Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieloryby w Bałtyku. Ogromna kość humbaka znaleziona w Świnoujściu [zdjęcia]

mdr
Długopłetwiec (Megaptera novaeangliae), zwany też humbakiem  jest gatunkiem walenia z podrzędu fiszbinowców i jednym z większych fałdowców. Ciężar dorosłego osobnika dochodzi do 30–45 ton. Gatunek ten wyróżnia się specyficzną budową, w tym długimi, przypominającymi skrzydła płetwami piersiowymi i pokrytą guzkami głową. Często można zaobserwować, jak zwierzę wyskakuje nad wodę, czasami całkowicie się wynurzając. Długopłetwiec słynie z wydawania wyjątkowych pieśni, niskich złożonych dźwięków, słyszalnych na przestrzeni setek kilometrów, trwających około 10–25 minut. Naukowcy nie są pewni czemu służą te dźwięki, mogą być elementem godów lub formą porozumiewania się na otwartym oceanie.
Długopłetwiec (Megaptera novaeangliae), zwany też humbakiem jest gatunkiem walenia z podrzędu fiszbinowców i jednym z większych fałdowców. Ciężar dorosłego osobnika dochodzi do 30–45 ton. Gatunek ten wyróżnia się specyficzną budową, w tym długimi, przypominającymi skrzydła płetwami piersiowymi i pokrytą guzkami głową. Często można zaobserwować, jak zwierzę wyskakuje nad wodę, czasami całkowicie się wynurzając. Długopłetwiec słynie z wydawania wyjątkowych pieśni, niskich złożonych dźwięków, słyszalnych na przestrzeni setek kilometrów, trwających około 10–25 minut. Naukowcy nie są pewni czemu służą te dźwięki, mogą być elementem godów lub formą porozumiewania się na otwartym oceanie. Urząd Morski w Szczecinie
Podczas ubiegłorocznej, wrześniowej modernizacji toru wodnego Szczecin - Świnoujście znaleziono nie tylko szczątki statków, ale również tajemniczą, ogromną, niemal metrową kość. Przeprowadzone badania potwierdziły, że to to kość humbaka,

Humbaki pojawiają się w Morzu Bałtyckim, choć bardzo rzadko. Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego zarejestrowała w ubiegłym roku obecność tych waleni m.in. w rejonie Darłówka. Samice tego ssaka osiągają długość do ok. 17 m, a samce nawet do ok. 19 m. Waga dorosłego osobnika dochodzi do 45 -50 ton.

- Jeszcze nie wiemy, co będzie dalej ze znaleziskiem, czy zostanie u nas jako pamiątka, choć nie jest to zabytek archeologiczny, czy też przekażemy je jakiejś innej instytucji, np. parkowi narodowemu czy muzeum - mówi Ewa Wieczorek z Urzędu Morskiego.

Znaleziona kość waży 15 kg.

Długopłetwiec (Megaptera novaeangliae), zwany też humbakiem jest gatunkiem walenia z podrzędu fiszbinowców i jednym z większych fałdowców. Ciężar dorosłego osobnika dochodzi do 30-45 ton. Gatunek ten wyróżnia się specyficzną budową, w tym długimi, przypominającymi skrzydła płetwami piersiowymi i pokrytą guzkami głową. Często można zaobserwować, jak zwierzę wyskakuje nad wodę, czasami całkowicie się wynurzając.

Długopłetwiec słynie z wydawania wyjątkowych pieśni, niskich złożonych dźwięków, słyszalnych na przestrzeni setek kilometrów, trwających około 10-25 minut. Naukowcy nie są pewni czemu służą te dźwięki, mogą być elementem godów lub formą porozumiewania się na otwartym oceanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński