Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włosy powiedzą całą prawdę

Alina Konieczna
Na podstawie analizy włosów lekarze są w stanie zdiagnozować ukryte w nas choroby. Warto więc uważniej przyjrzeć się swojej czuprynie, by poznać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących naszego zdrowia.

Włosy ładne to przede wszystkim włosy zdrowe. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich wygląd i kondycja odzwierciedla stan naszego zdrowia i nastroju. Związane są one bezpośrednio z systemem krążenia. Jak podkreśla Juliusz Prandecki, lekarz, specjalista leczeniami przeszczepiania włosów, najważniejsza część włosa - cebulka - osadzona jest na głębokości kilku milimetrów, gdzie przebiegają nerwy i naczynia krwionośne. Jeśli nasza codzienna dieta nie jest wystarczająco bogata w witaminy składniki odżywcze, w naszej krwi również będzie ich brakowało, co odbije się na wyglądzie włosów.

Podobnie w przypadku nadmiernego stresu, przewlekłego zmęczenia, niedożywienia czy niezdiagnozowanych jeszcze chorób. Szczególny niepokój powinna wzbudzić gwałtowna i znaczna utrata włosów. Może być ona objawem niektórych chorób zakaźnych, nowotworowych, cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, chorób wątroby czy nawet depresji. Często stopniowe pogarszanie się stanu włosów oraz ich wypadanie towarzyszy chorobom przewlekłym, takim jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

- Osoby cierpiące z powodu złej kondycji oraz wypadania włosów najczęściej bagatelizują problem i zamiast leczyć przyczyny, zajmują się wyłącznie łagodzeniem objawów - podkreśla Juliusz Prandecki. - Tymczasem włosy to cenne źródło informacji o stanie zdrowia i domniemanych chorobach. Ludzkie włosy są swoistym bankiem informacji. Pełne korzystanie z jego zasobów umożliwia coraz bardziej popularna analiza stężeń pierwiastków śladowych. Jest to najlepsza metoda oceny stanu mineralnego organizmu,
alternatywna w stosunku do analizy krwi i moczu. Włosy, wyłączone są z procesów metabolicznych, nie ulegają biologicznym zmianom. Zewnętrzna otoczka włosa zapobiega utracie składników wewnętrznych, a także przedostawaniu się do środka zanieczyszczeń zewnętrznych.
Wszystko to czyni z niego idealny materiał badawczy.
Efektem analizy włosa jest określenie poziomu 37 pierwiastków w organizmie, co pozwala zobrazować ogólny stan zdrowia pacjenta. Dzięki temu możliwe jest podjęcie nie tylko odpowiedniego sposobu
leczenia, ale także decyzji o ewentualnej zmianie diety i stylu życia.

Więcej w weekendowym wydaniu Głosu z 13 lutego 2010 r,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński