Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Właśnie ruszył nowy program pilotażowy wymiany pieców. Zobacz, kto może się starać o dofinansowanie

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Centrum prasowe wojewody
Dziesięć dni temu ruszył w Szczecinie pilotażowy program województwa zachodniopomorskiego „Poprawa jakości powietrza przez wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych”.

- Ten program powstał po rozmowach z mieszkańcami - podkreślali podczas konferencji prasowej na ten temat u wojewody zachodniopomorskiego posłowie PiS Michał Jach i Leszek Dobrzyński.

Chodzi o to, że do tej pory z dofinansowania mogli skorzystać przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych. Pilotażowy program jaki ruszył właśnie w Szczecinie zakłada, że o dofinansowanie mogą starać się teraz też mieszkańcy budynków, w których jest od 3 do 20 mieszkań.

Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Za nabór wniosków będzie odpowiadał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Dofinansowanie obejmować będzie zakup i montaż nowego źródła ciepła pod warunkiem likwidacji nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zadania termomodernizacyjne, w tym ocieplenie (w przypadku wnioskowania przez wspólnoty), zakup i montaż stolarki okiennej i drzwiowej.

Dla osób fizycznych o dochodach do 100 tys. zł rocznie przewidziano podstawowy poziom dofinansowania, w którym jego maksymalna intensywność wynosi od 30 proc. do nawet 45 proc. kosztów kwalifikowanych w zależności od rodzaju realizowanego przedsięwzięcia.

sc]POLECAMY RÓWNIEŻ: Szczecin to jedno z najlepszych miast do mieszkania w czasie pandemii. ROZMOWA

Kryterium dochodowe nie dotyczy wspólnot mieszkaniowych, dla których przedział maksymalnych poziomów bezzwrotnej dotacji wynosi od 40 do 290 tys. zł, a intensywność dofinansowania kosztów kwalifikowanych jest na poziomie do 60 proc. Ostateczna kwota dofinansowania w tym przypadku będzie zależała od kilku czynników: rodzaju przedsięwzięcia (wymiana źródła ciepła lub brak wymiany), zastosowanego rozwiązania technicznego ogrzewania w budynku (źródło wspólne lub indywidualne), liczby lokali w budynku (od 3 do 20) objętych działaniami proekologicznymi oraz zastosowania instalacji fotowoltaicznej.

Pilotażowy nabór ruszy 14 kwietnia 2021 r., a wnioski będą przyjmowane i rozpatrywane przez szczeciński Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na bieżąco. Pilotaż będzie realizowany w latach 2021-2024. Choć pilotaż będzie realizowany w latach 2021-2024, to wnioski o dofinansowanie będą podpisywane tylko do 31 marca 2022 r.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński