MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie. Czy państwa europejskie są gotowe na zaprzestania importu gazu z Rosji? Sprawdź, które kraje są w najgorszej sytuacji

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Gazprom zapowiedział, że od środy wstrzymuje całkowicie dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjska spółka domaga się płatności za surowiec w rublach, Polska od pewnego czasu zapowiadała, że nie będzie za gaz płacić w tej walucie. Jednocześnie nasze państwo apeluje do krajów europejskich, aby te zaprzestały importu rosyjskiego gazu.

Nie wszystkie państwa mogą sobie jednak pozwolić na embargo rosyjskiego surowca. Wiele gospodarek jest najzwyczajniej od niego uzależnionych i stanowi on główny surowiec energetyczny. Polska ma węgiel, ale w innych państwach embargo rosyjskiego gazu mogłoby wiązać się z koniecznością wyłączenia prądu.

Państwa z energetyką uzależnioną od gazu

Rosyjski gaz stanowi źródło energetyczne dla wielu państw. Najważniejszym źródłem energetycznym jest on zdecydowanie w Mołdawii, która niemal 96 proc. prądu uzyskuje z wykorzystaniem turbin gazowych. Od początku roku procent produkcji prądu z elektrowni gazowych spadł we Włoszech (z 53,4 proc. do 47,9 proc.) oraz w Gruzji, która uniezależniła produkcję prądu za pomocą elektrowni gazowych z 52,2 proc. do 32,2 proc. Polska również zmniejszyła uzależnienie energetyki od gazu z 7,3 proc. do 5,5 proc. i wydaje się być spokojna o wstrzymanie dostaw tego surowca z Rosji.

Nie wszystkim państwom udało się jednak zwiększyć swojego uniezależnienia od gazu, i skokowo zwiększyły one produkcję w elektrowniach gazowych. Do tej grupy należą między innymi Grecja (z 50 proc. do 60,4 proc.) i Holandia (z 24,9 proc. do 46,8 proc). Te kraje mogą obawiać się więc embarga na rosyjski gaz, ponieważ produkcja prądu z elektrowni gazowych stanowi w nich znaczący procent.

To, jak zmieniało się uzależnienie energetyki w danych państwach od gazu przedstawia następująca infografika:

Według Komisji Europejskiej Rosja stanowi w Unii 40 proc. rynku gazowego, więc w wielu państwach to właśnie rosyjski gaz stanowi główne źródło dla tego surowca.

Którędy przebiegają gazociągi?

Transport morski gazu podnosi jego cenę, dlatego w głównej mierze jest on dostarczany poprzez gazociągi takie jak Jamał bądź Nard Stream 2. Polska posiada jednak Gazoport w Świnoujściu, dzięki któremu wstrzymanie przez Gazprom dostaw surowca do naszego państwa ni stanowi dużego zagrożenia, a dostawy nadal są realizowane. Podobny ruch mają planować Niemcy, aby uniezależnić w przyszłości Europę od rosyjskiego dostawcy, który w obecnych czasach wydaje się być niepewnym źródłem dla surowca. W Europie działa obecnie 30 terminali gazowych, a jednym jest właśnie Gazoport w Świnoujściu. w 2024 roku ma on zostać rozbudowany, co zwiększy moc regazyfikacyjną z 5 mld m sześc. do 8,3 mld m sześc. rocznie. Obecnie w Polsce zużywa się około 20 mld m sześc. rocznie.

Wojna na Ukrainie. Czy państwa europejskie są gotowe na zaprzestania importu gazu z Rosji? Sprawdź, które kraje są w najgorszej sytuacji

Powyższa infografika prezentuje, którędy przebiegają gazociągi w Europie, oraz gdzie planowane jest powstanie nowych.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie. Czy państwa europejskie są gotowe na zaprzestania importu gazu z Rosji? Sprawdź, które kraje są w najgorszej sytuacji - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński