Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Województwo zachodniopomorskie potrzebuje Ukraińców. Na razie w regionie jest zatrudnionych 15 tysięcy osób ze Wschodu

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Do tej pory tylko co czwarty zarejestrowany w naszym regionie uchodźca z Ukrainy podjął pracę. Dlaczego tak mało?

Na prawie 60 tysięcy obywateli Ukrainy, którzy po rozpętaniu przez Rosję wojny zarejestrowali się w naszym województwie, ponad 15 tys. podjęło zatrudnienie. To oficjalne dane. Najwięcej zatrudnionych jest w Szczecinie - około 4,7 tys. osób, powiecie goleniowskim - 2,1 tys. osób, oraz w Koszalinie - 1,4 tys. Znaleźli pracę w przetwórstwie przemysłowym - 4,3 tys. osób, hotelach - 3,7 tys. osób, trans-porcie i handlu - po 1,3 tys. osób, w administracji - 1,2 tys. osób, oraz w budownictwie - 1 000 osób.

- Ale codziennie do naszych urzędów pracy zgłaszają się osoby, które szukają pracy - mówi Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. - A zachodniopomorski rynek pracy potrzebuje pracowników - dodaje.

Przewoda nie ukrywa, że głównymi barierami przy zatrudnieniu Ukraińców jest brak znajomości języka polskiego, a także brak znajomości prawa i procedur związanych z zatrudnieniem.

- Stąd nasza inicjatywa - mówi. I namawia Ukraińców do zapisania się do programu, jaki WUP wraz z organizacjami pozarządowymi uruchamiają od 1 sierpnia w regionie.

To projekt „Razem możemy więcej”, którego celem jest aktywizacja zawodowa Ukraińców i ich integracja społeczna. Program przewiduje między innymi bezpłatne kursy języka polskiego, warsztaty i spotkania, które pomogą w podjęciu pracy w Polsce, ale też konsultacje z ekspertami z różnych dziedzin (psycholog, mentor, coach) czy też porady prawne i administracyjne, a nawet wsparcie rzeczowe i edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

- Projekt zakłada pomoc Ukraińcom właśnie w tych sferach życia i zatrudnienia w Polsce, z którymi mają największe kłopoty - podkreśla Przewoda.

W tej chwili w Zachodniopomorskiem w urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 2,3 tys. bezrobotnych z Ukrainy.

- Na razie to nie jest jakaś bardzo duża liczba, ale musimy liczyć się z tym, że wkrótce liczba Ukraińców chętnych do podjęcia pracy w naszym regionie znacznie wzrośnie - przewiduje dyrektor WUP.

A to z kilku powodów. Od 1 lipca skończyła się finansowa pomoc Polski uchodźcom z Ukrainy. Wkrótce skończą się też wakacje, więc pracodawcy na Wybrzeżu mogą już nie być tak bardzo zainteresowani zatrudnianiem obywateli Ukrainy u siebie. Poza tym rozpocznie się rok szkolny, a to moment na podjęcie decyzji, gdzie posłać dzieci do szkoły: w Polsce czy w Ukrainie.

- To, że Ukraińcy nie szturmują teraz naszych urzędów pracy, jest zrozumiałe - tłumaczy profesor Akademii Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie dr hab. Waldemar Urbanik. - Musimy bowiem pamiętać, że do Polski przyjechały przede wszystkim kobiety z dziećmi, że przyjechali uchodźcy, którzy uciekali przed wojną, a nie byli to emigranci szukający pracy. Poza tym sporo z nich przywiozło ze sobą pieniądze, które na razie pozwalają im u nas w miarę normalnie żyć. Ale, co ważne, spora grupa Ukraińców traktuje nadal pobyt w Polsce jako coś tymczasowego.

Profesor Urbanik zwraca także uwagę, że część osób z Ukrainy wchłonięta została przez szarą strefę.

- Ilu pracuje na czarno, tego nie wiemy - mówi i od razu tłumaczy, że ta chęć zatrudniania się w szarej strefie wynika także z poczucia tymczasowości. - Bo tak pracując, łatwiej jest w każdej chwili z pracy odejść, spakować się i wrócić na Ukrainę.
A Andrzej Przewoda wraca do tego, że zachodniopomorski rynek pracy potrzebuje pracowników z Ukrainy. - I to od nas, Polaków, teraz zależy, ilu z tych uchodźców zdecyduje się zostać na stałe w Polsce - podkreśla.

Co to za projekt?

„Razem Możemy Więcej” to nowa oferta skierowana do cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce. Jej celem są:

  • aktywizację zawodową
  • i integrację społeczną.

Co oferuje projekt?

  • bezpłatne kursy języka polskiego, aż 100 godzin,
  • pomoc w stworzeniu CV/RESUME,
  • warsztaty i spotkania, które pomogą w podjęciu pracy w Polsce,
  • konsultacje z ekspertami z różnych dziedzin – psycholog, mentor, coach,
  • porady prawne i administracyjne,
  • "Mentor Family" wsparcie rodzin w ich codziennym funkcjonowaniu w nowym kraju,
  • aktywne warsztaty kulturowo-integracyjne dla dorosłych, dzieci i młodzieży,
  • wsparcie rzeczowe i edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Osoby chętne do wzięcia udziału w projekcie już teraz mogą się zgłaszać i wpisywać na listę chętnych. Przedsięwzięcie ma ruszyć 1 sierpnia 2022 r.

- W pierwszej kolejności będziemy zapisywać osoby, które przyjechały do Polski po 24 lutego tego roku - mówi Andrzej Przewoda. - Jeśli będziemy mieli miejsca, to naszą ofertę rozszerzymy do osób z Ukrainy, które przyjechały do nas wcześniej.

Adres i dane kontaktowe: WUP w Szczecinie, ul. A. Mickiewicza 41, 91 42 56 126, 690 129 096, [email protected]
Projekt realizują: Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie jako lider oraz Stowarzyszenie Mi-Gracja, Stowarzyszenie „POLITES” oraz Stowarzyszenie Związek Ukraińców w Polsce oddział w Szczecinie.

Projekt „Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022 – 2023” w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022 – 2025 jest finansowany z rezerwy Funduszu Pracy. Wartość finansowania i całkowita wartość zadania to 1 250 975 zł

Więcej informacji o projekcie, w tym ogłoszenie w j. ukraińskim, znajduje się na stronie WUP w Szczecinie oraz mediach społecznościowych.

Pracodawcy szukają zwłaszcza młodych ludzi i studentów, ale są też otwarci na poszukiwanie pracowników z Ukrainy – stąd część ofert pracy jest tworzona właśnie w tym języku. Gdzie najlepiej szukać pracy?

TOP 14 zawodów, w których najłatwiej znaleźć zatrudnienie na...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński