MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Willa Lentza została 14. instytucją kultury w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Odrestaurowana Willa Lentza oficjalnie została nową instytucją kultury w Szczecinie. Radni przegłosowali uchwałę w tej sprawie.

Zabytkowa Willa Lentza, mieszcząca się przy al. Wojska Polskiego, przeszła gruntowny remont, podczas którego zrealizowano skomplikowane i drobiazgowe prace konserwatorskie. Teraz będzie to nowa instytucja kultury, która ma zacząć działać od 1 października.

Przez ostatnie kilka lat problemem był przeciągający się remont budynku i brak pomysłu na jego wykorzystanie. Ostatecznie zapadła decyzja, że będzie to nowa instytucja kulturalna. Ta decyzja cieszy wszystkich, którzy sugerowali taki pomysł, ale budzi też niepokój czy to miejsce będzie odpowiednio wykorzystywane i promowane.

ZOBACZ TEŻ:

- Willa Lentza jest perłą w koronie miasta i niewątpliwie atrakcją turystyczną, ale mam wątpliwość, czy instytucja kultury w pełni wykorzysta potencjał tego miejsca - mówi radny Robert Stankiewicz. - Willa ma charakter eklektyczny i mają się w niej odbywać bliżej nieokreślone wydarzenia, a ja uważam, że to powinien być punkt, który rozwinie turystycznie ten rejon Szczecina.

Nad programem tej instytucji czuwa rada programowa, która ma pełnić funkcję doradczą. W jej skład wchodzą osoby ściśle związane ze szczecińskimi organizacjami kulturalnymi.

- Ja bym zaufał radzie programowej. Jeśli rada programowa będzie wyznaczać kierunki działania, to będziemy mieć nie tylko piękny obiekt, ale też miejsce otwarte, poświęcone historii mieszczaństwa w Szczecinie - mówi radny Przemysław Słowik, przewodniczący komisji ds. kultury i promocji rady miasta. - Jednocześnie potrzebujemy instytucji, która miejscem kultury wysokiej.

W Willi Lentza ma być prowadzona działalność wystawiennicza, koncertowa, ale też ma być otwarta na propozycje innych organizacji. W otoczeniu budynku będzie można też realizować wydarzenia plenerowe.

- Chcemy stworzyć miejsce unikalne, nie tylko na mapie Szczecina, ale również w skali Polski - mówi Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina.

Na razie nie zapadła decyzja, w jaki sposób zostanie powołany dyrektor instytucji - w wyniku konkursu czy nadania. O tym zadecyduje prezydent.

Willa Lentza w Szczecinie.

Architektoniczna perełka w centrum miasta. Tak wygląda wnętr...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński