Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża widokowa na jezioro Świdwie odzyska dawny blask. Poszukiwany jest tylko wykonawca projektu

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Wieża widokowa na jezioro Świdwie odzyska dawny blask
Wieża widokowa na jezioro Świdwie odzyska dawny blask Archiwum
Kiedy ornitolodzy i miłośnicy ptaków będą mogli korzystać z wieży widokowej przy jeziorze Świdwie? Być może jeszcze w tym roku. Wszystko zależy od przebiegu przetargu, który ma wyłonić wykonawcę prac remontowych. Otwarcie ofert - połowa czerwca.

Wieża widokowa w rezerwacie Świdwie została zamknięta ze względu na konieczność przeprowadzenia prac remontowych 19 czerwca 2019 r. Jak podaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, czyli właściciel obiektu, zniszczeniu uległa drewniana konstrukcja. Wejście na schody wieży zostało zatarasowane.

- I przez trzy lata nic się tu nie działo! - denerwuje się pan Tomasz, ornitolog amator. Od lat bada zwyczaje ptaków, w tym trasy ich przelotów. Jak zapewnia, Świdwie do tego nadaje się idealnie. A właściwie, nadawało się. Kiedyś. Obecnie, bez wieży, jest to bardzo utrudnione. Praktycznie niemożliwe.

- Jezioro jest przy brzegach zarośnięte szuwarami - tłumaczy nasz rozmówca. - Nie można podejść do wody. Bez wieży nie można prowadzić obserwacji.

Jezioro Świdwie ma około 45 ha powierzchni (średnia głębokość 0,7 m). Wchodzi w skład Rezerwatu Przyrody Świdwie. Teren ten obejmuje zarośnięte szuwarami trzcinowymi, łęgami i olsami jezioro Świdwie, fragment jeziora Stolsko, niewielkie zbiorniki i torfowiska, lasy i bory Puszczy Wkrzańskiej, a także grunty porolne. Wokół jeziora znajdują się tereny podmokłe oraz bagniste, co sprawia że teren ten jest trudno dostępny. Dzięki temu ptaki żyją tu praktycznie przez nikogo nie niepokojone.

Ogółem przebywa tu około 150 gatunków ptaków. Jest to miejsce gniazdowania bardzo rzadkiej w Polsce, mewy małej. Można też tu spotkać nieregularnie gnieżdżącego się szablodzioba, szczudłaka oraz wodnika - Świdwie to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można go zobaczyć. Poza tym gniazduje wiele gatunków ptaków, m.in.: perkoza, bataliona, rybitwy czarnej, rybołowa, gęgawy, kokoszki i kropiatki.

Wszystko znajduje się zaledwie 20 km od Polic i tyle samo od centrum Szczecina. To dlatego nad jeziorem zawsze można spotkać pasjonatów ptaków - z lornetkami i aparatami fotograficznymi. Brak wieży, to dla nich ogromny problem.

Zdaniem Aleksandry Stoduli, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie, już wkrótce ich kłopoty się skończą - być może jeszcze w tym roku.

- Planujemy, by remont wieży ukończyć w połowie listopada - mówi dyrektorka RDOŚ w Szczecinie.

Projekt przebudowy obiektu jest już gotowy. Wiemy, że pieniądze (ponad 500 tys. zł) również czekają. Potrzebny jest wykonawca, który (po wyłonieniu go w przetargu) wykona zaplanowane prace. Jak się dowiedzieliśmy, właśnie z tym może być problem. Pierwszy przetarg (przeprowadzony w 2020 r.) nie wyłonił wykonawcy. Drugi, ogłoszony wiosną, został unieważniony - wybrana firma była zbyt droga.

- Mam jednak nadzieję, że tym razem uda się wyłonić wykonawcę prac - przyznaje Aleksandra Stodula.

Zgodnie z projektem, przyszły wykonawca ma odremontować nie tylko 14-metrową wieżę widokową i będący jej częścią budynek strażnicy. Zostanie też wybudowana nowa drewniana brama, wiaty i miejsca na ogniska. Odnowiona także zostanie nawierzchnia parkingu dla samochodów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński