Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WOPR będzie szkolił najmłodszych w szkołach

Joanna Maraszek [email protected]
Zajęcia w ramach „Błękitnej Szkoły Pierwszej Pomocy” od lipca odbywały się na świnoujskich plażach, we wrześniu zajęcia przeniosą się do szkół.
Zajęcia w ramach „Błękitnej Szkoły Pierwszej Pomocy” od lipca odbywały się na świnoujskich plażach, we wrześniu zajęcia przeniosą się do szkół. WOPR
Przez wakacje plażowicze mieli okazję, by się edukować z zakresu udzielania pierwszej pomocy i tego, jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą. Teraz "Błękitna Szkoła Pierwszej Pomocy" szkolić będzie najmłodszych.

Celem strategicznego projektu Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i spółki Polskie LNG, budującej na prawobrzeżu terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego, jest propagowanie bezpiecznego wypoczynku nad wodą. "Błękitna Szkoła Pierwszej Pomocy" rozpoczęła się w lipcu (20-21)

- W ramach akcji, na plażach po obu stronach ujścia Świny, odbywały się pokazy ratownictwa wodnego. Na Uznamie realizowali je ratownicy z Grupy Interwencyjnej WOPR, którzy za pomocą skutera wodnego i podręcznego sprzętu ratowniczego udzielali pomocy w najbardziej prawdopodobnych zdarzeniach nad morzem, a na Warszowie uczono udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w ramach miasteczka "Błękitnej Szkoły Pierwszej Pomocy" - mówi Apoloniusz Kurylczyk, dyrektor WOPR Województwa Zachodniopomorskiego.

Już pierwsze zajęcia pokazały, że "Błękitna Szkoła Pierwszej Pomocy" jest potrzebna. Wtedy w zajęciach wzięło udział blisko 50 zespołów, składających się z turystów i mieszkańców Świnoujścia. Zaangażowane były całe rodziny wypoczywające na Warszowie, które zdobywały wiedzę i umiejętności z zakresu posługiwania się podręcznym sprzętem ratunkowym, bezpiecznej kąpieli, ale także miały okazję do tego, by dowiedzieć się czegoś na temat skroplonego gazu ziemnego.

- Zajęciom w szkole towarzyszyły pokazy dotyczące procesu magazynowania LNG i zasad przeładunku tego surowca ze statków do terminalu w Świnoujściu, który jest przyjazny mieszkańcom oraz turystom. Wbrew pozorom, oba zagadnienia mają wiele wspólnego. W obydwu chodzi o bezpieczeństwo - w przypadku terminalu, bezpieczeństwo energetyczne Polski - mówi Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG.

"Błękitna Szkoła Pierwszej Pomocy" prowadziła zajęcia podczas kolejnych weekendów. Zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem, jednak rekordowo dużo uczestników miała podczas ostatniego weekendu (17-18 sierpnia) na Kąpielisku Uznam. Wzięło w niej udział aż 95 drużyn!

- Forma nauki połączona z rywalizacją sprawdziła się doskonale. Obserwując ich wysiłek, jestem przekonany, że wiedza i umiejętności przez nich zdobyte będą wykorzystywane przy okazji przebywania nad obszarami wodnymi, co przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa i ograniczenia tragicznych wypadków - mówi Kurylczyk.

Kończą się wakacje, jednak to nie koniec nauki bezpiecznego zachowania nad wodą. We wrześniu w ramach programu "Błękitna energia" Polskie LNG i WOPR startują z akcją "Ja już wiem". Zajęcia będą organizowane w szkołach, przedszkolach i na pływalni. Dzieci uczone będą podstawowych zasad bezpieczeństwa. W zajęciach pomagać będą ratownicy, którzy ukończyli kursy "Pomóż sobie pomagając innym".

- Najlepszym uczestnikom, którzy "chcą pomagać innym", ufundowany zostanie kurs młodszego ratownika - dodaje Apoloniusz Kurylczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński