Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włoski sznyt zawita na plac Orła Białego w Szczecinie. Miasto daje sobie trzy lata na realizację [WIZUALIZACJE, WIDEO]

Oskar Masternak
Mat. Biuro „Orłowski Szmański Architekci”
Reprezentacyjne miejsce w zabytkowej części Szczecina ma odzyskać dawny blask. Wraz z rewitalizacją placu Orła Białego zmienią się też okoliczne ulice.

Sąd konkursowy musiał dokonać wyboru spośród 13 zgłoszonych prac. Przedmiotem konkursu architektonicznego było wykonanie i zaprezentowanie, przeznaczonej do realizacji, koncepcji na zagospodarowanie placu Orła Białego w Szczecinie wraz z koncepcją zagospodarowania w obszarze wyznaczonym placem Żołnierza Polskiego, ul. Farną i Sołtysią, ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego i ul. Tkacką.

- W następstwie tego konkursu zwycięzca otrzyma zlecenie na wykonanie koncepcji pokonkursowej, a następnie projektów budowlanych i wykonawczych dla placu Orła Białego i ulicy Tkackiej. Pozostały obszar konkursu i zgłoszone przez uczestników rozwiązania nie są wiążące - informuje Jarosław Bondar, architekt miasta oraz członek komisji konkursowej.

Przewodniczącym sądu konkursowego był Jacek Bułat, który na co dzień działa w Poznaniu. Jego kierowanie pracami komisji miało dać „świeże spojrzenie” na trwający od wielu lat problem dotyczący wizji rewitalizacji placu Orła Białego.

Śródziemnomorska atmosfera

Autorem zwycięskiego projektu jest biuro architektoniczne Orłowski - Szymański ze Szczecina. Autorzy wybranego projektu, oprócz możliwości pracy nad realizacją rewitalizacji otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł.

- Członków komisji konkursowej zauroczył włoski i zjawiskowy sposób oddania atmosfery tego placu. Przedstawiona w projekcie estetyka jest ciepła i śródziemnomorska - podkreśla Jacek Bułat, przewodniczący komisji konkursowej.

Ludzie lubią być tam, gdzie jest pięknie

Przestrzeń placu ma zostać podzielona na dwa główne obszary. Punktem centralnym pierwszego ma być stojąca w tym miejscu od 1866 roku fontanna. Drugim obszarem będzie otoczony zielenią trawnik, na którym będą mogli spędzać wolny czas studenci pobliskiej Akademii Sztuki oraz mieszkańcy.

- Dobra przestrzeń publiczna nie potrzebuje dodatkowych atrakcji. Przyświecała nam myśl, by było po prostu pięknie - zaznacza Marek Orłowski z biura architektonicznego Orłowski - Szymański.

Dla samochodów zostanie zamknięty przejazd ulicą Staromłyńską. Kierowcy będą musieli skręcać w ulicę Łaziebną i w ten sposób dojechać do ulicy Tkackiej. W całości przejezdna będzie ulica Grodzka. Wokół zrewitalizowanego placu powstanie około 80 miejsc parkingowych.

Na ulicy Tkackiej uspokojony zostanie ruch samochodów oraz wyznaczone zostaną miejsca postojowe.

- Myśląc o tej ulicy bardziej inspirowaliśmy się ulicą Jagiellońską niż klasycznymi przykładami woonerfów - podkreśla Marek Orłowski.

Trzy lata na realizację

Wybór zwycięskiego projektu jest pierwszym krokiem do zmiany oblicza placu, który obecnie w dużej mierze służy jako parking.

- W świetle obowiązującego prawa możemy teraz w trybie bezprzetargowym zlecić projekt budowlany i wykonawczy. Z chwilą, gdy go otrzymamy i będziemy mieć pozwolenie na budowę, to będziemy mogli ruszać. Całość tego procesu powinna się zamknąć w 2-3 latach. Więżę, że tak będzie i że w tym czasie powstanie nowy plac i ulica Tkacka - mówi Krzysztof Soska, zastępca prezydenta miasta.

Sąd konkursowy przyznał również trzy wyróżnienia oraz nagrodził dwie inne prace. W sumie na nagrody wydano siedemdziesiąt tysięcy złotych.

Zobacz, jakie prace zostały wyróżnione. Plac Orła Białego

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński