Wielbiciele lokalnej historii i cesarski pomnik w Płoni. To kamienny stół z siedziskami czyli "Cesarka"

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Fragment "Kaiserplatz" znowu wznosi się w Płoni, kiedyś była tu leśniczówka przy obecnej ulicy Sennej w Szczecinie. Wysiłkiem miłośników historii znowu można podziwiać nietypową konstrukcję. To kolejna cegiełka do historii Szczecina.

- Zakończyliśmy prace przy pomniku Cesarce (Kaiserplatz) w Płoni. Odebraliśmy zabezpieczony przez pana Adama Hoppka, kamień z datą 1871, który w 2010 roku odnalazł w stercie gruzów przy leśniczówce przy ul. Sennej. Z pomocą mieszkańców udało nam się dowieźć 350-kilogramowy kamień do granicy lasu przy ul. Sennej, a dalej, na naprędce skonstruowanych saniach, przepchnąć go do miejsca gdzie stoi reszta kamieni Cesarki - relacjonuje nadkomisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk. - Dodatkowo sprawdziliśmy skarpę i dolinę przy leśniczówce gdzie 10 lat temu odnaleziono kamień z datą, wszystkie znajdujące się tam głazy podchodzą z rozbiórki XIX wiecznej leśniczówki przy ul. Sennej. Na miejscu odnaleźliśmy jeszcze jeden mały głaz. Głaz z datą, ustawiliśmy w miejscu gdzie był widoczny na fotografiach w 2007 roku.

Co to za pomnik?

- Data 1871- wiąże się traktatem pokojowym zawartym 10 maja 1871 roku we Frankfurcie nad Menem, który zakończył wojnę francusko-pruską i wyniósł na tron pierwszego cesarza Niemiec - Wilhelma I Hohenzollerna, urodzonego jako Wilhelm Friedrich Ludwig von Preußen (1797-1888). Wilhelm I wstąpił na tron 17 stycznia 1871 roku po zjednoczeniu Niemiec. Wydaje mi się, że pomnik upamiętnia właśnie rozmowy pokojowe, zjednoczenie Niemiec oraz wstąpienie na tron Kaisera -pierwszego cesarza Niemiec - Wilhelma I - wyjaśnia Marek Łuczak. - Dzięki Maciejowi Walowi, który pracował z nami i pocztówce z jego kolekcji wiemy jak wyglądała Cesarka w 1899 roku. Okrąg z kamieniami ustawionymi na jego obrysie zajmował szczyt wzgórza nad doliną za leśniczówką przy ul. Sennej. Na ten moment brakuje kamiennego stołu i kilku krzeseł. 28 stycznia 2023 roku odnaleźliśmy 7 kamiennych oparć i dwa kamienne siedziska, które odtworzyliśmy. Usunęliśmy również śmieci, betonowy gruz oraz porozbijaliśmy i usunęliśmy betonowe elementy konstrukcyjne, które ktoś wyrzucił na miejscu pomnika. Pozbieraliśmy i zakopaliśmy wszystkie elementy metalowych zbrojeń, by nie raniły się o nie zwierzęta. W przyszłości warto pomyśleć czy przy wszystkich ciekawych obiektach, pomnikach i ruinach obiektów nie zrobić tablic informacyjnych przedstawiające krótkie rysy historyczne obiektów oraz archiwalne zdjęcia. Zwrócę się w tej sprawie do Nadleśnictwa Gryfino i zaproponuję pomoc w tej sprawie.

Czy siedziska w Cesarce były podpisane?
Nic na to nie wskazuje.

- Słyszałem w podaniach miejscowych, że były tam nazwiska Moltkego, Bismarcka, Clausewitza, ale jak to przeanalizować to dwaj pierwsi zmarli w latach 90. XIX a pomnik jest z 1871 roku. Nie wykluczam tych nazwisk, ale brak mi dowodów źródłowych i fizycznych - mówi Marek Łuczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie