Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża Gocławska z oszklonym tarasem? Jest pomysł, ale co na to Miejski Konserwator Zabytków? WIZUALIZACJE

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wizualizacje Joanna Jędrzejczak
To jedna z koncepcji, która pojawiła się w związku z rewitalizacją dawnej Wieży Bismarcka. Miejski Konserwator Zabytków nie jest entuzjastą realizacji tego projektu.

- Z uwagi, że górny taras wieży jest dostępny tylko przy dobrych warunkach atmosferycznych, jest propozycja by na czas jesienno-zimowy stworzyć przeszklenie, a na lato w pełni odsłonięte – taka informacja pojawiła się na profilu Ratujemy Wieżę Bismarcka na portalu społecznościowym.

To jeden z pomysłów w ramach rewitalizacji zabytku, który w tym roku obchodzi stulecie. Inny to złożenie z kawałków jednego z orłów, które zdobiły taras wieży, a wiatr historii zrzucił je na zbocze.

- Póki co zamierzamy złożyć jednego orla, jego kawałki są na zboczu, postawić przed wieżą z tabliczką o historii - wyjaśnia Wojciech Kłodziński, dzierżawca zabytku.
Koncepcja wykonania przeszklonego zadaszenia nad górnym tarasem wieży nie była konsultowana z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

- Na podstawie wizualizacji ciężko jest szczegółowo odnieść się do zaproponowanego rozwiązania, jednak można stwierdzić, że forma zadaszenia zniekształca historyczną bryłę i kompozycję architektoniczną zabytku - komentuje pomysł Michał Dębowski, MKZ. - Nieznaczne rozszerzenie funkcjonalności wieży, na jakie powołuje się inwestor (możliwość aranżacji na górnym tarasie całorocznej kawiarni) nie uzasadnia zaproponowanych rozwiązań formalnych.

ZOBACZ TEŻ:

Jak usłyszeliśmy Miejski Konserwator Zabytków, którego głównym zadaniem jest ochrona zabytków, nadal oczekuje pilnego wykonania robót budowlanych i prac konserwatorskich mających na celu choćby podstawowe zabezpieczenie zabytku, objętych decyzją nakazową z 2013 roku.

Obecny właściciel wieży nie ukrywa, że przygotowanie prac przy zabytku przeciągnęło się w czasie.
- Mamy program prac konserwatorskich, projekt budowlany, pozwolenia konserwatora, nadal czekamy na pozwolenie budowlane. To kwestia jeszcze miesiąca a nawet półtora - mówi pan Wojciech.

W pierwszym etapie prac zaplanowano ściągnięcie masztu, naprawę pęknięć, naprawę balkonu.

- To na pewno w 2021 roku. Kolejny etap prac to naprawa dachu, może tego nie widać, ale jest w słabym stanie. Przeszklenie to raczej 3 i 4 etap i to nierealne w 2021 roku, najszybciej za półtora roku - dodaje właściciel.

Mimo kłopotów z pracami nad rewitalizacją zabytku, dzierżawca zapewnia, że od lipca do września odbędą się wydarzenia związane ze stuleciem wieży.

Przypomnijmy, że 10 sierpnia 1921 roku odbyło się uroczyste otwarcie wieży. Wieża Bismarcka z Gocławia była jednym z ulubionych miejsc, do których wybierały się tłumy szczecinian. Pod wzgórzem istniały kawiarnie. Był to nietypowy projekt wzorowany na grobowcu cesarza Teodoryka w Rawennie, z wnętrzem nawiązującym do rzymskiego Panteonu.

Szczeciński budżet obywatelski. Apelują do radnych, żeby pom...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński