Woda, wodór, węgiel. Idea 3W odpowiedzią na problemy klimatyczne i gospodarcze?

Materiał informacyjny BGK
Udostępnij:
Projekt 3W (woda-wodór-węgiel) to inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego wspierająca świat nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych m.in. w przemyśle, energetyce, czy medycynie. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 26 kwietnia firmy z różnych sektorów przedstawiały swoje innowacyjne rozwiązania. – To firmy, które postawiły na 3W i na tym wygrywają. Bez takich przedsiębiorców idea 3W nie miałaby sensu.– przyznaje dyrektor Adam Żelezik z Biura Inicjatyw Strategicznych BGK.

Bank Gospodarstwa Krajowego podjął się roli integratora różnych środowisk, by działać na rzecz zrównoważonego rozwoju i zwiększania konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez wdrożenie idei 3W – woda, wodór, węgiel, która jednocześnie ma pozytywnie wpływać na środowisko.

Woda, wodór, węgiel – te trzy zasoby są synergiczne i warto na nie stawiać. To jest z pewnością właściwy kierunek. W jaki sposób tę ideę wdrażać w życie i w nasze codzienne wybory? Kluczowe jest zrównoważone wykorzystanie tych trzech zasobówwyjaśniał dyrektor Adam Żelezik z Biura Inicjatyw Strategicznych BGK.

Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród polskich przedsiębiorców. BGK na początek nawiązało współpracę z firmami: Food4Future Technologies, Nanoseen, Smart Nanotechnologies, Ścieki Polskie oraz WTT SA.

3W to jest idealne rozwiązanie promowane przez BGK. Bardzo wierzę w ten model – przyznaje Wiesław Hałucha prezes Smart Nanotechnologies. – Dzisiaj nie ma alternatywy poza szerokim zastosowaniem pierwiastkowego węgla, wodoru i wody dla ochrony i uratowania środowiska. My zajmujemy się elementem węgla innego zastosowania niż standardowe. Opracowujemy różne produkty na bazie nanorurek wielościanowych i te produkty mają zastosowanie w codziennym życiu. Co jest najważniejsze, są one wysoko oszczędne energetycznie i także bardzo efektywne z punktu widzenia samego środowiska.

Woda. Źródła życia

Pierwszym elementem projektu 3W jest woda, która przez zmiany klimatu w wielu miejscach jest trudniej dostępna. Istotne jest więc mądre gospodarowanie jej zasobami.

Agresja Rosji na Ukrainę i wcześniej pandemia spowodowały zaburzenie bezpieczeństwa żywnościowego i dostaw. Systemy, które opracowujemy mogą odpowiedzieć na część tych wyzwań, dzięki temu, że znamy technologie, które dodatkowo będą wspierane z zielonej energii. mówiła Katarzyna Pala z Food4Future Technologies.

Rozwiązaniem o którym mowa, są farmy akwaponiczne. – To jest nowoczesny system produkcji żywności, w którym mamy obieg zamknięty wody, ale też materii dzięki czemu minimalnie wpływamy na środowiskowyjaśnia. – Nie tracimy wody i mamy minimalną emisję CO2, ale również środowisko minimalnie wpływa na naszą żywność, którą produkujemy w takiej farmie. Nie używamy antybiotyków, nie używamy pestycydów ani innych substancji, które są pochodzenia sztucznego, które mogą zaszkodzić naszej żywności. Dzięki temu, że te farmy zużywają mało wody, mogą zostać ustawione tam, gdzie tej wody brakuje i dostarczyć żywność świeżej jakościdodaje.

Zarządzanie mądrze zasobami wody idealnie wpasowuje się w projekt 3W, dlatego dołączyła do niego także firma Ścieki Polskie, która opracowała specjalną aplikację monitorującą wodne nieczystości.

Staramy się śledzić drogę ścieków tych nieskanalizowanych od momentu ich wytworzenia w gospodarstwie domowym poprzez ich wywóz beczkowozami aż do dotarcia do oczyszczalni. Sprawdzamy, czy faktycznie ilość wody, która została doprowadzona do domostwa zgadza się z ilością ściekówwyjaśnia Wojciech Witowski, prezes zarządu Ścieki Polskie. - Mamy aplikację dla klienta, który posiada zbiornik kanalizacyjny. Mamy aplikację dla kierowcy, który odbiera te ścieki i mamy system raportowania na oczyszczalni, który pobiera dane w trybie rzeczywistym, następnie wysyła do gminy i wodociągów, żeby móc porównać ilość ścieków z dystrybuowaną wodą. Wszystko dzieje się w trybie rzeczywistym onlinedodaje.

Wodór. Paliwo przyszłości

W projekcie bardzo dużą rolę odgrywa także wodór, ponieważ oparte na nim technologie rozwijają się w kierunku produkcji ze źródeł odnawialnych. Według prognoz to właśnie wodór wkrótce stanie się czystym i wygodnym w użyciu magazynem energii, tym samym jest to szansa na realne zmniejszenie emisyjności całej gospodarki. Na przykład wodór, którym napędzane są samochody wodorowe, można produkować z odpadów, co korzystnie wpływa na środowisko. – Stworzyliśmy technologię, która umożliwia całkowitą utylizację odpadów. Dzięki tym rozwiązaniom odzyskujemy z nich produkty możliwe do ponownego użytkowania, w tym energię elektryczną i ciepło. Dzięki naszej technologii, z odpadów uzyskujemy duże ilości wodoruwyjaśniał Krzysztof Nieć, prezes WTT SA. Z jednej tony odpadów jesteśmy w stanie uzyskać nawet 100 kg wodoru.

BGK angażuje się także w osobne projekty wodorowe. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Łukasz Beresiński, dyrektor ds. sektora paliwowego i chemicznego w BGK wziął udział w panelu dyskusyjnym o dolinach wodorowych. - Naszą ideą jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski, więc jak najbardziej projekty wodorowe wpisują się w tę kategorię projektów, które chcemy finansowaćprzyznał Łukasz Beresiński. – W dolinach wodorowych bliskość geograficzna podmiotów z różnych segmentów gospodarki wodorowej, które zajmują się produkowaniem, dystrybucją, magazynowaniem i wykorzystaniem wodoru powinna korzystnie wpływać na możliwość finansowania takich projektów. Jeśli mamy producenta wodoru, który chciałby go dystrybuować, to sfinansujemy taki projekt chętniej -dodał.

Węgiel – pierwiastek o cennych właściwościach

Jak wskazuje Adam Żelezik węgiel, to nie tylko czarna skała, ale to przede wszystkim pierwiastek o cennych właściwościach. Jest podstawą nowych materiałów o wyjątkowych cechach fizykochemicznych. Grafit, fulereny, nanorurki czy węgiel aktywny są i będą coraz szerzej stosowane w wielu branżach m.in. budownictwie, farmakologii, medycynie i przemyśle kosmetycznym. Związki węglowe mogą także służyć do oczyszczania wody.

W Nanoseen stworzyliśmy nanomembrany NanoseenX, które oczyszczają i odsalają wodę bez użycia dodatkowej energii czy ciśnienia, wykorzystując wyłącznie siłę grawitacji. Dzięki związkom węglowym można oczyszczać wodęwyjaśnia Bartosz Kruszka z Nanoseen.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Woda, wodór, węgiel. Idea 3W odpowiedzią na problemy klimatyczne i gospodarcze? - Strefa Biznesu

Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński