Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieczyste użytkowanie 2019. Jak bonifikata w Szczecinie?

Oskar Masternak
Szczecińscy radni zdecydowali, że bonifikata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność wyniesie sześćdziesiąt procent.

Do ostatniej chwili trwała dyskusja na wysokością ulgi dla właścicieli nieruchomości, którzy chcieliby stać się pełnoprawnymi właścicielami gruntów.

- Miasto powinno wspierać mieszkańców, którzy chcieliby zostać właścicielami nieruchomości. Pozwoli to między innymi na sprawniejsze przeprowadzanie remontów kamienic - uważa Dariusz Matecki, postulując wprowadzenie 98-procentowej bonifikaty.

CZYTAJ TAKŻE: Wieczyste na własność. PiS chce 98 proc. bonifikaty dla mieszkańców

Ponadto radni PiS chcieli, by bonifikaty obowiązywały również tych mieszkańców, którzy posiadają kilka nieruchomości.

- To jest nasze moralne zobowiązanie wobec mieszkańców. Jesteśmy im to winni. Oddajmy ludziom to, co im kiedyś zabrano. Dajmy im możliwość posiadania własności - apelował przewodniczący klubu PiS, Bartłomiej Sochański.

Te postulaty nie trafiły do większości radnych, którzy zdecydowali o przyjęciu zaproponowanej przez władze miasta wysokości bonifikaty.

- Nie może być równych i równiejszych. Skoro ustawodawca przyjął wysokość bonifikaty w tej wysokości, to my również powinniśmy taką kwotę przyjąć - mówił Paweł Bartnik z Koalicji Obywatelskiej.

Podobną decyzję podjęli radni w Łodzi, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Rzeszowie, Białymstoku czy Olsztynie. Na większe bonifikaty zdecydowały się samorządy w Gdańsku (95%), Poznaniu (95%), Warszawie (98%).

SZCZEGÓŁY: Bonifikata za przekształcenie wieczystego użytkowania gruntu na własność w Szczecinie. Miasto daje 60 procent, choć PiS chce więcej

W naszym regionie w większości samorządów decyzja o wysokości upustu jeszcze nie została podjęta. W Świnoujściu radni zajmą się tą sprawą na jutrzejszej sesji. Natomiast w Goleniowie nie doszło do skutku głosowanie podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta, gdzie również próbowano wprowadzić 98-procentową bonifikatę. Spraw ma wrócić na obrady podczas następnej sesji w lutym. Na wariant „szczeciński” zdecydowali się natomiast radni Stargardu.

Studenci szykują się do nowego roku akademickiego. Ale jeszcze nie wszyscy znaleźli lokum, gdzie będą mieszkać w nadchodzącym roku akademickim. Zobaczcie, ile kosztuje wynajem najtańszych mieszkań w Szczecinie. Ceny zaczynają się już od 1000 złotychZobacz także: Wyremontowany internat w TME prawie gotowy przed przyjęciem uczniów

Najtańsze mieszkania na wynajem w Szczecinie [ZDJĘCIA]

WIDEO: Wieczyste na własność. Kto da 98 proc. bonifikaty dla mieszkańców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński