Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka wolta w Radzie Miasta Szczecin. Bezpartyjni zdecydowali się podjąć współpracę z Koalicją [DUŻO ZDJĘĆ]

Oskar Masternak
Takiego obrotu spraw nikt się nie spodziewał. Przewodniczącym Rady Miasta Szczecin został bezpartyjny Michał Wilkocki, jego zastępcami Marcin Biskupski i Grażyna Zielińska z KO, a Bartłomiej Sochański oraz Prawo i Sprawiedliwość zostały na lodzie.

Jeszcze przed rozpoczęciem inauguracyjnej sesji kandydat na prezydenta w tegorocznych wyborach samorządowych Bartłomiej Sochański przekonywał, że jest otwarty na współpracę w radzie miasta z każdym. Sam został wybrany przewodniczącym klubu i ogłosił nominację Stefanii Biernat na przewodniczącą.

- Chcemy zaproponować dalszą, dobrą współpracę panu prezydentowi. W ramach porozumienia dla Szczecina działaliśmy razem przez ostatnie osiem lat. Mam nadzieję, że zostanie ona pozytywnie przyjęta - mówił podczas specjalnej konferencji mecenas Sochański.

Tymczasem wydarzenia podczas pierwszej sesji ósmej kadencji Rady Miasta Szczecin potoczyły się zupełnie inaczej.

Po odebraniu zaświadczeń i złożeniu ślubowania przez nowo wybranych radnych i prezydenta nastąpiło głosowanie na przewodniczącego rady. Bezpartyjni wystawili Michała Wilkockiego, a PiS zgodnie z zapowiedzią Stefanię Biernat. Nieoczekiwanie Koalicja Obywatelska nie wystawiła nikogo. W wyniku tajnego głosowania przewodniczącym został bezpartyjny Wilkocki, a kandydatura Stefani Biernat na wniosek radnych PiS została wycofana.

CZYTAJ TEŻ: Co na sesji rady miasta? W Szczecinie zmiana koalicji!

Kolejny cios na Prawo i Sprawiedliwość spadł podczas głosowania na członków prezydium rady. Spośród trójki kandydatów: Zielińska (KO), Biskupski (KO) i Sochański (PiS) tylko ten ostatni nie otrzymał wymaganej większości głosów.

- W radzie miasta nie ma koalicji i nie będzie czegoś takiego jak koalicja. Nasze działania są skupione na konkretnych projektach, które ujęte są w naszych planach na najbliższe pięć lat - zapewniał po głosowaniach prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Natomiast powołany na wiceprzewodniczącego Marcin Biskupski nie bał się użyć słowa koalicja w stosunku do nowej sytuacji w radzie.

- To jest początek nowej koalicji w mieście. Używam tego sformułowania na podstawie wyników dzisiejszych głosowań. Razem współpracujemy i jest to forma koalicji na rzecz miasta. Nie ma podpisanej umowy, ale jest ustna deklaracja współpracy - zaznacza Biskupski.

NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO Z SESJI MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ: Kto będzie rządził? Pierwsza sesja Rady Miasta na ŻYWO

W tym świetle najbardziej rzuca się w oczy osamotnienie Prawa i Sprawiedliwości w nowej radzie.

- Nie czuję się upokorzony przez Bezpartyjnych. Widocznie takie były polityczne cele. To, że nie zostałem wybrany wiceprzewodniczącym jet oznaką złamania dobrych obyczajów. To co dziś miało miejsce to precedens w historii rady miasta. Prawo i Sprawiedliwość da sobie z tym radę. Jest to jedynie symboliczna pozycja. Nie robimy z tego tragedii - mówił Sochański.

Przed wyborem trzeciego wiceprzewodniczącego zarządzono przerwę do przyszłej środy.

ZOBACZ TEŻ: Wybory - Szczecin: Plany Piotra Krzystka po wygranej w wyborach [WIDEO]

POLECAMY: Najważniejsze inwestycje Szczecina w 2019 [ZDJĘCIA]

Szczecińska Kolej Metropolitalna – 11, 4 mln zł. W kolejnych dwóch latach -  30 mln zł

Najważniejsze inwestycje Szczecina w 2019 [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński