MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce poznamy wykonawcę, który odbuduje skrzydło Zamku Książąt Pomorskich i tarasy. Trwa przetarg

Zamek Książąt Pomorskich
Zamek Książąt Pomorskich Andrzej Szkocki
Kto odbuduje północne skrzydło Zamku Książąt Pomorskich i zmodernizuje tarasy okalające z trzech stron szczeciński Zamek? Dowiemy się już wkrótce. Wiemy, że swoje oferty złożyły trzy firmy - obecnie trwa procedura przetargowa, która ma wyłonić wykonawcę prac.

Przetarg trwa. Ma wyłonić firmę, która odbuduje zrujnowane w katastrofie budowlanej (2017 r.) północne skrzydło Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Nie będzie łatwo, bo Zamek zamierzał wydać na tę inwestycję 78,4 mln zł a najtańsza oferta warszawskiego MOSTOSTALU opiewa na prawie 85 mln zł (pozostałe oferty: Korporacji Budowlanej DORACO - 87,9 mln zł i spółki ERBUD - 110,6 mln zł). Teraz inwestor, po analizie ofert, będzie musiał podjąć decyzję, czy jest w stanie zwiększyć budżet, czy jednak unieważni postępowanie.

Jeśli znajdą się pieniądze, odbudowa Zamku ruszy lada dzień. Jeśli nie, będziemy musieli jeszcze na to trochę poczekać.

Przypomnijmy, że przebudowa i zabezpieczenie zamkowych tarasów było zapowiadane od dawna. Nic jednak z tego nie wyszło. Katastrofa budowlana pokrzyżowała te plany.

Co się stało? Zapadł się jeden z filarów, pociągając za sobą część stropów północnego skrzydła Zamku.

Dziś, po zakończeniu prac badawczych wiemy, że przyczyniły się do tego przebiegające w tym miejscu pod ziemią korytarze schronu. Odkryto je czerwcu 2020 r. pod skarpą północną i pod północnym skrzydłem zabytku. Okazuje się, że to dość rozbudowana sieć podziemnych korytarzy. Większość pochodzi z okresu II wojny światowej.

Odnaleziono jednak również korytarze ceglane, których dokładny czas powstania i powód, dla którego zostały utworzone nadal nie jest ustalony. To właśnie ich stan budzi obawy ekspertów - do jednego z tych korytarzy (po zapadnięciu się jego stropu) wpadł filar podtrzymujący doprowadzając w konsekwencji do zawalenia się całego zamkowego skrzydła.

Pierwszym, najważniejszym etapem prowadzonych do tej pory robót podziemnych było więc zabezpieczenie tuneli (przede wszystkim ceglanych). Na razie wykonano tymczasowe prace zabezpieczające. Dzięki ich zakończeniu Zamek mógł ogłosić przetarg na docelowe zabezpieczenie gmachu i jego odbudowę - wraz z zagospodarowaniem tarasów. Przetarg na "Kompleksowe zagospodarowanie tarasów oraz odbudowę skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie" trwa. Jeśli wyłoni wykonawcę, ten pierwsze pół roku poświęci na opracowanie dokumentacji projektowej. Dopiero kiedy będzie gotowa, przystąpi do prac budowlanych - potrwają przez następne 2 lata.

Równolegle mają być prowadzone prace na zamkowych skarpach, które zabezpieczą tarasy przed osuwaniem.

Zagospodarowane zostaną wszystkie trzy zamkowe tarasy: taras północny i skarpa północna (od strony Trasy Zamkowej), taras wschodni (od strony ul. Panieńskiej) oraz taras południowy (od strony ul. Kuśnierskiej). Od strony tarasów odnowione też zostaną elewacje wszystkich ścian. Renowacje przejdzie również attyka.

Prace potrwają 2 lata. Najwcześniej powinien być gotowy taras południowy (rok od dnia podpisania umowy), później taras wschodni (1,5 roku), a na końcu taras północny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński