Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weterani tracą ulgi

Andrzej Kraśnicki jr, 16 listopada 2004 r.
Kilka tysięcy inwalidów wojennych i wojskowych oraz kombatantów nie dostanie od dziś darmowych leków, a za przejazd autobusem będą musieli zapłacić, bo na czas nie wymienili swoich legitymacji.

Dotychczasowe legitymacje inwalidów wojennych, wojskowych i osób represjonowanych trzeba było wymienić.

- Od wtorku stare dokumenty są nieważne - mówi Danuta Cejmer-Orzechowska, rzecznik szczecińskiego oddziału ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od kilku miesięcy przeprowadza akcję wymiany legitymacji. I od początku apelował do starszych ludzi, by nie lekceważyli informacji, że 16 listopada ich stare dokumenty tracą ważność.

- Niestety, odzew okazał się daleki od oczekiwań - mówi Danuta Cejmer-Orzechowska.

Z wyliczeń ZUS wynika, że blisko połowa osób, które powinny były wymienić legitymacje, nie zrobiła tego. Tylko w samym Szczecinie to ponad cztery tysiące osób.

Bez leków

Tymczasem brak ważnej legitymacji oznacza praktycznie sparaliżowanie życia starszej osoby. Dokument pozwala bowiem nie tylko na darmowe lub ulgowe przejazdy komunikacją miejską czy też pociągami. To przede wszystkim dowód pozwalający nie płacić w aptece za leki.

- Problem jest poważny, bo trzymając się przepisów aptekarz nie może wydać leku za darmo osobie, która ma nieważną legitymację - mówi Danuta Parszewska-Knopf, prezes Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Aptekarze mówią jednak, że z drugiej strony trudno bezdusznie postępować z literą prawa.

- Jeżeli ktoś wczoraj był inwalidą wojennym, to jest nim i dziś. Nawet jeśli nie ma ważnej legitymacji - mówi Danuta Parszewska-Knopf.
Farmaceuci są więc w kropce. Dlatego jutro spotkają się z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia, by ustalić jak traktować klientów z nieważnymi legitymacjami.

Tylko ostrzeżenie

Kłopoty mogą mieć także ci, którzy z nieważnymi legitymacjami wybiorą się w podróż. Kontrolerzy biletów mogą bowiem zakwestionować prawo do bezpłatnego czy też ulgowego przejazdu komunikacją publiczną. To zaś oznacza finansową karę.

Jeszcze przed południem z takim zamiarem nosił się Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Dopiero kilka godzin później zapadła decyzja, że obejdzie się bez karania starszych ludzi za przejazd autobusem lub tramwajem bez biletu.

- Nasi kontrolerzy przez pierwszy miesiąc będą jedynie upominać takie osoby, by wymieniły legitymacje na nową - mówi Dariusz Wołoszczuk, rzecznik ZDTiM w Szczecinie.

Jak wymienić?

Wnioski o wymianę legitymacji należy wraz z dwoma zdjęciami złożyć w najbliższym oddziale ZUS. Nie ma granicznego terminu, w jakim trzeba tego dokonać. Nowe dokumenty, pozwalające korzystać z ulg otrzymuje się po około siedmiu dniach (w Szczecinie) i po 14 dniach, jeśli wnioski składane są w innych miastach naszego regionu.

Wymiana związana jest ze zmianą zasad przyznawania ulg. Przeciwko operacji, która jest dla starszych ludzi bardzo uciążliwa, bezskutecznie protestowały organizacje kombatanckie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński