Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie wydarzenie w Katowicach: Światowa Konferencja Antydopingowa WADA. Prezydent Andrzej Duda na inauguracji ZDJĘCIA

Tomasz Kuczyński
Wielkie wydarzenie w Katowicach: Światowa Konferencja Antydopingowa WADA
Wielkie wydarzenie w Katowicach: Światowa Konferencja Antydopingowa WADA Marzena Bugała-Azarko
Od dziś, czyli wtorku, 5 listopada, do czwartku 7 listopada Katowice będą w centrum zainteresowania całego sportowego świata. W stolicy Górnego Śląska w tych dniach odbywa się piąta Światowa Konferencja Antydopingowa. W czwartek szefem WADA, czyli Światowej Agencji Antydopingowej zostanie Polak - urodzony w Tychach Witold Bańka. W konferencji bierze udział ponad 1600 delegatów z całego świata.

Do Katowic przyjeżdża ponad 1600 delegatów z całego świata. Wezmą oni udział w organizowanej przez WADA co sześć lat Światowej Konferencji Antydopingowej. Na Śląsku wybrani zostaną przewodniczący Światowej Agencji Antydopingowej oraz jego zastępca. Podczas dyskusji mają też zostać wyznaczone kierunki polityki antydopingowej na najbliższe lata. James Fitzgerald, menadżer WADA ds. komunikacji zapewnia jednak, że tematy Rosji nie będą poruszane.

W jakim celu w Katowicach została zorganizowana Światowa Konferencja Antydopingowa? Przyjęty zostanie na niej nowy Światowy Kodeks Antydopingowy, który wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku.

W czasie konferencji w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się 19 sesji. We wtorek o godz. 9 nastąpi inauguracja konferencji WADA. Weźmie w niej udział prezydent Polski Andrzej Duda. Wśród zaproszonych gości wydarzenia jest też przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

Jakie są cele konferencji WADA?

- Oprócz nowego Światowego Kodeksu Antydopingowego przyjęte będą także nowe standardy dotyczące edukacji, informacji, nowe wymagania w stosunku do narodowych agencji antydopingowych, pewnie wybrzmi też wiele nowych kierunków - zapowiada minister sportu i turystyki Witold Bańka, który w czwartek zostanie wybrany przez zarząd WADA nowym prezydentem Światowej Agencji Antydopingowej.

Konferencja WADA w Katowicach. Mocne słowa Andrzeja Dudy, apel Witolda Bańki o większy budżet na walkę z dopingiem

Konferencja WADA w Katowicach. Mocne słowa Andrzeja Dudy, ap...

Witold Bańka zapowiada, co chce, aby się zmieniło w czasie jego kadencji, która potrwa w sumie 6 lat. Przyszły prezydent WADA zdaje sobie sprawę, jakim problemem dla sportu jest niedozwolony doping.

- Mamy bardzo duży problem z dopingiem. Doping jest zjawiskiem bardzo powszechnym w światowym sporcie. Niestety, oszuści są bardzo innowacyjni w zakresie stosowania środków dopingujących, więc tym bardziej to jest wielkie wyzwanie żeby być równie innowacyjnym w wyłapywaniu ich. Polityka antydopingowa, to nie są tylko kontrole sportowców, ale także współpraca ze służbami, na którą chcę bardzo mocno postawić. Na to potrzebny jest dużo większy budżet, który dziś niestety nie daje takiej gwarancji, takiej pewności, że ten system jest efektywny - ocenia Bańka.

Co zrobić, aby skuteczniej walczyć z dopingiem?

- Chciałbym żeby nasze działanie przełożyło się na konkretne liczby – większa liczba kontroli antydopingowych, większa liczba akredytowanych laboratoriów, stworzenie funduszu solidarnościowego, co jest bardzo dużym wyzwaniem - zapowiada Bańka. - Chodzi o zaangażowanie prywatnych i publicznych firm, dużych sponsorów światowego sportu, żeby jako element społecznej odpowiedzialności biznesu dołączyli do funduszu, abyśmy mogli zwiększyć kontrole antydopingowe, finansować politykę antydopingową, choćby na kontynencie afrykańskim, który pod tym względem wygląda bardzo słabo. Budżet WADA jest mniejszy niż 40 mln dolarów rocznie, a samo śledztwo dotyczące Rosji, z ostatniego czasu, kosztowało prawie 2 mln dolarów. Różnego rodzaju śledztw, dochodzeń przed Światową Agencją Antydopingową będzie na pewno więcej i wymagań jest też dużo więcej. Na pewno dyskusja będzie się też toczyła wokół budżetu na politykę antydopingową. Będę zachęcał kolegów ministrów sportu z całego świata, żeby zwiększać też narodowe budżety, może wzorem Polski, bo my zwiększyliśmy w ostatnich latach czterokrotnie budżet na politykę antydopingową. Niestety wciąż są kraje, także w Europie, które mają bardzo słabą politykę antydopingową i to trzeba zmienić. Polski budżet to grubo ponad 10 mln złotych rocznie.

04.11.2019 rok. Konferencja prasowa przed Światową Konferencją Antydopingową w Katowicach.

Od wtorku w Katowicach konferencja WADA. Na otwarciu będzie ...

Jakie sporty są na czarnej liście dopingu?

Przyszły prezydent WADA na pytanie, które sporty mają największy problem z dopingiem mówi: - Kulturystyka, fitness, podnoszenie ciężarów, sporty siłowe. Wystarczy spojrzeć na ogólnodostępne statystyki, którymi dysponuje Polska Agencja Dopingowa, że to są te dyscypliny, które są najbardziej narażone na stosowanie środków dopingujących.

Co to jest WADA?

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) to niezależna fundacja prawa szwajcarskiego utworzona pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) 10 listopada 1999 roku w Lozannie, w Szwajcarii. Jej celem jest koordynacja walki przeciwko używaniu niedozwolonych środków chemicznych w sporcie. W 2001 roku organizacja przeniosła swoją główną siedzibę do Montrealu, w Kanadzie. Od 2014 roku prezydentem fundacji jest Craig Reedie. 5 kwietnia 2017 r. na członka komitetu wykonawczego agencji wybrany został minister sportu i turystyki Witold Bańka, który 7 listopada zostanie zatwierdzony przez zarząd nowym prezydentem WADA.

Nie przegapcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński