MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej pieniędzy dla szpitali i zniesienie limitów. Zachodniopomorski Oddział NFZ ma dodatkowe 29,3 mln złotych na zwiększenie ryczałtów

Anna Folkman
Anna Folkman
Zachodniopomorski Oddział NFZ ma dodatkowe 29,3 mln złotych na zwiększenie ryczałtów dla szpitali. Pieniądze mają pójść na podwyżki dla techników elektroradiologii, diagnostów, psychologów klinicznych oraz fizjoterapeutów (personelu, który wykonuje świadczenia, ale do tej pory nie był objęty wzrostem wynagrodzeń), głównie w szpitalach powiatowych.

- W 2017 roku na finansowanie ryczałtu szpitalnego wydawaliśmy miesięcznie około 83 mln zł, obecnie wydajemy już 88 mln zł – mówi Wojciech Włodarski, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych w NFZ w Szczecinie. - Coraz częściej, coraz więcej środków jest aplikowanych do naszego regionalnego systemu ochrony zdrowia. Lada dzień przekażemy placówkom dodatkowe środki finansowe związane ze zmianą ryczałtów. Tempo i zakres zmian, na które pozwolą te pieniądze, pozostawiamy w gestii zarządzających.

Zachodniopomorski Oddział NFZ otrzymał na zwiększenie wycen 29 mln 300 tys. zł. Beneficjentami są wszystkie szpitale w sieci (29 placówek), ale zmiany szczególnie dotyczą szpitali najbliżej pacjenta, czyli powiatowych.

- Nowa wycena świadczeń dotyczy głównie interny i chirurgii, czyli tych zakresów, które są praktycznie w każdym szpitalu – mówi lek. Franciszka Siadkowska, naczelnik Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej ZOW NFZ. - O 20 proc. zwiększono (dla szpitali powiatowych) wycenę takich grup świadczeń takich jak: operacje przepuklin jamy brzusznej, wycięcie wyrostka robaczkowego itd. O 15 proc. zwiększono wycenę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i innych obturacyjnych chorób płuc, ostrej niewydolności nerek czy po głosach środowiska stopy cukrzycowej, a o 10 proc. wycenę świadczeń udzielanych osobom pow. 65 roku życia. Zniesiono także w pediatrii wycenę zależną od czasu pobytu dziecka w szpitalu.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia, że nadal dąży do zwiększenia dostępności i skrócenia czasu oczekiwania do niektórych zabiegów.

Sposobem ma być zniesienie limitów. Dzięki temu w ciągu roku w zachodniopomorskich placówkach z powodu zaćmy zoperowanych zostanie dodatkowo 2,8 tys. pacjentów. Limity nie obowiązują także w przypadku rezonansu magnetycznego, z czego skorzysta dodatkowo ponad 6,5 tys. pacjentów oraz w przypadku tomografii komputerowej – te badania wykona dodatkowo 5, 8 tys. pacjentów. By wykonać dodatkowe badania, placówki mogą zatrudniać dodatkowy personel, wydłużać godziny pracy, pracować w czasie weekendów.

- Za każdą wykonaną procedurę NFZ zapłaci. Jestem przekonany, że kwestia kolejek stanie się pojęciem historycznym, myślę, że w niedługim czasie spowodujemy, że takich kolejek nie będzie – zauważa Wojciech Włodarski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński