MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualna strzelnica dla klas mundurowych w Zespole Szkół nr 1 w Pyrzycach

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Zakup i montaż wirtualnej strzelnicy w Zespole Szkół nr 1 im. Noblistów Polskich w Pyrzycach, to efekt zgłoszenia Powiatu Pyrzyckiego do konkursu „Strzelnica w Powiecie 2002”, ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Zakup i montaż wirtualnej strzelnicy w Zespole Szkół nr 1 im. Noblistów Polskich w Pyrzycach, to efekt zgłoszenia Powiatu Pyrzyckiego do konkursu „Strzelnica w Powiecie 2002”, ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Oficjalnie oddano do użytku młodzieży szkolnej w Zespole Szkół Nr 1 w Pyrzycach wirtualną strzelnicę. Zakupiony sprzęt to laserowy system ze specjalistycznym oprogramowaniem, zawierający broń treningową działającą w systemie blow-back, zasilaną green-gaz. Strzelecki system szkolno-treningowy został opracowany na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych. W skład strzelnicy wchodzi projektor, tablet, klawiatura bezprzewodowa, 4 repliki pistoletu GLOCK 19 oraz 4 repliki karabinu M 4.

- W ostatnich czasach dochodzimy do wniosku, że bezpieczeństwo w kraju jest bardzo ważne - powiedział Leszek Dobrzyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Ale żeby to poczucie bezpieczeństwa było na wysokim poziomie, to muszę być wyszkoleni ludzie do tego. Musimy mieć zasoby ludzkie obeznane z bronią. Dlatego cieszą takie inwestycje, jak tu w Pyrzycach oddana strzelnica wirtualna. Wszystko co dzieje się za naszą wschodnią granicą, mówi o starje zasadzie. Jeżeli chcesz być bezpieczny, trzeba się do niebezpieczeństwa przygotować.

Zakup i montaż wirtualnej strzelnicy w Zespole Szkół nr 1 im. Noblistów Polskich w Pyrzycach, to efekt zgłoszenia Powiatu Pyrzyckiego do konkursu „Strzelnica w Powiecie 2002”, ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Na realizację zadania, którego wartość to 195 tysięcy złotych, Powiat otrzymał dofinansowanie w wysokości 155 tysięcy złotych.

Konkurs Ofert „Strzelnica w powiecie 2022” na dofinansowanie zadań związanych z utworzeniem strzelnic pneumatycznych typu zamkniętego przez jednostki samorządu terytorialnego wraz z wyposażeniem strzeleckim, umożliwiających prowadzenie zorganizowanego szkolenia strzeleckiego, w szczególności wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych, a także członków organizacji pozarządowych prowadzących działalność o charakterze proobronnym oraz funkcjonariuszy formacji uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych. W ubiegłorocznym rozdaniu w naszym województwie trzy powiaty otrzymały dotację. Poza Powiatem Pyrzyckim są to Powiat Białogardzki oraz Powiat Goleniowski.

- Oddajemy do użytku uczniów Zespołu Szkół Nr 1 strzelnicę wirtualną, która powstała dzięki dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej, o którą wystąpiliśmy – powiedział Stanisław Stępień, Starosta Pyrzycki. Nasz wniosek o dotację wsparł pan poseł Leszek Dobrzyński i Michał Jach, którym bardzo dziękuję. Mam nadzieję, że taka strzelnica powstanie także w Zespole Szkół Nr 2 CKU, gdzie obecnie kończymy bardzo dużą i ważną inwestycję termomodernizacyjną.

Zakupiony przez szkołę sprzęt, to laserowy system z oprogramowaniem specjalistycznym, zawierający broń treningową, działająca w systemie blow-back, zasilaną green0gaz. To strzelecki system szkolno-treningowy, opracowany na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych.

- Strzelnica umożliwiać będzie jednocześnie szkolenie od jednej do czterech osób – powiedział Robert Sójka, dyrektor ZS nr 1 w Pyrzycach. Przygotowane i realizowane ćwiczenia cechuje możliwość stopniowania trudności, od prostych strzelań statycznych i dynamicznych, uwzględniających stopień zaawansowania szkolonych do wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania.

Nowoczesny sprzęt umożliwia strzelanie na 4 torach w przedmioty ruchome w terenie, na strzelnicy zamkniętej oraz rozbudowę o własne plansze. Strzelanie może odbywać się w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej. System pozwala na trening strzelecki na odległość od celu 10 m, 25 m, 100 m, daje też możliwość wgrania planszy pod bezpośrednie potrzeby użytkownika np. strzelanie w metrze w celu odbicia zakładnika itp. W systemie wprowadzono metody wspomagające proces uczenia się posługiwania bronią oraz techniki pozwalające odtwarzać pełen proces oddawania strzału.

- W systemie wprowadzono metody wspomagające proces uczenia się, posługiwania się bronią i techniki pozwalające odtwarzać pełny proces oddawania strzału – powiedział podczas spotkania Marek Witkowski, przedstawiciel Firmy Autocomp Menagment, wykonawcy systemu wirtualnej strzelnicy.

Prawo do korzystania z wirtualnej strzelnicy będą mieli uczniowie szkół prowadzących działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa, organizacje pozarządowe prowadzące działalność na rzecz obronności, przedstawiciele służb mundurowych oraz podmioty upoważnione przez Powiat.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński