Wiedeń wzięty!

stez, 11 października 2004 r
Nasi bohaterowie z Wiednia. Tomasz Frankowski (po strzelonej bramce) cieszy się z Jackiem Krzynówkiem (z prawej). Fotorzepa
A jednak się udało. Polska reprezentacja piłkarska wygrała w Wiedniu z Austrią w meczu o punkty eliminacji mistrzostw świata.

Biało-czerwoni awansowali na drugie miejsce w tabeli.

Selekcjoner Paweł Janas miał wielki problem z zestawieniem optymalnego składu. Niemal połowa podstawowej jedenastki leczyła kontuzję, więc musiał wybierać wśród zmienników. A ci nie zawiedli. Frankowski, czy Kałużny wyrośli na bohaterów sobotniej potyczki. Inna sprawa, że golkiper gospodarzy Manninger nie był tego dnia w najwyższej formie.

Polacy zagrali w Wiedniu szczęśliwie, ale też dobrze. Czy podobnie będzie w Cardiff? W środę nasi piłkarze zmierzą się w kolejnym meczu eliminacji do MŚ z Walią.

Austria - Polska 1:3 (1:1)

Bramki: dla Austrii - Markus Schopp (30); dla Polski - Radosław Kałużny (9), Jacek Krzynówek (78), Tomasz Frankowski (90).
Czerwona kartka: Radomski (88, druga żółta).

Austria: Manninger - Standfest, Stranzl, Hiden, Pogatetz - Aufhauser (46 Kiesenebner), Kuehbauer, Ivanschitz, Schopp - Haas (37 Kollmann), Vastic (80 Mayrleb);

Polska: Dudek - Baszczyński, Hajto, Bąk, Rząsa - Zając (46 Kosowski), Kałużny (72 Radomski), Mila, Krzynówek - Żurawski, Rasiak (67 Frankowski).

Żółte kartki : Schopp, Kiesenebner (Austria), Kosowski, Krzynówek, Radomski (Polska).

Sędziował: Lucilio Cardoso Batista (Portugalia). Widzów: 46 000.

Od pierwszych minut zaatakowali Austriacy. Już na samym początku gospodarze mogli objąć prowadzenie, lecz groźny strzał głową Vastica, Dudek zdołał sparować na słupek i piłka wyszła w pole.

W odpowiedzi rzut wolny z lewej strony boiska egzekwował Żurawski. Mocno zacentrował w pole karne Austriaków, nikt nie doszedł, a kozłującą futbolówkę nieudolnie wybił przed siebie Manninger. Wprost pod nogi czatującego na podobną okazję Kałużnego.

Rezerwowy Bayeru Leverkuesen długo się nie zastanawiał. Uderzył silnie w środek opustoszałej bramki. 1:0 dla Polski!

Po stracie gola gospodarze ruszyli do odrabiania strat. W 15. minucie niemal skopiowali swoją pierwszą groźną akcję, jednak i tym razem nie potrafili jej skutecznie zakończyć. Ale co się odwlecze... Na kwadrans przed przerwą Austriacy przeprowadzili szybki atak lewą stroną boiska. Rozprowadzili polskich obrońców, a osamotniony Rząsa stanął przed dwoma napastnikami gospodarzy.

Po chwili wahania poszedł za Schoppem, jednak ten zwodem minął rozpędzonego Polaka. Strzelił silnie, w środek bramki, pomiędzy nogami pechowego Dudka. Było 1:1. Austriacy poszli za ciosem, lecz mimo kilku okazji nie zdobyli prowadzenia.

Po zmianie stron wciąż przeważali gospodarze, ale polska defensywa spisywała się bardzo dobrze. Hajto, Bąk, Baszczyński nie dopuszczali Austriaków do sytuacji strzeleckich, raz po raz uruchamiając dalekimi podaniami Milę, bądź Żurawskiego.

W 78. minucie rozstrzygnęły się losy spotkania. Tuż przed polem karnym Austriaków sfaulowany został Frankowski, który wymienił bezproduktywnego w linii ataku Rasiaka. Do piłki podszedł Krzynówek i silnie strzelił po ziemi. Piłka przeszła pomiędzy zawodnikami stojącymi w murze, lekko zmieniając tor lotu. Austriacki bramkarz powinien ją złapać. Nie złapał. 2:1 dla biało-czerwonych.

Końcówka meczu to nieudolne próby ataków Austriaków (uderzenia z dystansy omijały o kilka metrów bramkę Dudka) i groźne kontry Polaków. Po jednej z takich kontr Frankowski znalazł się sam na sam z Manningerem. Strzelił kiepsko, bo w niego, jednak Austriak odbił piłkę przed siebie. Napastnik krakowskiej Wisły nie zwykł mylić się dwa razy. Poprawione uderzenie przeleciało już nad bramkarzem i piłka poszybowała wprost do siatki, ku rozpaczy miejscowych. Po chwili sędzia odgwizdał koniec spotkania.

Trzeciego gola zdobyliśmy grając w osłabieniu, bowiem w 88. minucie Radomski dostał drugą żółtą kartkę i musiał zejść z boiska.