Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wniosek o emeryturę składamy na nowych warunkach [wideo]

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Aż 1,5 tys. przyszłych emerytów zgłosiło się wczoraj do szczecińskiego oddziału ZUS, aby złożyć wniosek, albo tylko zasięgnąć języka.

Piątek był pierwszym dniem kiedy można było składać wniosek o emeryturę zgodnie z nowymi przepisami. Od 1 października bowiem na emeryturę będą mogły odejść kobiety 60-letnie i 65-letni mężczyźni, a wniosek o emeryturę można składać w ZUS na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

- Od rana w oddziale było tłoczno - przyznał Karol Jagielski ze szczecińskiego oddziału ZUS. - Pierwsza osoba pojawiła się już o godzinie 5.30. A przed godziną 8 rano była już spora kolejka. Nasi pracownicy rozpoczęli przyjmowanie wniosków wcześniej. Do godziny 13 przyjęliśmy prawie 1,5 tys. przyszłych emerytów. Ilu z nich rzeczywiście przejdzie na emeryturę od 1 października - tego na razie nie wiemy.

Zachodniopomorski ZUS w tym roku spodziewa się nawet ponad 15 tysięcy dodatkowych wniosków z powodu obniżenia wieku emerytalnego. Od 1 października bowiem wraca niższy wiek emerytalny - dla kobiet będzie to 60 lat, a mężczyzn 65 lat. Osoby, które już skończyły ten wiek albo ukończą go przed październikiem, ze złożeniem wniosku o świadczenie musiały poczekać co najmniej do września.

- Ale zanim ktoś podejmie decyzję, czy rzeczywiście opłaca mu się przejść na emeryturę, powinien skorzystać z porad naszego „doradcy emerytalnego” - zachęca Karol Jagielski. - Czasami bowiem może okazać się tak, że warto popracować jeszcze pół roku czy rok więcej aby przyszła emerytura była sporo wyższa - tłumaczy i podpowiada, że w ramach usługi „doradcy emerytalnego” można też skorzystać z kalkulatora, który pokaże symulowaną emeryturę na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego, a także przeprowadzić prognozę, jak ta emerytura może się kształtować, gdyby klient przedłużył swoją aktywność zawodową na jakiś czas.

Nowe zasady dotyczące emerytur bardzo mocno uzależniają wysokość emerytury od długości pracy. Im dłużej bowiem pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Ale o ile, jak długo opłaca się nam pracować - na te pytania odpowiedzą doradcy emerytalni. Pomogą także zweryfikować dokumenty potrzebne do emerytury i przedstawią stan indywidualnego konta w ZUS.

Jak obliczył ZUS, z powodu obniżenia wieku emerytalnego w ostatnim kwartale roku do ZUS w Szczecinie może wpłynąć o 23 proc. więcej wniosków o emeryturę (9418 szt.) w porównaniu do liczby wszystkich wniosków, jakie klienci składają kwartalnie w ZUS. Natomiast w Koszalinie wpływ może być zwiększony o 25 proc. (5767 szt.). W skali kraju 331 tysięcy osób skorzysta w tym roku z obniżenia wieku emerytalnego.

Co musi się znaleźć we wniosku o emeryturę

Zanim złożysz w ZUS-ie wniosek o przyznanie emerytury musisz skompletować wszystkie dokumenty, na podstawie których Zakład obliczy ci kapitał początkowy.

Emerytura zostanie przyznana z dniem osiągnięcia wieku emerytalnego, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym złożymy wniosek.

Wniosek składamy bezpośrednio w ZUS-ie na piśmie, zgłaszamy ustnie do protokołu, wysyłamy pocztą, albo składamy w polskim urzędzie konsularnym lub w innej polskiej placówce dyplomatycznej. Wniosek powinien zawierać: imię i nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, adres do korespondencji, numer PESEL, a w razie jego braku - serię i numer dowodu osobistego albo paszportu, podpis wnioskodawcy, jego pełnomocnika lub osoby upoważnionej. Jeżeli emerytura ma być przekazywana na nasz rachunek, musimy podać nazwę i adres banku oraz numer rachunku.

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński