Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilki wróciły

włod, 9 marca 2005 r.
Wilka musimy chronić i stworzyć warunki, by gatunek przetrwał.
Wilka musimy chronić i stworzyć warunki, by gatunek przetrwał. Sławomir Włodarczyk
Coraz częściej zaglądają na Pomorze Zachodnie wilki. Ostatnio widziano je na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego, w okolicy Bornego Sulinowa i na poligonie drawskim. Według szacunków leśników żyje tam i ma się całkiem dobrze, kilka rodzin drapieżnika.

Jeszcze do niedawna wilk uchodził za pierwszego wroga człowieka. Przez lata żył wyjęty spod prawa. Od 1993 roku jest pod ochroną, bo grozi mu całkowita zagłada.

Rok temu leśnicy policzyli wilki na Pojezierzu Drawskim. - Na ślady basiora, wadery i kilku młodych natrafiliśmy w okolicach poligonu drawskiego - mówi Kazimierz Weksej, leśnik, myśliwy, łowczy szczecineckiej RDLP. - Teraz stado zapewne się powiększyło. Nad Drawą wilki mają doskonałe warunki bytowania. Mimo huku czołgów i armat, drapieżniki są bezpieczne. To teren niezamieszkany. Pożywienia jest tam w bród. Mam nadzieję, że wilki na poligonie osiądą na stałe.

Jeszcze w latach 70-tych ubiegłego stulecia wilki były jednymi z najbardziej tępionych w Polsce zwierząt. Za zastrzelenie drapieżnika wypłacano myśliwemu premię. Najwięcej wilków odstrzelono w Bieszczadach, ale polowano również na Pomorzu Zachodnim w okolicach Szczecinka, Lędyczka i Drawska Pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński