Wojna na Ukrainie. Polacy ocenili działania prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki
Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki Fot. Adam Jankowski
Udostępnij:
Z sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że 63,9 proc. Polaków dobrze ocenia działania prezydenta Andrzeja Dudy w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Działania premiera Mateuszu Morawieckim dobrze w tym kontekście wypowiada się 61,1 proc. respondentów. Z kolei w sondażu poparcia dla partii politycznych, Zjednoczona Prawica notuje wzrost poparcia o 5 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem.

Z sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że działania prezydenta Andrzeja Dudy w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę „zdecydowanie dobrze” ocenia 25,2 proc. ankietowanych, zaś „raczej dobrze” – 38,7 proc. To, co w związku z wojną, robi prezydent Andrzej Duda „raczej źle” ocenia 4,2 proc. respondentów, a „zdecydowanie źle” – 1,9 proc. Neutralne zdanie o działaniach Andrzeja Dudy w kontekście wojny na Ukrainie wypowiedziało się 30 proc. ankietowanych Polaków.

Z kolei działania premiera Mateusza Morawieckiego w związku z agresją Rosji na Ukrainę „zdecydowanie dobrze” ocenia 22,3 proc., zaś „raczej dobrze” – 38,8 proc. To, co robi premier „raczej źle” ocenia 6,4 proc. respondentów, a „zdecydowanie źle” – 5,8 proc. Neutralnie o działaniach szefa rządu w kontekście wojny na Ukrainie wypowiedziało się 26,7 proc. ankietowanych Polaków.

Z kolei z sondażu przeprowadzonego przez Social Changes dla wpolityce.pl wynika, że na Zjednoczoną Prawicę chce zagłosować 38 proc. badanych, co oznacza wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem. Koalicja Obywatelska uzyskała poparcie na poziomie 27 proc., co oznacza spadek o punkt w porównaniu z poprzednim sondażem. O punkt mniej niż poprzednio zanotowała również Polska 2050, na którą wskazało 11 proc. badanych.

Z badania wynika także, że spadek o 2 punkty zanotowała Konfederacja, która obecnie ma poparcie na poziomie 8 proc. Lewica może liczyć na 7 proc. głosów, co oznacza spadek o punkt.

Według sondażu poza parlamentem znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe, którego poparcie bez zmian wynosi 4 proc. Również Kukiz'15 zachował swój stan posiadania – na to ugrupowanie wskazało 2 proc. badanych. Zmian nie zanotowało również Porozumienie, którego poparcie jest na poziome 1 proc.

Sondaż IBRiS dla Radia ZET zrealizowano metodą CATI na próbie ogólnopolskiej 1100 osób w dniu 1 marca 2022 roku.
Sondaż Social Changes dla wpolityce.pl został zrealizowany metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym, od 28 lutego do 1 marca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. Wzięło w nim udział N=1006 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nowe podejście NATO wobec zagrożenia ze strony Rosji

Wideo

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie. Polacy ocenili działania prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie