MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielki pożar w Rzędzinach. Spłonęły budynki w gospodarstwie agroturystycznym. Ruszyła akcja pomocy pogorzelcom

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Internauta Karol | Ochotnicza Straż Pożarna w Dobrej
Przez sześć godzin strażacy walczyli z żywiołem. - Już dawno nie było tak dużego pożaru – mówią strażacy. Ogień strawił stodołę oraz inne budynki w gospodarstwie agroturystycznym w Rzędzinach w gminie Dobra. Na szczęście nic się nie stało mieszkańcom. Ruszyła akcja pomocy dla pogorzelców.

- Informację o pożarze otrzymaliśmy we wtorek 21 lipca o godz. 19.15. Piętnaście minut później na miejscu był pierwszy zastęp z OSP Dobra – mówi młodszy brygadier Piotr Tuzimek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach . - W akcji zaangażowanych było 14 pojazdów (w tym dziewięć gaśniczych) i 49 strażaków (w tym specjalna grupa z Komendy Wojewódzkiej PSP). W użyciu było 9 linii gaśniczych. Akcja trwała sześć godzin.

Po przyjeździe strażacy zastali nie tylko płonącą stodołę, ogień przeniósł się na inne budynki. W tym na drewnianą altanę mieszkalną. Podczas akcji strażacy potrzebowali sporo wody. Dlatego pobierano wodę z jeziora Stolsko. Wsparcie udzieliły dwie duże cysterny ze Szczecina i Polic.

Przed żywiołem zdążyło uciec dziewięć osób. Tylko jedna osoba została ranna w rękę.

– Nie było potrzeby wzywać pomocy pogotowia ratunkowego. Ranę opatrzyli strażacy – wyjaśnia młodszy brygadier Piotr Tuzimek.

Nie ucierpiał również inwentarz. Ratownicy pomagali wynosić m.in. króliki. Jednak straty materialne są duże. Doszczętnie spłonęła stodoła, została jedynie murowana piwnica, podobnie altana. W sumie ogień objął cztery budynki. Znamy wstępną przyczynę pożaru.

- Prawdopodobną przyczyną mogło być samozapalenie – usłyszeliśmy.

W akcji uczestniczyli strażacy z:

  • PSP w Policach
  • oraz z Komendy Wojewódzkiej PSP,
  • a także ochotnicy z OSP Dobra, OSP Wołczkowo, OSP Tatynia, OSP Tanowo i OSP Police.

Pomoc dla pogorzelców

Nieszczęścia nie da odwrócić, ale każdy z nas może pomóc pogorzelcom w odbudowie. Ruszyła akcja.

- Gmina Dobra już uruchomiła pierwsze działania pomocowe. Podstawione zostaną kontenery, żeby posprzątać pogorzelisko. Za pośrednictwem Urzędu Gminy Dobra uruchomiono też konto, na które można wpłacać pieniądze na pierwszą pomoc dla właścicieli agroturystyki. Osoby, które chcą pomóc mogą wpłacać środki na nr konta 59 1020 4795 0000 9502 0399 8986 z dopiskiem "Pomoc dla pogorzelców - agroturystyka Rzędziny". Dzięki tej pomocy poszkodowana rodzina będzie mogła zakupić najpotrzebniejsze rzeczy i wrócić do prowadzonej działalności – mówi Teresa Dera, wójt gminy Dobra.

Akcja pomocowa ruszyła również w grupie „Mierzynianki i Mierzynianie” na portalu społecznościowym Fb.com. Tu pojawił się apel o paszę i jęczmień dla krów, a także dojarki i namioty.
W sieci pojawił się również apel o pomoc w zbudowaniu tymczasowej wiaty dla 19 dojnych krów. Liczy się pomoc w pozyskaniu materiałów i przy budowie. W tej sprawie należy się kontaktować z Gminnym Zespołem Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu: 508-222-219.

Dodajmy, że już dawno nie było tak dużego pożaru gospodarstwa. W listopadzie ubiegłego roku w pożarze jednorodzinnego budynku w Kołbaskowie, zginął niepełnosprawny mężczyzna i jego pies. Z żywiołem walczyły dwie jednostki z OSP Kołbaskowo oraz dwie ze Szczecina.
- Byliśmy na miejscu już po pięciu minutach - mówił starszy kapitan Piotr Maciejczyk, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Policach. - W czasie działań strażacy natknęli się na zwłoki mężczyzny w dużym stadium zwęglenia. Był to 60-letni mieszkaniec tego budynku. Wiemy z relacji świadków, że ta osoba była sparaliżowana i nie mogła się poruszać. W domu znaleziono też martwego psa.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w korku? Poinformuj o tym innych! Prześlij nam zdjęcia i wideo na

Czy mógłbyś zostać strażakiem?
Średnia zarobków w Państwowej Straży Pożarnej wynosi 4125 zł. Na najniższym stanowisku zarabia się nieco ponad 2,3 tys. zł, a na najwyższym blisko 10 tys. zł.Kto zarabia najwięcej? Ile konkretnie? W którym województwie strażacy mają najwyższe pensje? PRZECZYTAJCIE NA KOLEJNYCH STRONACH>>>>>>

Zarobki w straży pożarnej 2019. Ile zarabiają strażacy? Ile ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński