MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy kiedy seniorzy otrzymają 13. emeryturę! Ile otrzymacie "trzynastki" w 2024 roku? [WYLICZENIA] 16.07.2024

MS
Już wkrótce seniorzy otrzymają 13. emeryturę. Dzięki waloryzacji kwoty emerytury już teraz wiadomo, ile pieniędzy dostaną. Data wypłaty świadczenia dla seniorów również już jest znana.Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>
Już wkrótce seniorzy otrzymają 13. emeryturę. Dzięki waloryzacji kwoty emerytury już teraz wiadomo, ile pieniędzy dostaną. Data wypłaty świadczenia dla seniorów również już jest znana.Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>archiwum Polska Press
Już wkrótce seniorzy otrzymają 13. emeryturę. Dzięki waloryzacji kwoty emerytury już teraz wiadomo, ile pieniędzy dostaną. Data wypłaty świadczenia dla seniorów również już jest znana. Zobacz szczegóły.

13. emerytura już wkrótce! Zobacz szczegóły

Od 2019 roku seniorzy otrzymują w Polsce trzynastą emeryturę, która nie zależy od standardowej kwoty emerytury. ZUS automatycznie wypłaca to dodatkowe świadczenie, bez konieczności składania wniosków. Trzynasta emerytura jest wypłacana raz w roku wszystkim emerytom i rencistom.

Ile wyniesie popularna "trzynastka" w 2024 roku i kiedy mogą jej się spodziewać seniorzy? Szczegóły w naszej galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

13. emerytura dla kogo?

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, osoby, które są uprawnione do dodatkowego świadczenia, to te, które spełniają kryteria uprawniające do otrzymania świadczeń zgodnie z obowiązującą ustawą dotyczącą dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, przy czym ta ustawa ma moc prawną do dnia 31 marca.

W gronie osób uprawnionych do dodatkowego świadczenia znajdują się seniorzy korzystający z różnych rodzajów emerytur, takich jak emerytury pomostowe, okresowe czy częściowe. Dodatkowo obejmuje to także osoby pobierające rentę z powodu niezdolności do pracy, rentę rodzinną lub socjalną, oraz osoby mające prawo do świadczenia i zasiłku przedemerytalnego. Istotne jest również to, że dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów jest wypłacane automatycznie z urzędu, bez konieczności składania wniosków w tej sprawie.

Kto nie otrzyma 13. emerytury w 2024 roku?

Do grupy osób, które nie otrzymają 13. emerytury, należą sędziowie i prokuratorzy na emeryturze, jak również ci emeryci, których wypłata świadczenia została zawieszona na dzień 31 marca 2024 roku. W przypadku tych ostatnich Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzyma wypłatę, jeśli są to osoby korzystające z wcześniejszej emerytury i ich zarobki przekraczają 130 proc. przeciętnej pensji (czyli 9802,50 zł brutto).

Inflacja uderzyła w nasze portfele, ale szczególnie dotkniętą przez podwyżki grupą są seniorzy. Rosnące koszty życia mocno dały im się we znaki. To jednak nie koniec! Teraz okazało się, że ceny kolejnych usług mogą pójść w górę!Szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii >>>

Potężne podwyżki dla seniorów! Niedługo niektórych przestani...

Kiedy wypłata 13. emerytury w 2024 roku?

Wypłata 13. emerytury w 2024 roku nastąpi w identycznym terminie jak w poprzednich latach, co oznacza, że seniorzy otrzymają to świadczenie z ZUS już w kwietniu. Wypłata świadczenia będzie realizowana zgodnie z terminem standardowym dla otrzymywanych przelewów z ZUS.

Harmonogram wypłat 13. emerytury na rok 2024 to:

  • 1 kwietnia,
  • 5 kwietnia (tego samego dnia pieniądze otrzymają również osoby, które zazwyczaj otrzymują świadczenia 6. dnia miesiąca), 10 kwietnia,
  • 15 kwietnia,
  • 19 kwietnia (z wypłatą przyspieszoną o jeden dzień, zamiast 20 kwietnia),
  • 25 kwietnia.

Kwota 13. emerytury w 2024 roku

13. emerytura w 2024 roku będzie równa minimalnej wysokości emerytury po przeprowadzonej waloryzacji w marcu, co oznacza, że wyniesie 1780,96 zł brutto. Po odjęciu składki zdrowotnej maksymalna kwota, którą otrzymają seniorzy na swoje konta, wyniesie 1620,67 zł netto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński