dodatku do World of Warcraft. Już od jakiegoś czasu mówiło się o nadchodzącej zawartości, jednak dopiero wtedy poznaliśmy tytuł DLC – Dragonflight, a także sporo informacji na jego temat. W „telegraficznym skrócie”, najnowszy dodatek fabularny wprowadzi:

  • Powrót smoków do Azeroth,
  • Nową rasę i jednocześnie klasę – Dracthyr Evoker.
  • Obszar – Smocze Wyspy.
  • Nową historię i zadania z nią związane.
  • Nową formę wierzchowca/towarzysza – Smoki ze Smoczych wysp z możliwością ich customizacji.
  • Zmiany w systemie rozwoju postaci i craftingu.
  • Nowy HUD.

Dokładniejsze informacje na temat DLC Dragonflight znajdziecie w poświęconym temu dodatkowi materiale. Okazuje się jednak, że to nie koniec nowości, a niektóre z nich wzbudzają kontrowersje.

Ratowanie wizerunku i skrajności

Od jakiegoś czasu Blizzard wprowadza w World of Warcraft drobne zmiany, mające na celu zmniejszenie seksualizacji kobiecych postaci i „walkę o równouprawnienie i tolerancje”. Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, iż firma próbuje w ten sposób poprawić swój PR, który znacznie ucierpiał za sprawą niedawnej afery. W trakcie dziennikarskiego śledztwa odkryto bowiem, iż w firmie ma miejsce wiele przypadków dyskryminacji i złego traktowania pracowników, a dyrekcja zdając sobie sprawę z problemu bagatelizowała go.

Nowe DLC do World Of Warcraft to ważne wydarzenie, a Smocze Krainy zapowiadają się wyjątkowo ciekawie.
Nowe DLC do World Of Warcraft to ważne wydarzenie, a Smocze Krainy zapowiadają się wyjątkowo ciekawie. Blizzard/materiały prasowe

Teraz jednak Blizzard wydaje się podążać z jednej skrajności, w druga skrajność, np. wprowadzając cenzurę znajdujących się już od dawna w grze obrazów. Przykładowo, zmniejszane są dekolty kobiecych postaci. Teraz natomiast firma idzie o krok dalej i za pomocą DLC Dragonflight wprowadza kolejne zmiany.

Brak możliwości zmiany płci

Poza i tak już licznymi zmianami oraz nową zawartością, Blizzard w WoW za sprawą dodatku Dragonflight postanowił wprowadzić także zmiany mające na celu zmniejszenie „zjawiska wykluczenia” osób niebinarnych, transpłciowych itp. W tym celu usunięta z gry zostanie możliwość wyboru płci, a od tej pory tworząc postać otrzymamy jedynie typy budowy ciała. W praktyce bazują one na dotychczas dostępnych modelach kobiecych i męskich, jednak bez nazewnictwa nawiązującego do płci. Tak więc poza symbolizmem, zmiana ta dla gry i graczy nie zrobi większej różnicy.

Zamiast wyboru płci - wybór typu budowy ciała.
Zamiast wyboru płci - wybór typu budowy ciała. Blizzard/materiały prasowe

W odpowiedzi na te doniesienia pojawiły się zarówno głosy poparcie, jak i uwagi. Niektóre z wątpliwości dotyczą tego, iż zmiana w istocie nie zwiększa możliwości dla społeczności graczy, a odbiera dotychczasowe, jak możliwość indywidualnego wyboru. Pojawiły się m.in. sugestie, aby zamiast braku podziału na płeć, dodać po prostu trzecią opcję, bardziej dowolnego wykreowania swojego bohatera. Tym bardziej, że Blizzard wprowadzi wraz z Dragonflight także możliwość wyboru zaimków, w zależności od utożsamiania się z postaciami.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: World of Warcraft – Blizzard usuwa możliwość wyboru płci w grze i dodaje zaimki, czyli DLC Dragonflight w cieniu kontrowersji - GRA.PL

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński