Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włamania to prawdziwa plaga. Jak ochronić mieszkanie przed złodziejami

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu
Włamania do mieszkań to prawdziwa plaga. Jak się ustrzec przed złodziejami? Na pytania Czytelników odpowiadają specjaliści z firmy Hertz Systems.

- Jestem właścicielem domku jednorodzinnego. Jest to dorobek całego mojego życia. Chciałbym go właściwie zabezpieczyć przed złodziejami. Jak najlepiej się za to zabrać?
- Ważne są przede wszystkim atestowane zabezpieczenia mechaniczne: drzwi, zamki. Jest to takie ważne dlatego, że np. zamki atestowane można otworzyć tylko oryginalnym kluczem. Dobrze jest także zainwestować w okna wyposażone w bezpieczne szyby oraz antywłamaniowe rolety zewnętrzne. Ponadto, warto zabezpieczyć posiadłość systemem alarmowym renomowanej firmy np. Hertz Systems.
Najlepszym rozwiązaniem dla domów i mieszkań jest system sygnalizacji włamania i napadu podłączony do stacji monitorowania alarmów. Zasada działania systemu opiera się na czujkach wykrywających ruch, sygnalizujących stłuczenie szyby lub otwarcie okna. Kiedy czujka zarejestruje sygnał alarmowy, zostaje on wysłany do stacji monitorowania alarmów, która pracuje 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu.

Ona wysyła grupę interwencyjną znajdującą się najbliżej miejsca zdarzenia, przesyła informację do właściciela i w razie potrzeby na policję. Istnieje możliwość rozszerzenia tego rozwiązania o system sygnalizacji pożaru.

- Wiosną rozpoczynam budowę domu. Na jakim etapie powinienem rozpocząć prace związane z zapewnieniem bezpieczeństwa? Chcę się tym zając jak najwcześniej, jeszcze zanim budynek powstanie, aby nie pominąć ważnych wskazówek.
- Na etapie projektowania należy pomyśleć o zabezpieczeniach mechanicznych uniemożliwiających lub znacznie utrudniających dostanie się do domu, jak np. drzwi posiadające stosowne atesty, okna wyposażone w szyby bezpieczne. Należy rozpoznać rynek firm instalujących systemy alarmowe i wybrać taką, która począwszy od wizji lokalnej i projektu poprzez montaż, serwis, konserwację i stały monitoring czuwa nad naszym bezpieczeństwem przez 24 godziny 7 dni w tygodniu i dysponuje własnymi grupami interwencyjnymi.

Najpóźniej na etapie "surowego budynku", przed położeniem tynków, należy zainstalować wybrany system.

- Niedawno zrobiłam remont w swoim mieszkaniu. Teraz doszłam do wniosku, że powinnam zainstalować w nim jakieś czujniki antywłamaniowe. Czy jest możliwość zamontowania odpowiednich urządzeń alarmowych bez dewastacji mieszkania, kucia ścian itp.
- Oczywiście. Skuteczny sposób to instalacja bezprzewodowego systemu alarmowego. Dzięki temu unika się kucia ścian, gdyż nie kładzie się kabli. Aby zamontować taki sygnalizator, należy zwrócić się do specjalistycznej firmy, np. Hertz Systems. System alarmowy bezprzewodowy działa na takich samych zasadach jak systemy przewodowe. Powinno się go także podłączyć do stacji monitorowania alarmów, celem stałego monitoringu obiektu.

- Dużo słyszy się o wypadkach związanych z ulatniającym się gazem, pożarami. Czy są takie urządzenia, które zabezpieczą czy chociaż zasygnalizują te zagrożenia? Chyba tym bardziej teraz, w czasie mroźnej zimy, te urządzenia są bardzo przydatne?
- Tak. Jednym ze sposobów jest instalacja czujników wykrywających i sygnalizujących pożar czy ulatnianie się gazu. Czujniki takie mają możliwość podłączenia do systemu alarmowego w budynku. Jeżeli system jest monitorowany w stacji monitorowania alarmów, dyżurny po odebraniu sygnału alarmowego poinformuje odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie ratunkowe), a także w razie potrzeby wysyła na miejsce patrol. System taki można nabyć w firmach specjalizujących się w zabezpieczaniu budynków.

Szukasz kredytu hipotecznego, zastanawiasz się nad zmianą mieszkania albo kupnem domu? Wejdź do serwisu Nieruchomości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński