Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Witaj szkoło! Jak rozmawiać z dzieckiem o szkole? [wideo]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Pierwsze dni w szkole dla wielu dzieci mogą być stresujące. Dlatego zapytaliśmy psychoterapeutkę Annę Bochenek jak wspierać dziecko w takiej sytuacji.

Nawet dorosły się stresuje kiedy idzie do nowej pracy albo wraca do pracy po urlopie, a co dopiero dziecko. Dla dziecka rozpoczęcie nauki w szkole jest bardzo dużą zmianą. Nowy budynek, nieznani koledzy, inne zasady niż w przedszkolu, a może nawet pierwszy kontakt z usystematyzowaną edukacją.

Dobrze jest wcześniej zabrać dziecko do szkoły, do której będzie chodziło, aby się oswoiło z nowym miejscem. Pokażmy mu, gdzie będzie jego klasa, jak trafić do szatni, toalety, stołówki, biblioteki czy sali gimnastycznej. Jeżeli podstawówka ma plac zabaw lub podwórko, spędźmy na nim trochę czasu z dzieckiem. Wiele szkół organizuje dni otwarte, więc jest to okazja, żeby się tam wybrać.

Niektóre szkoły organizują specjalne dni przygotowujące do roku szkolnego, w ich klasach, z wychowawczynią i przyszłymi kolegami i koleżankami

Warto także opowiadać dziecku o swoich wspomnieniach ze szkoły. Pokazywać zdjęcia, mówić, że szkoła może być fajnym, przyjaznym miejscem, w którym dziecko pozna nowych kolegów, nawiąże nowe przyjaźnie, które będą trwały bardzo długo.

Najważniejsza jest rozmowa. Nie powinno się mówić dziecku negatywnych rzeczy na temat szkoły. Złego zdania o nauczycielach, dzieciach zapisanych do placówki czy innych kwestiach związanych z organizacją szkoły również nie przekazujmy kilkulatkowi. Nie mówmy też, że edukacja szkolna oznacza koniec zabawy i wolnego czasu, co nie tylko wywołuje lęk, ale jest też nieprawdą. W rozmowie należy się skupiać na tym, co jest dobre.

Opowiedzmy dziecku o szkole – o tym, co będzie tam robiło i czym różni się od przedszkola. Zaplanujmy razem czas na odrabianie lekcji. Powiedzmy, że bardzo je kochamy i zawsze może na nas liczyć. Odpowiedzmy na wszystkie pytania.

Czasami dziecko na początku roku szkolnego jest pełne euforii, że idzie do szkoły, a po kilku dniach okazuje się, że jest nieswoje, niechętnie rano wychodzi do szkoły, nie chce mówić o szkole. Przyczyn może być wiele. Dziecko może tęsknić za mamą, czuć się samotne, nie lubi nauczyciela lub kolegi. Wtedy trzeba z dzieckiem jak najwięcej rozmawiać, żeby poznać przyczyny takiego zachowania. W szkole dziecko będzie przebywało bez opieki rodziców kilka godzin dziennie. Warto przyzwyczajać je do takich rozstań.

Nie zapominajmy o tym, żeby dziecku stworzyć komfort nauki w domu. Wspólnie z dzieckiem przygotujmy również kącik do nauki – biurko z wygodnym krzesłem, dostosowane do wzrostu kilkulatka. Zadbajmy o dobre oświetlenie, a przede wszystkim, aby było to miejsce, w którym panuje spokój i cisza, sprzyjające skupieniu.

Pamiętajmy, że dziecko to jest mały człowiek, który potrzebuje rozmowy tak samo, jak dorosły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński