Właściwe wersje formularzy PIT-36

Materiał partneraZaktualizowano 
Druki zeznań podatkowych zmieniają się wraz z przepisami podatkowymi. Wypełniając formularz do rozliczenia podatkowego PIT-36 musimy wybrać jego aktualną wersję. Składając korektę deklaracji PIT-36, wypełniamy formularz w wersji obowiązującej w roku złożenia zeznania pierwotnego.

Podstawa prawna

Podstawą prawną do przygotowania aktualnej wersji druku pit jest rozporządzenie Ministra Finansów. Aktualnie obowiązujący wzór druku PIT-36(23) stosuje się do rozliczenia przez podatnika uzyskanych dochodów lub poniesionych strat w roku podatkowym od dnia 1 stycznia 2016 roku.

Podstawą prawną aktualnej wersji formularza PIT 36 jest Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26.11.2015 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Formularze stosowane do korekty deklaracji podatkowych

W przypadku składania korekty zeznania podatkowego aktualnie obowiązujący wzór deklaracji wybieramy tylko w przypadku, gdy korekta dotyczy deklaracji złożonej w tym samym roku lub w roku, kiedy stosowany był ten sam wzór. Natomiast do skorygowania deklaracji z poprzednich lat musimy dostosować odpowiedni druk. Wzory formularzy obowiązujące w poszczególnych latach podatkowych znajdziemy na stronie Ministerstwa Finansów, ale też zawiera je program do rozliczenia pit.

Zastosowanie różnych wersji formularza PIT-36 w poszczególnych latach możemy zobaczyć poniżej:

2015- PIT-36(22)
2014- PIT-36(20)
2013- PIT-36(19)
2012- PIT-36(18)
2011- PIT-36(17)

Przeznaczenie formularza PIT-36

Druk PIT-36 przeznaczony jest dla podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej, którzy nie mogą rozliczać się na formularzu PIT-37.

Najczęściej formularz PIT-36 wypełniają podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, ale przeznaczony jest również dla tych, którzy uzyskali przychody opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej z:
• najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze,,
• od których byli obowiązani opłacać zaliczki na podatek bez pośrednictwa płatnika,
• ze źródeł przychodów położonych za granicą,
• z innych źródeł, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek.

Na formularzu tym składają też zeznania roczne podatnicy, którzy doliczają do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci ( na zasadach przewidzianych w ustawie o PIT).

Formularz PIT-36 najczęściej składamy wraz z załącznikami. Rodzaj i ilość załączników zależy od tego, jakie są źródła naszych dochodów oraz z jakich ulg i odliczeń korzystamy. Podatnicy składają m.in.załączniki:
• PIT/B, gdy prowadzą działalność gospodarczą,
• PIT/Z, jeśli korzystają z kredytu podatkowego,
• PIT/O, rozliczając ulgi podatkowe,
• PIT/D, PIT-2K, gdy korzystają z praw nabytych do ulg mieszkaniowych,
• PIT/M , jeśli doliczają do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci,
• PIT/ZG rozliczając przychody z zagranicy.

Pola oznaczone kolorem zielonym na formularzu PIT-36 przeznaczone są wyłącznie dla podatników, którzy uzyskiwali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej.

Wypełnienie deklaracji PIT-36 i dostarczenie do urzędu skarbowego

Prawidłowe wypełnienie formularza PIT-36 ułatwi zapoznanie się z broszurą informacyjną dostępną w urzędach, na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, na portalach podatnika. W rozliczeniu podatkowym na druku PIT-36 może pomóc nam dobry program do rozliczania pit, jak np.PITax.pl Łatwe podatki.

Korzystając z internetu można złożyć PIT-36 online. Rozliczenie pit online to duża oszczędność czasu oraz zapewnienie poprawności. Program do rozliczenia pit automatycznie sprawdza poprawność naszych wpisów, zapewnia zgodność obliczeń z obowiązującymi zasadami, z zastosowaniem właściwych wskaźników dotyczących stawek podatkowych, progów, kwot wolnych od podatku, kosztów odliczanych ryczałtowo itp. Z programem łatwo stosuje się preferencyjne rozliczenie pit wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem oraz odliczenia z tytułu ulg podatkowych.

Przed złożeniem zeznania należy wypełniony formularz podpisać. W przypadku wysyłki online przez osoby fizyczne nie jest wymagany kwalifikowany podpis elektroniczny, który muszą stosować pełnomocnicy i firmy. Podpisem będzie w tym przypadku zestaw danych autoryzujących (NIP lub PESEL, imię, nazwisko, data urodzenia, kwota przychodu wykazana w dowolnej deklaracji podatkowej w poprzednim roku lub zero, jeśli żadna deklaracja nie była składana).

Prawidłowo wypełniony i podpisany formularz PIT- 36 otrzyma status “200” i wtedy możliwe jest pobranie urzędowego poświadczenia odbioru (UPO). Dokument ten przesłany z urzędu skarbowego elektronicznie możemy wydrukować lub przechowywać w wersji elektronicznej. Będzie on też dostępny w systemie e-Deklaracje po podaniu numeru referencyjnego.

Ustawowy termin złożenia deklaracji PIT-36 to 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Jeśli 30 kwietnia przypada w dzień wolny od pracy, terminem obowiązującym jest pierwszy dzień pracy po tej dacie. Taka sytuacja występuje w 2017 roku i termin złożenia PIT 36 przypada na 2 maja.

polecane: Wybory 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3