MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiec wyborczy Andrzeja Dudy w Wieluniu był nielegalnym zgromadzeniem? ZDJĘCIA, FILMY

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Wiele wskazuje na to, że wiec wyborczy prezydenta Andrzeja Dudy, który odbył się 10 czerwca na placu Legionów w Wieluniu był... nielegalnym zgromadzeniem. Wydarzenie nie zostało zgłoszone ani do Urzędu Miejskiego w Wieluniu, ani do Centrum Zarządzania Kryzysowego. Mimo tego na placu Legionów zebrała się liczna grupa zwolenników prezydenta oraz jego przeciwnicy protestujący przeciwko nadaniu Dudzie honorowego obywatelstwa miasta.

Wiec wyborczy prezydenta był nielegalnym zgromadzeniem?

10 czerwca w Wieluniu odbyły się dwa wydarzenia, w centrum których znalazł się ubiegający się wówczas o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Pierwszym z nich była uroczysta sesja rady miejskiej w kinie "Syrena", na której prezydentowi wręczono przyznane wcześniej decyzją rady Honorowe Obywatelstwo Wielunia. Drugim był wyborczy wiec Andrzeja Dudy na placu Legionów, na który ściągnęły tłumy zwolenników prezydenta.

Na placu pojawiła się także grupa osób, która demonstrowała przeciwko nadaniu Dudzie honorowego obywatelstwa miasta bez wcześniejszych konsultacji z jego mieszkańcami. W trakcie wiecu dochodziło do słownych utarczek między zwolennikami i przeciwnikami prezydenta oraz do incydentu, podczas którego uderzona została protestująca kobieta.

Jeden z protestujących na placu Legionów, Kamil Dudek od dłuższego czasu dociekał, czy organizatorzy wiecu prezydenta uiścili opłatę za korzystanie z Placu Legionów i czy zgromadzenie zostało zorganizowane zgodnie z prawem. Mężczyzna w końcu wystosował oficjalne pytania w tej sprawie do Urzędu Miejskiego.

Pomimo moich pytań w komentarzach na profilach lokalnych polityków PiS nigdy nikt się nie odniósł do sprawy, co wzbudziło we mnie podejrzenia i w konsekwencji doprowadziło do napisania wniosku. Zdawałem sobie też sprawę, że zorganizowanie takiego wiecu w czasach pandemii powinno być zgłoszone choćby ze względów bezpieczeństwa. Jeżeli zatem nie było to oficjalne zgromadzenie to jakim prawem policja będąca na miejscu zablokowała kontrmanifestantom swobodne poruszanie się po placu Legionów? - mówi Kamil Dudek.

Jak wyjaśnia kierownik biura burmistrza Radosław Urbaniak, do urzędu nie wpłynęło żadne zgłoszenie dotyczące zgromadzenia w dniu 10 czerwca bieżącego roku. Gmina, jak podkreśla, nie poniosła też żadnych kosztów związanych z wiecem.

Kwestie organizacji zgromadzeń reguluje ustawa Prawo o zgromadzeniach, zgodnie z którą zgromadzenie musi w stosownym terminie zostać zgłoszone do urzędu gminy, na terenie której ma się odbywać lub, jeśli wiąże się z ingerencją w ruch drogowy, do gminnego centrum zarządzania kryzysowego.

Urząd Miejski w Wieluniu takiego zgłoszenia jednak nie otrzymał i, jak podkreśla Kamil Dudek, nie miał podstaw by wystawić fakturę za korzystanie z placu Legionów, za które miasto pobiera opłaty. Zgłoszenie nie wpłynęło także do gminnego CZK.

W trakcie kampanii wyborczej zorganizowaniem wyborczego spotkania na placu zainteresowany był sztab Szymona Hołowni, którego przedstawiciel kontaktował się z urzędem miejskim między innymi w sprawie kosztów związanych z korzystaniem z placu.

Wszystko wskazuje zatem na to, że wiec wyborczy Andrzeja Dudy był zgromadzeniem zorganizowanym niezgodnie z prawem. Ustawy "Prawo o zgromadzeniach", a więc i zasad organizowania zgromadzeń, o których mówi nie stosuje się w dwóch przypadkach: kiedy zgromadzenie organizują organy władzy publicznej oraz kościoły i związki wyznaniowe.

Organizatorem spotkania na placu Legionów nie były władze Wielunia ani nawet kancelaria prezydenta, nie można więc w tym przypadku mówić o zgromadzeniu organizowanym przez organy władzy publicznej.

Odpowiadając za pytanie przesłane 24 listopada br. uprzejmie informujemy, że spotkanie na placu Legionów w Wieluniu w dniu 10 czerwca br. było organizowane przez Komitet Wyborczy Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Kancelaria Prezydenta nie była organizatorem tego wydarzenia - informuje Kancelaria Prezydenta.

Zgłoszenia nie wymaga też zorganizowanie spontanicznego zgromadzenia, jednak wizyta Andrzeja Dudy została wcześniej zapowiedziana przez posła Pawła Rychlika. Co więcej, prezydent przyjechał do Wielunia na zaplanowaną uroczystą sesję, a spotkanie na Placu Legionów odbyło się zaraz po niej.

Także wicestarosta wieluński Krzysztof Dziuba poinformował na facebooku drążącego temat Kamila Dudka, że organizatorem wiecu wyborczego był komitet wyborczy kandydata.

Pan na pewno zna kodeks wyborczy i wie, że za organizację takich wydarzeń i wydatki finansowe odpowiada komitet wyborczy kandydata - informuje Dziuba.

Pytania o to, dlaczego zgromadzenie nie zostało zgłoszone skierowaliśmy więc do KW Andrzeja Dudy w tym samym dniu, co do Kancelarii Prezydenta.

Do dziś jednak odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Z KW Andrzeja Dudy próbowaliśmy też kilkakrotnie skontaktować się telefonicznie, jednak bez skutku.

Badający temat legalności zgromadzenia Kamil Dudek podkreśla, że zostało ono zorganizowane w czasie pandemii. Sprawdziliśmy więc jak kształtowała się liczba zachorowań na COVID-19 w województwie łódzkim w tygodniu poprzedzającym wizytę prezydenta w Wieluniu oraz w tygodniu poprzedzającym tak zwany "lockdown". Jak wynika z komunikatów, które otrzymywaliśmy z Biura Prasowego Wojewody Łódzkiego, w tygodniu przed wizytą Andrzeja Dudy w Wieluniu liczba nowych zakażeń koronawiruisem była znacznie większa, niż przed wprowadzeniem obostrzeń uniemożliwiających swobodne przemieszczanie się. Zestawienie znajdziecie poniżej.

Liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem w woj. łódzkim w tygodniu przed wizytą prezydenta

 • 10.06 – 38
 • 09.06 – 45
 • 08.06 – 77
 • 07.06 – 119
 • 06.06 – 63
 • 05.06 – 44
 • 04.06 – 112

Liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem w woj. łódzkim w tygodniu przed "lockdownem"

 • 25.03 – 15
 • 24.03 – 18
 • 23.03 – 5
 • 22.03 – 15
 • 21.03 – 35
 • 20.03 – 9
 • 09.03 – 6

W tygodniu po wizycie prezydenta w Wieluniu liczba nowych zakażeń koronawirusem utrzymywała się na poziomie podobnym, jak w tygodniu poprzedzającym wiec.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiec wyborczy Andrzeja Dudy w Wieluniu był nielegalnym zgromadzeniem? ZDJĘCIA, FILMY - Dziennik Łódzki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński