Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Willa przy al. Wojska Polskiego 64 przygotowywana jest na sprzedaż. Najwcześniej bedzie można ją kupić za rok

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Przed skierowaniem pod obrady rady miasta nieruchomość będzie wyceniona.
Przed skierowaniem pod obrady rady miasta nieruchomość będzie wyceniona. Andrzej Szkocki
Zabytkowa willa po Szczecińskiej Agencji Artystycznej będzie na sprzedaż. Najwcześniej może się to stać za rok, jeśli znajdą się chętni.

Budynek przy al. Wojska Polskiego 64 przez lata był siedzibą Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Większość imprez organizowanych przez SAA obywa się w przestrzeni miejskiej, więc budynek służył głównie jako biuro tej instytucji, ale miał też salę, w której odbywały się kameralne koncerty czy imprezy sylwestrowe dla dzieci.

Latem SAA wyprowadziła się do biurowca przy ul. Szafera, a 12 sierpnia budynek przy al. Wojska Polskiego przejął Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych. Na razie nie wiadomo, jakie będą dalsze losy tego obiektu.

- Jest to jedna z najcenniejszych willi szczecińskiego West Endu - mówi Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków. - Jej położenie sugeruje, że jest to miejsce bardzo prestiżowe. Willa była w okresie powojennym znacznie przekształcona, kiedy zbudowano salę teatralną i zabudowano kolumnowy portyk. Od lat 70. swoja siedzibę miała tutaj Szczecińska Agencja Artystyczna. Stan tego budynku wymaga dzisiaj dosyć sporych nakładów finansowych. W 1991 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków, w związku z tym ewentualne zbycie nieruchomości wymaga po pierwsze zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków, a po drugie zobowiązania przyszłego nabywcy do wykonania niezbędnych rac konserwatorskich w tym obiekcie.

- Jesteśmy w bardzo wstępnej fazie przygotowywania tej willi do zbycia - mówi Przemysław Taraciński, dyrektor Wydziału Zasobu i Obrotu Nieruchomościami UM. - Dopiero w wakacje przejęliśmy ją od Szczecińskiej Agencji Artystycznej i kończymy fazę opiniowania. Okazało się, że w granicach tej działki jest część chodnika przy al. Wojska Polskiego i najpierw musimy dokonać podziału tej działki. Wstępny projekt mamy i będziemy to dzielić, niezależnie od tego, jaki los spotka ten budynek. Na zbycie tej nieruchomości będzie potrzebna zgoda rady miasta w formie uchwały i wtedy będzie można rozpocząć dyskusję. Jeśli zakończymy te wszystkie procedury, zbycie nieruchomości jest możliwe w drugiej połowie 2023 roku, ale bardziej prawdopodobne pod koniec 2023 roku.

Przed skierowaniem pod obrady rady miasta nieruchomość będzie wyceniona. Intencja miasta jest taka, żeby nieruchomość została sprzedana.

Willa wzniesiona została w 1877 r. na zlecenie Heinricha Stoltinga – szczecińskiego kupca i przemysłowca, a zarazem kolekcjonera dzieł sztuki, który podarował Muzeum Miejskiemu kolekcję 2800 miedziorytów. Willa przy dawnej Falkenwalderstrasse 64 powstała na terenie Westendu – willowego przedmieścia Szczecina, założonego w początkach lat 70. XIX w. W latach trzydziestych XX w. zamieszkały w willi sprzedawca instrumentów muzycznych Wilhelm Hoffmeister prowadził tu wraz z rodziną znany w mieście salon muzyczny, w którym odbywały się koncerty muzyki kameralnej. Po 1945 r. budynek użytkowany był przez instancję PZPR. Od 1958 r. miał tu swą siedzibę teatr Lalek „Pleciuga”, a od 1972 r. Szczecińska Agencja Artystyczna. W związku z adaptacją budynku na potrzeby teatru zmieniono układ wnętrza, w którym z połączenia kilku pomieszczeń utworzono salę teatralną.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński