Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna bez cholesterolu

Ilona Stec
Zimą poziom cholesterolu jest najwyższy - stwierdzili w badaniach amerykańscy naukowcy. Dlaczego tak się dzieje? Bo zimą mniej się ruszamy, bardziej kalorycznie odżywiamy.

Zimowa aura zniechęca do częstszych spacerów. Rzadziej wychodzimy z domu, za to więcej jemy. Dieta zimowa jest zazwyczaj bogatsza w kalorie, znacznie natomiast uboższa w świeże warzywa owoce. To sprawia, że przybywa nam w organizmie zwłaszcza LDL, czyli tzw. "złego" cholesterolu. Problem dotyczy zarówno kobiet i jak i mężczyzn.

Wyjdźmy z domu
Wiosna to dobra okazja, by lepiej zadbać o swoje zdrowie i "zgubić" niebezpieczne nadwyżki cholesterolu . W wielu przypadkach zapewne wystarczy tylko zmienić nieco tryb życia, by cholesterol powrócił do prawidłowego poziomu. Przede wszystkim należy zacząć więcej się ruszać.

Ruch, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu, nie tylko obniża poziom cholesterolu we krwi, ale też sprzyja lepszemu dotlenieniu organizmu i dodaje energii. Należy jednak uważać, by nie przeforsowywać się zbytnio po zimowym rozleniwieniu i zmęczeniu, bo przeciążenie serca może być groźne.

Lepiej poćwiczyć troszkę intensywniej, ale krócej, niż zwykle.
Koniecznie też należy przyjrzeć się swojej diecie. Potrawy zawierające tłuszcze zwierzęce zastąpmy warzywami i owocami. Zaleca się spożywanie ich w ilości od pół kg do nawet dwóch kilogramów dziennie. Zawarty w nich błonnik usuwa z organizmu zbędny cholesterol i obniża poziom trójglicerydów sprzyjających rozwojowi miażdżycy. Gospodarkę cholesterolową w organizmie na pewno poprawi włącznie do menu tłustych morskich ryb. Można też sięgnąć po dostępne na rynku produkty żywnościowe wzbogacane w substancje obniżające poziom "złego" cholesterolu we krwi.

Rzućmy palenie

Koniecznie natomiast należy rozstać się z nałogiem palenia tytoniu, bo do uszkodzonych papierosowymi truciznami ścianek tętnic łatwo przywierają cząsteczki "złego" cholesterolu, powodując miażdżycę i ciągłe niedotlenienie organizmu. Choć brzmi to, jak truizm - warto przypomnieć, że palenie sprzyja nie tylko chorobom układu krążenia, ale także wielu innym ciężkim schorzeniom.

Musi być pod kontrolą

By nie dopuścić do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi należy regularnie badać jego poziom. Pierwsze badanie specjaliści zalecają w wieku 20 lat, kolejne - raz na 3-5 lat. Po "czterdziestce" należy kontrolować poziom cholesterolu przynajmniej raz na 2 lata. Raz do roku koniecznie powinni robić to chorzy na cukrzycę, nadciśnienie, palacze oraz osoby dziedzicznie zagrożone chorobami serca. Całkowite stężenie cholesterolu we krwi nie powinno przekraczać 200 mg/dl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński