Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woj. zachodniopomorskie. Te dane mogą niepokoić. Mamy jedną z najwyższych stóp bezrobocia w kraju

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Małgorzata Genca
W województwie zachodniopomorskim w listopadzie 2020 roku zarejestrowanych było ponad 50 tysięcy bezrobotnych. To niemal o 10 tysięcy więcej niż rok temu o tej samej porze i o prawie 6 tysięcy więcej niż w marcu tego roku, jeszcze przed pandemią koronawirusa.

Według wstępnych informacji z powiatowych urzędów pracy, liczba bezrobotnych w województwie zachodniopomorskim w listopadzie 2020 roku wyniosła 50 419 osób. Bezrobocie w regionie na koniec listopada 2020 roku może wynieść osiem procent.

- Liczba zarejestrowanych w stosunku do danych z poprzedniego miesiąca zwiększyła się o 957 osób - poinformował Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie.

W Szczecinie bezrobotnych jest najwięcej

W stolicy województwa osób bez pracy jest najwięcej, bo ponad 7 tys., ale ze względu na dużą liczbę mieszkańców stopa bezrobocia szacowana jest u nas jako jedna z najniższych w województwie, bo 3,8 proc.

Największe bezrobocie w województwie notuje się w powiatach:

  • białogardzkim,
  • łobeskim,
  • choszczeńskim,
  • kamieńskim
  • i szczecineckim.

ZOBACZ TEŻ: Czy firmy zaczną zwalniać pracowników?

CZYTAJ TEŻ:

Jedna z najwyższych stóp bezrobocia w kraju

Zachodniopomorskie na tle kraju nie wypada dobrze - jesteśmy czwartym województwem z największą stopą bezrobocia.

Przed nami jest:

  • warmińsko-mazurskie, gdzie wynosi ona 9,8 proc.,
  • też kujawsko-pomorskie
  • i podkarpackie.
  • Najmniejszą stopę bezrobocia notuje województwo wielkopolskie.

Najwięcej jednak osób bezrobotnych jest w województwie mazowieckim - prawie 150 tys., ale tam ze względu na dużą liczbę mieszkańców stolicy i największego w Polsce rynku pracy, stopa bezrobocia wcale nie jest wysoka.

Kto ma teraz kłopot ze znalezieniem zatrudnienia?

Okazuje się, że największy kłopot ze znalezieniem pracy mają absolwenci gimnazjów i osoby z wykształceniem poniżej gimnazjum w wieku od 25 do 34 lat. Z kolei najmniejszy problem z pracą jest wśród osób powyżej 60 lat z wykształceniem ogólnokształcącym i wyższym.

W jakich zawodach w tej chwili można liczyć na zatrudnienie?

Według danych z powiatowych urzędów pracy, największym zainteresowaniem pracodawców cieszą się osoby poszukujące zatrudnienia w prostych pracach - 33 proc. ofert o takim charakterze. Dalej są robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, pracownicy usług i sprzedawcy, pracownicy biurowi, operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń, technicy i inny średni personel i specjaliści: rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy.

Poszukiwani pracownicy

- Ale to niepełny obraz rynku pracy - zastrzegają eksperci i zwracają uwagę, że specjaliści z niektórych branż nie poszukują zatrudnienia przez urzędy pracy, a przez specjalistyczne agencje zatrudnienia albo na własną rękę, choćby przez ogłoszenia w mediach. - I tego nie da się bardzo precyzyjnie policzyć - podkreślają fachowcy i wymieniają zawody szczególnie teraz poszukiwane na rynku. Są to programiści, specjaliści z branży IT, logistycy, lekarze, graficy komputerowi, handlowcy, inżynierowie, mechanicy, a także kierowcy, dietetycy, ślusarze.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński