MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wesele 2018. Sezon się rozkręca: ile wydać na przygotowania, kto przyniesie jaki prezent

AIP
Dariusz Gdesz / Polska Press
Średni koszt wesela to dziś 30 tys. złotych. To dwa razy więcej niż jesteśmy gotowi przeznaczyć na ten cel. Nie ma też co liczyć na hojność gości. Niezmiennie gotowi są dać w kopercie - prezenty rzeczowe to przeżytek - 300-500 złotych. Jak więc zorganizować ślub i wesele?

Wiosna to początek sezonu weselnego, czyli wzmożonych wydatków. Jak wynika z badania SW Research, przeprowadzonego na zlecenie Grupy KRUK, prawie co trzeci Polak gotowy jest wydać na tę uroczystość nie więcej niż 15 tysięcy złotych. Tymczasem koszty wesela łatwo przekraczają tę kwotę dwukrotnie.

Czy jesteśmy gotowi na ślubne wydatki? Ślub i wesele to obecnie ogromne przedsięwzięcie finansowe i logistyczne.

Koszty weekendowej uroczystości sięgające nawet 35 tysięcy złotych składają się z wynajmu sali, pokoi hotelowych, cateringu, ale również obsługi fotograficznej. Samo menu weselne może kosztować około 15 tysięcy złotych. Kwota, którą przyjdzie wydać na fotografa, to nierzadko 4 tysiące złotych.

Polacy, niezależnie od swoich dochodów, nie są przygotowani finansowo na wszystkie koszty uroczystości. Tylko 14 proc. z nas wydałoby na ślub i wesele od 25 do 35 tysięcy złotych. Na sumy wyższe niż 35 tysięcy złotych przygotowanych jest 15 proc. badanych. Z wysokimi wydatkami ślubnymi próbujemy poradzić sobie np. biorąc kredyt. Gotowość do tego rozwiązania deklaruje 45 proc. z nas. Na kredyt przed ślubem zdecydowałyby się najczęściej osoby młode.

– Nasze badanie pokazało, że Polacy oczekują niższych kosztów ślubu niż wynoszą one w rzeczywistości. W takiej sytuacji wiele osób ratuje się kredytem. Czy warto jednak zaczynać wspólne życie od zobowiązań finansowych, które później trzeba będzie długo spłacać? Przygotowaliśmy pakiet przedślubnych porad, jak m.in. dobrze zaplanować budżet, ustalić priorytety oraz plan amortyzacji budżetu. Odpowiednio wcześniejsze zapoznanie się z kosztami pozwoli nie tylko uniknąć nieplanowanych pożyczek, ale i zaoszczędzić – komentuje Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

Nowy program - 300 plus czyli 300 zł na każdego ucznia jest już obowiązującym prawem. By jednak dostać pieniądze na "Dobry start" trzeba szybko złożyć niosek. Kliknij w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego o formalnościach, terminach i gdzie składać wniosek!

Jak do wydatków mają się prezenty ślubne?

Obecnie nie są już w modzie podarunki rzeczowe, dominuje popularna „koperta”. Jak pokazuje badanie, prawie co trzeci Polak zdecyduje się wręczyć parze młodej od 300 do 500 złotych. Na wyższe kwoty decydują się głównie osoby po 50. roku życia. 37 proc. proc. z nich może wręczyć od 500 do 1000 złotych.

Jak dobrze zaplanować ślubne wydatki?

Koszty wesela są wysokie, dlatego tak ważne jest dokładne zaplanowanie ślubnego budżetu. Dlatego warto podczas planowania wprowadzić kilka zasad:

1.Ustal maksymalny budżet weselny
Ważne jest, żeby na kartce albo w dokumencie Excel rozpisać wszystkie możliwe wydatki ślubne z przedziałem cenowym. Żeby zrobić to obiektywnie, warto skorzystać z obecnych w internecie kosztorysów, ale i poprosić o wycenę fotografa czy upragniony lokal. Kilka godzin spędzonych przy pisaniu wiadomości i układaniu listy może zaoszczędzić kilka tysięcy złotych.

2.Podziel budżet ze względu czas i wagę poszczególnych wydatków
Zaliczki i zamawianie zaproszeń są zawsze bardziej pilne niż np. zakup napojów. Dobra organizacja pokaże, czy możemy obejść się bez korzystania z karty kredytowej. Niektóre wydatki można pominąć, np. dodatkowe usługi fotograficzne.

3.Oszczędzaj na niepotrzebnych wydatkach
Zwykło się mówić, że im wesele bardziej wystawne, tym lepiej. Faktem jednak jest, że na wielu elementach można zaoszczędzić. Przykładem może być wesele poza sezonem, tzn. od września do kwietnia. Catering również można kompletować samemu i np. napoje zakupić bez pomocy organizatora sali.

4.Zapłać w ratach
Warto skonsultować się z fotografem i restauracją, czy poza zaliczką i kwotą główną możemy podzielić zapłatę na jeszcze kilka części. Często jest to możliwe, a pozwoli uniknąć zaciągania kredytu.

5.Pomyśl, jak zamortyzować wydatki i stwórz plan oszczędności po ślubie
Planowanie przed uroczystością jest równie ważne jak planowanie po. Przez miesiąc po tak dużych wydatkach warto zrezygnować z niepotrzebnych zakupów, np. sprzętu AGD czy elektronicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński