MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej oszczędzasz, mniej płacisz

Redakcja
Oszczędność gazu i innych nośników energii staje się koniecznością. Głównie dlatego, że dzięki temu zapłacisz mniejsze rachunki.

Łatwo powiedzieć…

Oczywiście, oszczędność nie może polegać za zakręceniu kurka z gazem zwłaszcza w środku zimy. Jednak zdaniem fachowców jest możliwe bardziej racjonalne zużycie gazu i to niekiedy bez zmniejszenia komfortu cieplnego. Wymagać to czasem będzie tylko zmiany złych nawyków, czasem już pewnej dyscypliny wśród domowników.

Niekiedy konieczne będą nawet inwestycje. Mogą one polegać na wymianie zaworów lub kranów. Jeśli nie wystarczą, być może trzeba będzie wymienić kocioł lub usprawnić centralne ogrzewanie (nie zawsze przestawienie centralnego ogrzewania na paliwa stałe okazuje się opłacalne, bo wiąże się też z kosztami).

Jeszcze większych nakładów wymaga modernizacja budynku (ocieplenie ścian i poddasza, wymiana okien i drzwi). Premią za te wysiłki będą niższe rachunki za gaz, prąd i wodę.
Oszczędności szybkie i proste

Jeśli gotujesz wodę np. na kawę czy herbatę do czajnika (garnka) wlej tylko tyle wody, ile potrzeba. Nie grzej jej na zapas, bo niewykorzystany wrzątek jest marnotrawstwem gazu (lub prądu).

Skoro jesteśmy przy gotowaniu na kuchence, to warto wiedzieć, że średnica garnka powinna być większa od korony palnika, tak aby płomień obejmował również dno, a nie tylko ściany naczynia. Mniej zużyjesz gazu, jeśli potrawy (te, które się da) będziesz gotować pod przykryciem.

Nie zapominaj o regularnym czyszczeniu palników, tak aby dysze były zawsze drożne. Jasnoniebieski kolor płomienia świadczy o czystych dyszkach, a żółty, że są przytkane.

Dla niektórych dyskomfortem będzie rezygnacja z godzinnego moczenia się w wannie i wzięcie szybkiej kąpieli pod prysznicem. Jednak na takiej zamianie można sporo zaoszczędzić (mniej wody i gazu). Z drugiej strony, 15-minutowy prysznic zamiast kąpieli może oznaczać większe wydatki, bo więcej wylejemy ciepłej wody.
Na pewno jednak mniej zużyjesz gazu (i zapłacisz niższe rachunki), jeśli obniżysz temperaturę w mieszkaniu.

Jednak pole manewru w tym przypadku jest ograniczone, bo dla wygody i komfortu cieplnego nie da się tego robić w nieskończoność (zwłaszcza przy małych dzieciach). Zastanów się jednak, czy nie można obniżyć temperatury w niektórych pomieszczeniach.
Najpierw wydatki potem oszczędności

Jeśli masz stare okna i drzwi, wymień na nowe. Ich uszczelnianie daje niewiele oszczędności.

Możesz oszczędzić na zużyciu ciepłej wody, inwestując w zakup energooszczędnej zmywarki.

Oszczędności w dłuższej perspektywie przyniesie ci wymiana starych baterii (zlewozmywakowej i łazienkowej) z dwoma pokrętłami na jednouchwytowe z możliwością ustawienia temperatury wody i ogranicznikiem jej wypływu.

Podobny efekt uzyskasz, jeśli przepływowy ogrzewacz tzw. junkers starego typu "ze świeczką", wymienisz na nowy z zapłonem elektronicznym.

Używaj droższego szybkowaru. To rozwiązanie redukuje zużycie wody i skraca gotowanie, a przy tym zmniejsza zużycie gazu.

Jeśli masz 45 - 50 tysięcy zł

Największe oszczędności w zużyciu gazu przyniesie pełna termomodernizacja całego budynku. Jednak to kosztowne przedsięwzięcie wymagające kilkudziesięciu tysięcy zł. Kompleksowe ocieplenie niewielkiego domu jednorodzinnego, to wydatek ok. 20 tys. zł. Wymiana stolarki - do 10 tys. zł. Zakup i instalacja nowoczesnego kotła centralnego ogrzewania, grzejników i zaworów.

Sprawdź, gdzie możesz oszczędzić gaz

Ogrzewanie:
- nowoczesne, kotły kondensacyjne zużywają o ok. 40 proc. gazu mniej niż stare,
- stare kotły grzewcze, które pracują już 10 i więcej lat, powinny zostać wymienione,
- regulator temperatury można zaprogramować w trybie oszczędnościowym (w nocy i podczas nieobecności domowników temperatura w mieszkaniu może być niższa o 2 - 4 stopnie,
- grzejniki nie powinny być zasłonięte firanami lub meblami (niestety kłóci się to czasem z estetyką),
- uszczelnij okna i drzwi (stare i nieszczelne - wymień),
- wietrz krótko (kilka minut, ale intensywnie (otwierając całkowicie okno),
- rozważ zmniejszenie temperatury w mieszkaniu lub w niektórych pomieszczeniach.

Gotowanie:

- do czajnika lej tylko tyle wody, ile ci potrzeba - niewykorzystany wrzątek to marnotrawstwo,
- średnica garnka ma być większa od korony palnika, tak, aby płomień obejmował również dno naczynia,
- wszystkie potrawy, które się da gotuj pod przykryciem.
- regularnie czyść palniki, aby dysze były drożne (żółty płomień oznacza, że dysze są przytkane),

Zmywanie:

- nie zmywaj po jednej szklance, poczekaj, aż uzbiera się więcej naczyń, (ale bez przesady), bo więcej gazu zużywa się podczas uruchomienia piecyka,
- zmywarka oszczędza sporo ciepłej wody,

Kapiel:

- zamiast kąpać się w wannie bierz prysznic,
- wymień baterię z dwoma pokrętłami na jednouchwytową. Ustaw temperaturę wody tak, by nie mieszać ciepłej z zimną.
- jeśli masz stary ogrzewacz tzw. junkers starego typu "ze świeczką", wymień go na nowy z zapłonem elektronicznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński