MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wirus Oropouche – pierwsze przypadki w Europie. ECDC ostrzega przed zagrożeniem. Tak przenosi się wirus OROV. Oto, gdzie można się zarazić

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
od 12 lat
Nowy, groźny wirus jest już stwierdzany w Europie. O zagrożeniu informuje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i ostrzega zwłaszcza turystów podróżujących w objęte epidemią regiony. Zobacz, jak przenosi się wirus OROV i gdzie rozprzestrzenia się w największym stopniu.

Spis treści

Wirus Oropouche w Europie

W Europie pojawił się amazoński wirus Oropouche (OROV). Odnotowano już 19 przypadków zakażenia. W czerwcu i lipcu 2024 r. było to 12 osób w Hiszpanii, 5 we Włoszech i 2 w Niemczech – informuje w komunikacie Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Próbówka z testem na wirusa Oropouche
Wirus Oropouche przenoszony jest poprzez ugryzienie meszek i komarów Fania Witardiana/Getty Images

Jak podało ECDC, 18 spośród zakażonych osób odwiedziło wcześniej Kubę, a jedna wróciła z Brazylii. Do tej pory ogniska OROV zgłoszono w kilku krajach Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej i Karaibów. Stwierdzono je w Brazylii, Boliwii, Kolumbii, Peru i ostatnio na Kubie. Od stycznia br. w obszarach tych zgłoszono ponad 8 tys. przypadków infekcji OROV.

Chociaż ryzyko zakażenia na naszym kontynencie oceniane jest jako bardzo niskie, wzrasta u osób odwiedzających obszary silnie dotknięte chorobą. To szczególnie północne stany Brazylii i region Amazonii. Zagrożenie dotyczy szczególnie osób niepodejmujących odpowiednich środków ochrony osobistej.

„Ryzyko zakażenia wirusem OROV u obywateli podróżujących do lub zamieszkujących na obszarach epidemicznych w Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej i na Karaibach jest obecnie oceniane jako umiarkowane” – podano w oświadczeniu ECDC.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Biorąc pod uwagę potencjalnie szkodliwy wpływ wrodzonego zakażenia OROV i fakt, że obszary dotknięte OROV są również klasyfikowane jako regiony z obecną lub wcześniejszą transmisją wirusa Zika, zaleca się kobietom w ciąży przestrzeganie zaleceń dotyczących podróży związanych zarówno z OROV, jak i wirusem Zika, ze względu na podobne powiązane ryzyka.

Czytaj też: W tych państwach w Europie aktywny jest Wirus Zachodniego Nilu

Czym jest gorączka Oropouche? Objawy i leczenie

Gorączka Oropouche to choroba odzwierzęca wywoływana przez wirus Oropouche. Objawy to gorączka z bólem głowy, nudnościami, wymiotami, bólem mięśni i stawów, a czasami poważniejszymi dolegliwościami. Rokowania co do wyzdrowienia są przy tym dobre, a przypadki śmiertelne zdarzają się rzadko. Nie ma szczepionek zapobiegających chorobie ani specyficznych leków – stosuje się leczenie.

Wirus OROV jest przenoszony na ludzi głównie poprzez ukąszenia zakażonych meszek (Culicoides paraensis), choć mogą rozprzestrzeniać go również niektóre gatunki komarów. Wspomniana meszka jest szeroko rozpowszechniona w obu Amerykach (od północnych stanów USA do Argentyny), ale nie występuje w Europie. Na razie nie wiadomo jednak, czy chorobę mogą przenosić europejskie meszki lub komary.

W przypadku wirusa Oropouche dotychczas nie odnotowano bezpośrednich zakażeń człowieka przez człowieka. Natomiast brazylijskie Ministerstwo Zdrowia niedawno zgłosiło 6 możliwych przypadków przeniesienia wirusa z matki na dziecko w czasie ciąży. Jak sugerują najnowsze dane, zakażenie OROV w czasie ciąży może prowadzić do poważnych powikłań, w tym problemów rozwojowych, deformacji płodu i poronienia. Nadal nie potwierdzono tego ostatecznie, badania trwają.

Zalecenia dla turystów odnośnie wirusa OROV

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zaleca odpowiednie środki ostrożności turystom odwiedzającym region, gdzie występuje wirus Oropouche. W celu zmniejszenia ryzyka ukąszeń w obszarach epidemii zaleca stosowanie osobistych środków ochrony. Obejmują one stosowanie repelentów (zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie produktu), noszenie koszul z długimi rękawami i długich spodni, a także stosowanie moskitier nasączonych insektycydem podczas odpoczynku. Środki te są niezbędne w celu zapewnienia ochrony przed ugryzieniami podczas zajęć na świeżym powietrzu oraz w pomieszczeniach, które nie są klimatyzowane lub odpowiednio zabezpieczone siatkami o drobnych oczkach (na drzwiach i oknach).

Do wczesnego wykrywania przypadków zakażeń wirusem OROV związanych z podróżą niezbędna jest zwiększona świadomość wśród pracowników służby zdrowia na temat podróżnych powracających z obszarów z aktywną transmisją wirusa OROV, a także odpowiednie możliwości diagnostyki laboratoryjnej.

Ponieważ objawy gorączka Oropouche mogą być podobne do symptomów innych zakażeń arbowirusowych, takich jak denga, chikungunya lub Zika, badania laboratoryjne na obecność wirusa OROV należy wykonać w sytuacji, gdy inne testy na choroby o wspólnej etiologii wyjdą ujemne.

Kliniki medycyny podróży powinny informować podróżnych udających się na obszary epidemii o ryzyku związanym z chorobą i środkach ochronnych, które mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia. Ponadto organy ochrony zdrowia publicznego powinny zgłaszać nowe przypadki zakażenia OROV za pośrednictwem portalu Epipulse, aby umożliwić ciągłą ocenę sytuacji.

Wsparcia w budowaniu możliwości diagnostyki laboratoryjnej w celu wykrywania zakażeń wirusem OROV członkom sieci laboratoriów w Europie udzieliła EVD-LabNet – Sieć Eksperckich Laboratoriów ds. Nowych Chorób Wirusowych.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński