Wiązary dachowe z Mierzyna pod Szczecinem. Nowa jakość drewnianych konstrukcji dachowych

Artykuł sponsorowany Tegola z Mierzyna pod Szczecinem
Jeden z rodzajów konstrukcji dachowych, stanowiących elementy nośne więźby dachowej. Kształtują ostateczny wygląd nieruchomości, zapewniają trwałość i bezpieczeństwo budynków - wiązary dachowe. Ich jakość wyznaczają firmy produkcyjne, a na ich tle mocno wyróżnia się niewielka spółka Tegola z Mierzyna pod Szczecinem, która od początku istnienia położyła nacisk na pełen profesjonalizm.

Wiązary dachowe to rozwiązanie, które w ostatnim czasie stało się dominującą alternatywą do tradycyjnej więźby ciesielskiej. Wszystko za sprawą skrócenia czasu realizacji oraz obniżenia kosztów wynikających z rezygnacji ze stopu żelbetowego, przy jednoczesnych podniesieniu jakości i walorów estetycznych. – Więźba dostarczana jest na miejsce budowy w postaci gotowych prefabrykatów, których pasy górne zastępują tradycyjne krokwie, natomiast pasy dolne tworzą strop – wyjaśnia Krzysztof Grabsztunowicz – kierownik biura Tegola Sp. z o.o. Wytrzymałość prefabrykowanych wiązarów dachowych jest precyzyjnie obliczona, a sam montaż trwa zaledwie dwa –trzy dni. Efekty mówią same za siebie. Rezygnacja z ciężkiej więźby tradycyjnej i stropu monolitycznego na korzyść wiązarów sprawia, że konstrukcja nabiera lekkości, a dowolność kształtowania prefabrykatów daje pole do popisu projektantów.

Wartość tego rozwiązania jest w dużej mierze zależna od producentów wiązarów. Z tego względu spółka Tegola, działająca w Mierzynie pod Szczecinem, postawiła na nowoczesne maszyny oraz innowacyjną technologię Mitek Industries. – Jesteśmy niewielką firmą, ale posiadamy wszelkie atuty dużych przedsiębiorstw – wyjaśnia Bartosz Wąsik – prezes zarządu. – Zainwestowaliśmy w nowy sprzęt. Konstruktorów z doświadczeniem w tej branży. Jesteśmy terminowi. Nasze biuro i hala produkcyjna działają pod jednym adresem, dzięki czemu cały zespół działa wspólnie, a klienci mogą nie tylko omówić z nami swoje projekty ale również mieć wgląd w realizację własnych konstrukcji. Do produkcji używamy wyłącznie certyfikowanego drewna konstrukcyjnego ze skandynawskich tartaków. Drewno jest suszone komorowo do wilgotności, która zapewnia odporność biologiczną, a dzięki czterostronnemu struganiu możemy uzyskać lepsze parametry przeciwpożarowe konstrukcji.

Elementy drewniane są łączone w węzłach za pomocą płytek kolczastych systemu Mitek, które są odpowiednio dobierane pod względem wytrzymałościowym tworząc razem prefabrykowany wiązar dachowy. Produkcja, w zależności od rozmiarów, trwa średnio około tygodnia. Spółka Tegola oferuje dostarczenie więźby na miejsce budowy, a także montaż konstrukcji. Cały proces, od momentu zamówienia, wykonania projektu w programie Pamir, akceptacji inwestora, aż do produkcji i montażu trwa około dwóch – trzech tygodni – wyjaśnia Edyta Gielo – główny konstruktor.

Do firmy możemy zgłosić się już na etapie projektu nieruchomości, aby sprawdzić jakie mamy możliwości kształtowania prefabrykatów, oszacować koszty wymarzonego projektu. Drewniane dźwigary kratowe to rozwiązanie zarówno dla prywatnych inwestorów, jak i dla klientów biznesowych. Spółka Tegola chętnie podejmuje współpracę z firmami i projektantami. W portfolio spółki Tegola można znaleźć wiązary użyte w domkach rekreacyjnych, domach jednorodzinnych, dużych obiektach deweloperskich a także w halach usługowo-handlowych zamawianych przez dyskonty. Firma rozwija się również w kierunku tworzenia konstrukcji drewnianych domów modułowych. – Wiązary oraz używana przez nas technologia dają bardzo duże możliwości kształtowania konstrukcji oraz przestrzeni – wyjaśnia Klaudia Sumorok – starszy konstruktor. – Dzięki nim można uzyskać dodatkową przestrzeń na poddaszu lub nadać budynkowi bardziej nowoczesny wygląd. Inwestorzy chętnie korzystają z tej możliwości tworząc dodatkowy pokój w przestrzeni wiązarów. Ostatnimi czasy popularne stały się również domy o charakterze tzn. nowoczesnej stodoły, gdzie nad częścią domu projektowane są otwarte przestrzenie, podwyższone sufity. Tu również wychodzimy naprzeciw tworząc wiązary nożycowe. Dach ma znaczący wpływ na prezentację naszej nieruchomości. Cieszymy się, że nasi klienci są tego świadomi a wspólnie jesteśmy w stanie stworzyć coś wyjątkowego.

Realizacje spółki Tegola można spotkać przede wszystkim na Pomorzu Zachodnim i w sąsiednich województwach. Przedstawiciele działalności chętnie podejmują zamówienia również w pozostałych częściach kraju oraz poza granicami.

Więcej na temat spółki Tegola oraz technologii wiązarów można dowiedzieć się odwiedzając adres: www.tegoladachy.pl lub wchodząc na profil firmy na facebook’u @tegoladachy lub bezpośrednio przy wspólnej kawie pod adresem: ul. Długa 24, Mierzyn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński