Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Woprowcy z Polic odcięci w bazie. Muszą podjechać lądem i dopiero wodować łódź

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Całe szczęście, że jeszcze nie musieli płynąć na ratunek. Ratownicy z polickiej przystani w sytuacji, gdy liczy się każda minuta, muszą najpierw podjechać lądem i dopiero wodować łódź ratowniczą. Wszystko przez to, że Łarpia ma niski stan po zanieczyszczeniu urobkiem z pogłębiania portu.

Policcy woprowcy ćwiczyli na plaży na tzw. Mijance. Wiedzą, ile czasu zajmuje przygotowanie do akcji.

- Biorąc pod uwagę, że musimy dojechać i zwodować łódź, to zajmuje około 15 minut czasu. I to jeszcze jak się pospieszymy. Wypłynięcie bezpośrednio z przystani zajmowało dwie minuty w sezonie i około 10 minut poza sezonem - wylicza Jarosław Mąka, prezes WOPR Police.

W sytuacji, gdy trzeba walczyć o ludzkie życie, a liczy się każda minuta to spore ryzyko. Osoby potrzebujące pomocy mogą liczyć na pomoc szczecińskich woprowców, ale ci mają jeszcze dalej. - Czas przepłynięcia ze Szczecina to nawet 20 - 25 minut - dodaje prezes Mąka.

Łódź ratownicza z pełną obsadą ma 45 centymetrów zanurzenia. Jest ryzyko, że przy niskim stanie wody muł dostanie się do pompy chłodzącej silnik i spowoduje je uszkodzenie. Ratownicy wolą nie ryzykować uszkodzenia sprzętu.

Dlaczego rzeka została zamulona?
Przypomnijmy, że w połowie grudnia na rzece doszło do katastrofy. W połowie grudnia ubiegłego roku hałda urobku z dna rzeki zsunęła się do Łarpii, czyli bocznej odnogi Odry, blokując swobodny przepływ. W efekcie rzeka stanęła. Do awarii przyznał się wykonawca prac w ramach projektu „Polimery Police”, czyli koreańska spółka Hyundai Engineering Company.

Obecnie do końca zmierza drugie pogłębianie zamulonej rzeki. Pogłębiarka rozpoczęła pracę 2 kwietnia, mają to być prace podczyszczeniowych na dodatkowym, 200-metrowym odcinku rzeki Łarpi.

- Planowany zakres stanowi odpowiedź na oczekiwania lokalnej społeczności - czytamy w oficjalnym komunikacie HEC. - Zakończenie prac pogłębiarskich planowane jest na 8 kwietnia 2021 roku.

Temat zanieczyszczenia Łarpii stał się na tyle głośny, że jeszcze w marcu Rada Miejska w Policach przyjęła stanowisko, w którym wezwała inwestora oraz wykonawcę do podjęcia działań nie później niż do końca kwietnia 2021 roku. Za stanowiskiem głosowało 11 radnych, 6 było przeciw, 1 osoba się wstrzymała od głosu.

Z naszych informacji wynika, że na rzece zaplanowano sondażowy rejs, w którym mają brać udział przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, a także przedstawiciel strony społecznej. To pozwoli ocenić stan prac na rzece.
Do tematu jeszcze wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto