Podczas spotkania mieszkańcy dowiedzą się o możliwych sytuacjach konfliktowych związanych z tym gatunkiem oraz jak zachować się w przypadku ewentualnego spotkania.
- Informacje o obecności wilków zostały przesłane wraz z dokumentacją fotograficzną. Nie wiemy jednak w którym miejscu dokładnie zostały zrobione zdjęcia i gdzie zostały znalezione ślady bytowania wilków. Będzie to między innymi ustalane w czasie spotkania. Każde zgłoszenie jest należycie weryfikowane. W razie potrzeby zostaną wywieszone fotopułapki i będziemy monitorować sytuację – zapewnia Marcin Siedlecki z RDOŚ w Szczecinie.
Od 1998 roku wilki są gatunkiem chronionym w całej Polsce. Z roku na rok ich populacja rośnie, a w województwie zachodniopomorskim żyje już około 350 – 360 osobników. Niestety mimo zakazu polowań, wilki wciąż padają ofiarą kłusowników. Ostatnio taki przypadek miał miejsce w bieżącym roku w okolicy miejscowości Chojna. Specjaliści zapewniają, że wilki nie są tak niebezpieczne jak mówią plotki, a złą opinię wystawiają im sami myśliwi, żeby uzyskać zgodę na odstrzał. Trzeba jednak zachować ostrożność, jak w przypadku każdego dzikiego zwierzęcia.
- Każde dzikie zwierzę może być dla nas niebezpieczne, kiedy przekroczymy jego granicę bezpieczeństwa - tłumaczy Barbara Zawadzka ze Stowarzyszenia "Z Szarym Za Płotem" - W udokumentowanych statystykach nie ma przypadku, w którym wilk uśmiercił człowieka. Mniej się boję wilka niż psa - zapewnia.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?