Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolin: Rusza Festiwal Wikingów. Zjechało 1500 uczestników z całej Europy

Agnieszka Porada
Tak jak przed wiekami wikingowie zawładnęli Wolinem. Od dzisiaj to znów ich królestwo.
Tak jak przed wiekami wikingowie zawładnęli Wolinem. Od dzisiaj to znów ich królestwo. Fot. Marcin Bielecki
Pokazy obrzędów Słowian i Wikingów, warsztaty średniowiecznych rzemiosł, inscenizacje bitew, zabawy sportowe oraz masa dobrej muzyki. To przygotowali dla turystów i miłośników historii uczestnicy festiwalu, który odbędzie w najbliższy weekend. Do Wolina przyjechało także wiele osób z zagranicy.

Na festiwal przyjeżdżam od lat. Takich imprez w świecie jest masa, ale tego co tutaj się dzieje nie ma nigdzie - mówi Jurij z Ukrainy. - Zajmuję się garncarstwem. To nie jest tylko moje hobby. Na co dzień wyrabiam gliniane naczynia. Z tego żyję. Cieszę się, że tu mogę pokazać swoje prace. Prowadzę też warsztaty garncarskie.

Kobiety także przedstawiają ówczesne życie. Poprzebierane w kolorowe stroje i obwieszone koralikami pokazują jak wyglądała praca średniowiecznych kobiet.

- Mężczyźni polowali, walczyli i bronili swoich kobiet. My za to odwdzięczałyśmy się dobrym posiłkiem - mówi Anna Zawadzka z Wrocławia. - Gotujemy podpłomyki, które był wtedy przysmakiem czy pieczemy na paleniskach mięso. Ja zajmuję się tkactwem. Szyję ubrania, w których chodziło się w tamtych czasach.

W tym roku festiwal został podzielony na trzy etapy historyczne. Dzisiaj rozpoczął się dzień pogaństwa. Sobota zaś ma być poświęcona okresowi przejściowemu między pogaństwem, a chrześcijaństwem. W niedzielę goście skansenu poznają życie pierwszych chrześcijan.

- Najbardziej spektakularnym wydarzeniem tegorocznego festiwalu poza pokazami ówczesnego życia będą prawdziwe walki wojów - mówi Wojciech Celiński, organizator festiwalu. - Codziennie o godzinie 16 aż 500 wojowników stanie naprzeciw siebie i będą walczyć o zwycięstwo i chwałę. Nie jest to reżyserowana walka. Wszystko będzie działo się naprawdę. Wygrają najlepsi.

Festiwal to jednak nie tylko wyspa i skansen. Po drugiej stronie rzeki Dziwnej na wolińskich błoniach na turystów również czeka masa atrakcji. Koncerty polskich i zagranicznych zespołów. Szereg zabaw i konkursów dla dzieci oraz pokazy lokalnych organizacji.

- W tym roku obchodzimy jubileusz festiwalu. Będzie się więc działo dużo więcej niż zwykle - mówi Ewa Grzybowska z ośrodka kultury w Wolinie. - Gwiazdą dzisiejszego wieczoru będzie zespół Big Fat Mama. W pozostałe dni wystąpi również Norbi, Shannon Band i zespół Ivona. Warto jednak obejrzeć w sobotę widowisko zespołu Abbadio. Ma to być piękny koncert muzyczny połączony z tańcem ognia.

Równolegle z festiwalem odbywać się będą również sesje naukowe dotyczące dziejów ludów morza bałtyckiego. Dzisiejszą sesję, która rozpocznie się o godzinie 13 w sali konferencyjnej ośrodka kultury, otworzy minister kultury Bogdan Zdrojewski. Może wziąć w nich udział każdy kto chce poszerzyć swoją historyczną wiedzę.

Program

Po wielu warsztatach, które przez cały tydzień odbywały się w wolińskim skansenie przyszedł wreszcie czas na główne imprezy festiwalowe. Przez cały weekend na rzeszę turystów czeka masa różnych atrakcji.

Najpierw (o godzinie 11) będzie korowód, który rozpocznie cały festiwal. A później już przez cały dzień będą przedstawiane obrządki pogańskie.

- Do wieczora i przez pozostałe dni będziemy prowadzić warsztaty rzemiosł wczesnośredniowiecznych - mówi z dumą Wojciech Celiński, organizator festiwalu. - O godzinie 12 rozpalimy ogień i rozniesiemy go po chatach obozowiska. Pokażemy również inscenizacje takich obrządków jak ślub czy pogrzeb pogański.

Organizatorzy zaplanowali również wielką bitwę na godzinę 16. Natomiast o godzinie 17 każdy będzie miał szansę licytacji niewolnika na specjalnie zorganizowanym targu niewolniczym.

Po drugiej stronie rzeki Dziwnej na turystów również czeka masa atrakcji. Od samego rana będą się tam odbywać konkursy i zabawy dla dzieci. O godzinie 17 zaczną się pierwsze koncerty. Jako pierwszy wystąpi wolińśki zespół rockowy Sound of Passion. O godzinie 19 kolejny koncert. Tym razem zaprezentuje się zespół Green Wood, który od lat uczestniczy w festiwalu. Gwiazdą piątkowego wieczoru o godzinie 23 będzie zespół Big Fat Mama.
Sobota na wyspie będzie dniem przejściowym miedzy pogaństwem, a chrześcijaństwem. Od godziny 10 do godziny 20 odbywać się będą warsztaty i obrzędy jakie zaproponują uczestnicy. Będą więc dotyczyć obu tych okresów.

- O godzinie 11 planujemy inscenizację wielkiej bitwy morskiej. Co roku właśnie to przedstawienie robi bardzo duże wrażenie - podkreśla Wojciech Celiński. - W tym roku po raz pierwszy będzie aż 7 łodzi z czasów Słowian i Wikingów.

W sobotę także przewidziany jest targ niewolników. Tym razem jednak o godzinie 14. Po południu od godziny 17 rozpoczną się pokazy i warsztaty tańca wczesnośredniowiecznego.
Sobotni dzień festiwalu na wolińskich błoniach rozpocznie III Międzynarodowy Festiwal Woliński Zapasów w Stylu Wolnym. Potrwa od godziny 10 do 17. Gwiazdą wieczoru będzie Norbi. Jego koncert rozpocznie się o godzinie 21. Po nim o godzinie 22.15 zagra zespół Shannon Band. Natomiast o godzinie 23.30 wystąpi zespół Abbatio ze swoim tańcem z ogniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński