Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolimy redukować czas pracy niż pracować dłużej i więcej zarabiać

Redakcja
40,4 proc. przedsiębiorstw zamierza w najbliższym czasie uruchomić rekrutacje pracowników.
40,4 proc. przedsiębiorstw zamierza w najbliższym czasie uruchomić rekrutacje pracowników. Piotr Hukało
Firmy chcą i muszą rekrutować. To przekłada się na nasz spokój o zatrudnienie a także oczekiwanie podwyżki. Co powinno cieszyć, po stronie pracodawców pojawiają się dotychczas najwyższe poziomy deklaracji mówiących o podwyżkach. Główną motywacją do zmiany pozostają wyższe zarobki.

- Pracownicy wykorzystują swoją większą siłę przetargową do tego, żeby redukować czas pracy, niż przeciwnie wykorzystując dobra koniunkturę pracować dłużej, żeby więcej zarobić- wyjaśnia AIP Łukasz kozłowski, Pracodawcy RP. - Na naszym rynku pracy jest coraz więcej cudzoziemców i to stanowi istotny czynnik, który powoduje w jakiejś mierze ograniczenie tej luki na rynku pracy, którą obecnie mamy. Sytuacja pracodawców byłaby znacznie trudniejsza gdyby tak znaczna liczba cudzoziemców na naszym rynku pracy nie była obecna- dodaje.

Utrzymujące się w skali ogólnopolskiej, najniższe w ostatnich dekadach poziomy bezrobocia, osiągające wskazania poniżej 7 proc., powodują że Polacy czują się stabilnie na rynku pracy. Z dziewiątej edycji „Barometru Rynku Pracy” Work Service wynika, że obecnie tylko 12,9 proc. pracowników obawia się o swoje zatrudnienie i jest to wynik o 5 p.p. niższy niż przed rokiem. Utraty zatrudnienia najmniej obawiają się osoby z wykształceniem zawodowym (7,1 proc.), a najbardziej z podstawowym (21,8 proc.).

Dobre nastroje związane z zatrudnieniem przekładają się na narastającą presję płacową. Obecnie 61,5 proc. Polaków spodziewa się w najbliższym czasie podwyżki. Jest to wynik o 8,2 p.p. wyższy niż przed rokiem i najwyższe wskazanie od 2013 roku. Największe oczekiwania na wzrost wynagrodzeń występują wśród pracowników młodych, w wieku do 35 lat – w tej grupie 2/3 badanych spodziewa się poprawy uposażenia.

Rekordowy popyt na pracowników może być barierą

40,4 proc. przedsiębiorstw zamierza w najbliższym czasie uruchomić rekrutacje pracowników. Jest to wynik 8,3 p.p. wyższy niż przed rokiem i największy poziom w historii badania. Ponad połowa wskazań dotyczy zwiększenia poziomu zatrudnienia, a pozostałe utrzymania obecnego stanu, który będzie zmienny ze względu na rotację pracowniczą.

Jedynie 3 proc. firm zapowiada zwolnienia, co jest najniższym rezultatem od 2013 roku. Największe plany rekrutacyjne wykazują sektor produkcyjny i handlowy, wśród których co drugi pracodawca zapowiada poszukiwanie nowych kadr. Firmy będą zabiegać głównie o pracowników niższego (57,1 proc.) i średniego szczebla (40,6 proc.), a 7,7 proc. pracodawców planuje rekrutować członków kadry zarządzającej.

- Polacy są spokojni, jeżeli chodzi o kwestie swojego zatrudnienia. Ponad 80 proc. badanych nie obawia się utraty pracy. Polacy czują się stabilnie na rynku, mają wyższe oczekiwania co do swoich ofert pracy- tłumaczy w rozmowie z AIP Andrzej Kubisiak, Work Service. - Głównym powodem do zmiany zatrudnienia nadal pozostają zarobki. Jednocześnie mamy rekordową presję płacową, jeżeli chodzi o rynek pracy. Bardzo niskie bezrobocie, bardzo duży popyt na pracowników, powoduje to, że pracownicy wiedzą, że mają kartę przetargową i to oni mogą w większym stopniu dyktować warunki- dodaje.

Niemal 70 proc. firm zapowiadających zwiększenie zatrudnienia doświadczyło problemów rekrutacyjnych. Co więcej w tych regionach Polski, gdzie pracodawcy mają największe plany rekrutacyjne, tam zgłaszane są największe niedobory kadrowe.

Nowa pula podwyżek

Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy zaczęła być widoczna również po stronie płacowej. W ostatnim kwartale 2017 roku płace w sektorze przedsiębiorstw rosły z dynamiką przekraczającą 7 proc. Początek 2018 roku zapowiada kontynuację tego trendu. 29 proc. firm zapowiada podwyżki w nadchodzących miesiącach, co jest wynikiem wyższym o 17,7 p.p. względem poprzedniej edycji badania. Najchętniej wynagrodzenia będą podnosić duże firmy o zatrudnieniu ponad 250 pracowników (35 proc.) i z sektora handlowego (39,6 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wolimy redukować czas pracy niż pracować dłużej i więcej zarabiać - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński