MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce kolejna podwyżka stóp procentowych - do 7 procent? O ile wzrosną raty kredytów, co dalej z WIBOR?

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
7 września na ostateczną decyzję RPP wpływ będzie miał poziom inflacji, a ta od czerwca pozostaje niezmienna i wynosi 15,5%. Ten stan jest efektem m.in. spadku cen paliw. Jednakże nie zapominajmy, że na finalną wysokość inflacji mają wpływ także ceny węgla i energii.
7 września na ostateczną decyzję RPP wpływ będzie miał poziom inflacji, a ta od czerwca pozostaje niezmienna i wynosi 15,5%. Ten stan jest efektem m.in. spadku cen paliw. Jednakże nie zapominajmy, że na finalną wysokość inflacji mają wpływ także ceny węgla i energii. Wojciech Matusik / Polska Press
Na 7 września zaplanowano kolejne w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która do tej pory już dziesięciokrotnie podniosła stopy procentowe. Tym samym stopa referencyjna z poziomu 0,1 proc. została podniesiona do 6,50 procent. Tym samym wzrosły odsetki od kredytów: na dowolny cel i hipotecznych. Zmieniła się także stawka WIBOR® 3M. W październiku 2021 wynosiła ona 0,25 proc., aby w sierpniu osiągnąć pułap 7,03 procent.

Zapytaliśmy ekspertów z Totalmoney.pl, czego możemy spodziewać się po wrześniowej radzie.

Czy wrzesień przyniesie kolejną podwyżkę stóp procentowych?

Sierpniowe posiedzenie RPP jest niedecyzyjne, co oznacza, że dopiero wrzesień pokaże, czy stopy procentowe zostaną podniesione, a jeśli tak – to jaka będzie skala podwyżki.

- Przede wszystkim na ostateczną decyzję RPP wpływ będzie miał poziom inflacji, a ta od czerwca pozostaje niezmienna i wynosi 15,5 procent. Ten stan jest efektem m.in. spadku cen paliw. Jednakże nie zapominajmy, że na finalną wysokość inflacji mają wpływ także ceny węgla i energii – dlatego do września sytuacja może się jeszcze diametralnie zmienić – mówi Maciej Kazimierski, ekspert porównywarki finansowej Totalmoney.pl.

Patrząc na wysokość trzymiesięcznej stawki WIBOR®, która zaczęła się obniżać, możemy przewidywać, że wysokość stopy referencyjnej podniesie się do 7 procent. Taka wysokość oznacza, że maksymalne oprocentowanie kredytów konsumenckich wzrośnie do 21 procent. Pamiętajmy jednak, że ta maksymalna wysokość stosowana jest z zasady w przypadku kart kredytowych. Udzielane przez banki kredyty i pożyczki gotówkowe są niżej oprocentowane.

- Można się zatem spodziewać, że wrześniowa podwyżka stóp nie wpłynie negatywnie na zainteresowanie tymi produktami. W temacie kredytów hipotecznych – zainteresowanie nimi spadło znacznie, bo aż o 55,1 proc. rok do roku i 23,8 proc. miesiąc do miesiąca. Wpływ na tę sytuację miało nie tylko wysokie oprocentowanie tych produktów, ale także rekomendacje KNF. Dotyczyły one analizy zdolności kredytowej, co spowodowało znaczne utrudnienia w otrzymaniu kredytu - dodaje ekspert Totalmoney.pl.

Gospodarka hamuje: jak to wpłynie na decyzję RPP o stopach procentowych?

Na finalną decyzję RPP będzie miał wpływ także stan, w jakim w danym momencie znajduje się rodzima gospodarka (PKB w II kwartale 2022 r. spadło do poziomu 5,5 proc., podczas gdy w I kwartale wyniosło 8,5 proc.). Może to już być objaw dotychczasowego podnoszenia kosztu pieniądza na procesy gospodarcze. Dalsze podwyższanie stóp procentowych mogłoby spowodować jeszcze większe wyhamowanie gospodarki.

W lipcu 2022 roku Prezydent podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która regulowała kwestie wakacji kredytowych, ale także zawierała zapisy likwidujące stawkę WIBOR.

To właśnie wokół niej po podwyżkach stóp procentowych pojawiło się sporo kontrowersji. Głównym zarzutem, jaki pojawiał się pod adresem WIBOR-u, było to, że nie odzwierciedla ona odpowiednio warunków rynkowych i znacznie przewyższa stopę referencyjną, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost oprocentowania kredytów.

W teorii - WIBOR 3M powinien być wyższy o ok. 0,25 p.p. niż stopa referencyjna, a ta aktualnie wynosi 6,50 proc. A wyżej wymieniona stawka - 7,03 proc. Choć obecnie różnica pomiędzy nimi nie jest duża, to na samym początku serii podwyżek stóp procentowych długookresowy WIBOR rósł w zastraszającym tempie, co wzbudziło niepokój kredytobiorców.

- Ta stresująca sytuacja utrzymywała się do maja, kiedy to stawka przestała reagować tak gwałtownie na zmiany, a w ostatnim czasie WIBOR 3M zaczął spadać, a teraz utrzymuje się na stałym poziomie - mówi Anna Serafin, ekspert Totalmoney.pl.

Należy jednak pamiętać, że jej reakcje pojawiają się z opóźnieniem na decyzje Rady, dlatego eksperci porównali, jaka była różnica między wysokością stopy referencyjnej a WIBOR-em 3M na ostatni dzień, w którym było notowanie, każdego miesiąca po decyzji RPP.

Największe różnice między poziomem stopy referencyjnej a stawką WIBOR 3M zanotowano wiosną 2022 roku. W czerwcu stawka osiągnęła najwyższy od dawna poziom, natomiast po lipcowej decyzji Rady zaczęła spadać, reagując na prognozy, że zbliżamy się do końca serii podwyżek.

Co dalej z WIBOR: kiedy i jaki będzie następca wskaźnika dla oprocentowania kredytów hipotecznych

W grze pozostają trzy wskaźniki – WRR (Warsaw Repo Rate), WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego) i WIRD (Warszawski Indeks Rynku Depozytowego). Jak wynika z konsultacji publicznych, przeprowadzonych przez GPW Benchmark, zdecydowana większość sektora bankowego opowiada się za wprowadzeniem wskaźnika WIRF, swój wybór motywując tym, że liczba transakcji jest odpowiednio duża, aby odzwierciedlić realia rynkowe, struktura rynku jest trwała i stabilna, a sama konstrukcja wskaźnika podobna do WIBOR-u.

Na dzień 16 sierpnia 2022 r. WIRF wynosi 6,447 proc., czyli znacznie mniej niż WIBOR 3M.

Po analizie tych wskaźników widać jednak, że korzystniejszy z perspektywy samych kredytobiorców jest wskaźnik WIRD, który obecnie wynosi 6,212 proc. Chociaż liczba transakcji, na których się opiera, jest o połowę niższa niż WIRF, więc tak dobrze nie odzwierciedla tego, co rzeczywiście dzieje się na rynku.

- Zmiana stawki bazowej (niezależnie, czy ostatecznie zostanie wybrany WIRD, czy WIRF), na której opiera się zmienne oprocentowanie kredytów hipotecznych, będzie teoretycznie korzystna dla kredytobiorców ze względu na niższy poziom. Jednak przedstawiciele sektora bankowego akcentują drugą stronę medalu. Do dnia, kiedy nowy wskaźnik ma wejść w życie, czyli 1 stycznia 2023 roku nie pozostało dużo czasu - podkreśla Anna Serafin.

- Szybkie tempo działania w tej materii generuje duże ryzyko powstania błędów systemowych w bankach, które nie zdążą odpowiednio przygotować się do tej zmian. Warto również zaznaczyć, że kredytobiorcom może być trudniej zrozumieć, skąd bierze się wysokość ich raty, bo do wyliczenia stawki bazowej trzeba będzie obliczyć procent składany z transakcji overnight, a o ostatecznej wysokości oprocentowania dowiedzą się dopiero pod koniec danego okresu odsetkowego - podsumowuje ekspertka porównywarki finansowej Totalmoney.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Wkrótce kolejna podwyżka stóp procentowych - do 7 procent? O ile wzrosną raty kredytów, co dalej z WIBOR? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński