Czym jest baltan
Czym jest baltan
Baltan to radosne święto ognia obchodzone w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. W średniowieczu tej nocy rozpalano ogniska i tańczono wokół nich. Święto to symbolizuje młodość i wiek dojrzewania.
Już po raz trzeci miłośnicy Słowian i Wikingów przyjechali do wolińskiego skansenu. Wszyscy uczestnicy brali udział w obchodach święta ognia Baltan. Zorganizowali także pierwszy rejs łodzią po zalewie szczecińskim.
- Wędzimy mięso i ryby w specjalnej wędzarni. Chodzi o to żeby żywić się dokładnie tak samo jak to robiono w średniowieczu - mówi Wojciech Celiński, prezes Stowarzyszenia Słowian i Wikingów.
Przyjeżdżały nawet całe autokary turystów, żeby zobaczyć jak kiedyś żyli ludzie. Najważniejsze obchody święta ognia przypadają z 30 kwietnia na 1 maja. W skansenie rozpalono ognisko i bawiono się do białego rana.
- Przyjeżdżam tutaj na większość imprez organizowanych przez stowarzyszenie. Zawsze jest bardzo fajna zabawa - mówi Heinz Chust z Niemiec. - Jeżdżę też na inne tego typu zloty, ale nigdzie nie jest tak fajnie, jak tutaj.
Każdy kto przyszedł w tym czasie do skansenu mógł wziąć udział w warsztatach.
- Są kowalskie, jubilerskie, garncarskie i wiele innych - wyliczał Wojciech Celiński. - Nikomu nigdy nie odmawiamy. My nie tylko dobrze się bawimy. To jest również impreza edukacyjna.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty rękodzieła. Kobiety wyrabiały ze słomy naczynia.
- To bardzo ciekawe. Można się nauczyć, jak robić różne kosze. Może kiedyś sama spróbuję - mówi Andżelika Kalisiak ze Szczecina. - Bardzo też podobały mi się warsztaty jubilerskie i muzyczne.
Skansen czynny jest przez cały rok. Nawet, jeśli ktoś już tam było, to po przerwie warto znów zajrzeć, bo skansen cały czas się rozbudowuje.
- Staramy się o dotacje na budowę schroniska młodzieżowego. Byłoby tam 60 miejsc noclegowych - mówi Wojciech Celiński.