Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża widokowa nad jeziorem Świdwie jest już trzeci rok nieczynna. Kiedy ją wyremontują?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Wieża widokowa nad jeziorem Świdwie jest już trzeci rok nieczynna. Kiedy ją wyremontują?
Wieża widokowa nad jeziorem Świdwie jest już trzeci rok nieczynna. Kiedy ją wyremontują? Leszek Wójcik
Na zamkniętą wieżę narzekają nie tylko ornitolodzy, ale także turyści, którzy chcieliby podziwiać ptaki w tym rezerwacie przyrody. Czy wiadomo, kiedy dokładnie będzie remont?

"Z dniem 19 czerwca 2019 roku, ze względu na konieczność przeprowadzenia prac remontowych, zostaje wyłączona z użytkowania wieża widokowa w rezerwacie Świdwie. Nieprzestrzeganie zakazu wstępu na wieżę grozi urazem. Informacja o terminie ponownego udostępnienia wieży widokowej zostanie zamieszczona w tym miejscu".

W tym miejscu, tzn. na stronie głównej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. I jeszcze jedno uzupełnienie - żadna informacja na ten temat do dziś się nie ukazała. A to oznacza, że nieczynna już trzeci rok wieża, nadal będzie zamknięta.

- Wychodzi na to, że trzy lata zastanawiają się, jak zrobić coś, co robi się w miesiąc! - denerwuje się pan Tomasz. - Nie do wiary. Co za indolencja!

Pan Tomasz jest ornitologiem amatorem. Od lat bada zwyczaje ptaków, w tym trasy ich przelotów. Jak zapewnia, Świdwie do tego nadaje się idealnie. A właściwie, nadawało się. Kiedyś, bo teraz, bez wieży, jest to bardzo utrudnione.

- Jeśli ktoś tam był choć raz, to wie - tłumaczy. - Jezioro jest przy brzegach zarośnięte szuwarami; nie można podejść do wody. Wobec tego żeby oglądać ptaki trzeba się wznieść ponad trzciny. Tylko jak?

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jezioro Świdwie ma około 45 ha powierzchni (średnia głębokość 0,7 m). Wchodzi w skład Rezerwatu Przyrody Świdwie. Teren ten obejmuje zarośnięte szuwarami trzcinowymi, łęgami i olsami jezioro Świdwie, fragment jeziora Stolsko, niewielkie zbiorniki i torfowiska, lasy i bory Puszczy Wkrzańskiej, a także grunty porolne. Wokół jeziora znajdują się tereny podmokłe oraz bagniste, co sprawia że teren ten jest trudno dostępny. Dzięki temu ptaki żyją tu praktycznie przez nikogo nie niepokojone.

Ogółem przebywa tu około 150 gatunków ptaków. Jest to miejsce gniazdowania bardzo rzadkiej w Polsce, mewy małej. Można też tu spotkać nieregularnie gnieżdżącego się szablodzioba, szczudłaka oraz wodnika - Świdwie jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można go zobaczyć. Poza tym jest to miejsce lęgu wielu gatunków ptaków, m.in.: perkoza, bataliona, rybitwy czarnej, rybołowa, gęgawy, kokoszki i kropiatki.

To ptasie bogactwo znajduje się zaledwie 20 km od Polic i tyle samo od centrum Szczecina.

- Niedawno zaczął się okres migracji - przypomina pan Tomasz. - Teraz dodatkowo na Świdwiu odpoczywają ptaki, których na co dzień u nas się nie widuje.

To dlatego nad jezioro ciągną ostatnio dziesiątki pasjonatów ptaków - z lornetkami i aparatami fotograficznymi.

- Tylko jak mamy robić obserwacje, kiedy wieża jest zamknięta? - pyta pani Ula, która przyjechała z mężem aż z Poznania

Pytanie naszej Czytelniczki przesłaliśmy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. Z otrzymanej odpowiedzi się dowiedzieliśmy, że na razie nie będzie można robić obserwacji: wieży w tym roku nie wyremontują, a zastępczych punktów widokowych budować w rezerwacie nie wolno...

- Projekt remontu obiektu jest gotowy - zapewnia Agnieszka Rau-Osiecka, Starszy Inspektor RDOŚ w Szczecinie. - Pierwszy przetarg (2020 r.) nie wyłonił wykonawcy. Kolejny zostanie zorganizowany w tym roku.

Kiedy więc wieża będzie udostępniona turystom? Nie wiadomo.

ZOBACZ TEŻ:

W ciągu ostatnich 50 lat wyginęło 60 proc. dzikich zwierząt - te porażające dane przytoczył raport Living Planet, opublikowany przez World Wildlife Fund w 2018 r. Liczba wymierających osobników rośnie w zastraszającym tempie, co niestety doprowadziło do unicestwienia wielu gatunków. Niektóre odeszły do nas dosłownie przed chwilą. Jakie? Zobacz w galerii --->

Te zwierzęta zniknęły bezpowrotnie. Niektóre gatunki pożegna...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński