Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki cmentarz, mały parking

Marek Rudnicki
Nie ma gdzie parkować przy cmentarzu. Zastawiane są więc okoliczne uliczki. A wystarczyłoby obniżyć krawężniki przy płocie.
Nie ma gdzie parkować przy cmentarzu. Zastawiane są więc okoliczne uliczki. A wystarczyłoby obniżyć krawężniki przy płocie. Andrzej Szkocki
Co pół godziny odbywa się pochówek na Cmentarzu Centralnym. Plac przed wejściem głównym i okolica zawsze są zastawione samochodami.

- W tym roku jestem już drugi raz na pogrzebie - mówi Jan Kędziora. - Przyjeżdżam autem i nie mam gdzie go postawić. Chwalimy się, że mamy drugi w Europie największy cmentarz, ale jeśli chodzi o parkingi wokół niego, to chyba ostatni.

Pas do wykorzystania

Czas pomyśleć, by zwiększyć liczbę miejsc postojowych - to odczucie wszystkich, którzy kiedykolwiek próbowali zaparkować przy cmentarzu.

- Moim zdaniem można wykorzystać na miejsca postojowe pas przy płocie cmentarnym od pierwszej do drugiej bramy cmentarnej - mówi pani Leokadia, która wyprowadza tu swojego psa Karlika. - To szeroki pas, na którym nie ma nawet chodnika, a jedynie piasek. Gdyby go zagospodarowano, były by miejsca postojowe, dobry chodnik do spacerów i pas trawy oddzielający od jezdni.

Możemy tylko kibicować

Moim zdaniem

Marek Rudnicki
- Przy odpowiedziach na trudne pytania urzędnicy zawsze znajdują przepis, który usprawiedliwia brak działania. Jest to jakiś sposób na życie. W dawnych czasach żyło powiedzenie: "Wszystko może nie Bóg, a Komitet Wojewódzki". PZPR już nie ma, a osobiście wątpię, by w tak przyziemnej sprawie Bóg zechciał interweniować.

Pomysł ze zwiększeniem miejsc postojowych podoba się Andrzejowi Macioszkowi, dyrektorowi Zakładu Usług Komunalnych, któremu podlega cmentarz. On też widzi, że przy cmentarzy brak jest miejsc parkingowych i codziennie kierowcy przyjeżdżający na pogrzeb lub by tylko odwiedzić groby bliskich, nie maja gdzie stawiać samochodów.

- Gdy przychodzi Dzień Zmarłych, samochody stoją praktycznie wszędzie i co pozostaje później po trawnikach, to każdy szczecinianin widzi - mówi dyr. Macioszek. - Lepiej by więc było, by wygospodarowano dodatkowe miejsca postojowe. Pomysł waszego Czytelnika bardzo mi się podoba.

Okazuje się jednak, że ZUK w tej sprawie może tylko kibicować, jako że miejsce przy płocie nie należy do nich, a cmentarz nie posiada terenu, który mógłby przeznaczyć na parking.

- Teren przy płocie nie leży w naszej gestii - mówi dyrektor. - To pas drogowy, którym zarządza Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego. Granica naszego władania zaczyna się na płocie.

Co na to ZDiTM

Zarząd dróg powołuje się na Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej. Twierdzi, że przy ul. Ku Słońcu "nie należy lokalizować miejsc parkingowych bezpośrednio obsługiwanych z jezdni głównej".

Marta Kwiecień-Zwierzyńska z ZDiTM dodaje też, że spełnienie warunków określonych w Rozporządzeniu "przy istniejącej szerokości pasa drogowego nie jest możliwe do spełnienia, ponieważ pas postojowy bądź miejsca parkingowe powinny być oddzielone od jezdni głównej pasem manewrowym o szerokości 3 m."

- Należy również zauważyć - mówi - że w rejonie Cmentarza Centralnego przy ul. Ku Słońcu, między II a III bramą w ostatnim czasie oddano do użytkowania ogólnodostępny parking dla samochodów osobowych. Jednocześnie informuje, iż w tym rejonie znajduje się bardzo duża liczba drzew i ewentualna lokalizacja miejsc parkingowych negatywnie wpłynie na ich wegetację i system korzeniowy.

Tyle urzędnicy. Czekamy na opinie Czytelników i internautów. Mamy też nadzieję, że tym razem Urząd Miasta sam z siebie, bez poganiania, zabierze głos w tej sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński