MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Węgiel od PGG? Musisz mieć ten dokument albo nie kupisz opału. Ważne zasady nie tylko dla właścicieli nieruchomości

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zakup węgla od Polskiej Grupy Górniczej nie zawsze jest prosty. Nabywcy muszą dysponować odpowiednimi dokumentami.
Zakup węgla od Polskiej Grupy Górniczej nie zawsze jest prosty. Nabywcy muszą dysponować odpowiednimi dokumentami. Grzegorz Olkowski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Nie każdy może kupić i odebrać węgiel od Polskiej Grupy Górniczej. Żeby to zrobić, nabywca musi posiadać dokument, który potwierdzi, że w domu lub mieszkaniu znajduje się źródło ciepła wykorzystujące to paliwo. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina kupującym, że – wbrew temu, co można czasami usłyszeć – wcale nie trzeba być właścicielem nieruchomości, żeby kupić opał od PGG.

Spis treści

Zakup węgla od PGG? Musisz mieć deklarację do CEEB

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina konsumentom o ważnych zasadach dotyczących kupowania opału od Polskiej Grupy Górniczej. Żeby dokonać zakupu i odbioru węgla, trzeba dysponować dokumentem potwierdzającym, że w nieruchomości znajduje się źródło ciepła, w którym taki opał jest spalany. Jest to zapewne zabezpieczenie przed nabywaniem węgla przez osoby, które nie kupują na własne potrzeby, tylko w celu odsprzedaży po wyższej cenie.

Żeby nabyć węgiel od PGG, trzeba posiadać jeden z poniższych dokumentów:

  • dokument prawidłowo złożonej w formie online deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, z unikalnym identyfikatorem deklaracji (albo wydruk takiego dokumentu),
  • kopię deklaracji do CEEB, złożonej w urzędzie miasta/gminy wraz z potwierdzeniem jej wpłynięcia (np. odpowiednią pieczątką),
  • inny dokument potwierdzający, że pod adresem podanym przez klienta w zamówieniu znajduje się źródło ciepła wykorzystujące węgiel (może być wystawiony przez urząd albo właściciela lub zarządcę nieruchomości) – może to być np. kopia deklaracji do CEEB albo odpowiednie zaświadczenie.

Jak przypomina GUNB, jeżeli obywatel złożył deklarację do CEEB dotyczącą ogrzewania, ale nie ma żadnego potwierdzenia tego faktu, może poprosić w urzędzie o wydanie odpowiedniego dokumentu. Można to zrobić nawet wtedy, gdy deklaracja nie została jeszcze wprowadzona przez urzędników do systemu – obywatel ma prawo wnioskować o wydanie kopii złożonych dokumentów potwierdzonej za zgodność z oryginałem.

Trzeba być właścicielem nieruchomości, żeby nabyć opał? Nie daj się nabrać

Nawet dysponując dokumentem potrzebnym do zakupu węgla, wiele osób ma wątpliwości, czy może się nim posługiwać tylko właściciel (lub zarządca) nieruchomości, czy także inni. GUNB rozwiewa w tej kwestii wątpliwości – dokumentem uprawniającym do zakupu węgla może się posługiwać każda osoba zamieszkująca wskazaną nieruchomość.

– Zawężanie możliwości zakupu węgla tylko do właścicieli lub zarządców budynków nie znajduje uzasadnienia w Regulaminie – wyjaśnia GUNB.

W razie problemów z nabyciem węgla klienci mogą powoływać się na powyższe stanowisko GUNB, a także na regulamin sklepu internetowego PGG S.A. W przypadku dalszych kłopotów najlepiej skontaktować się bezpośrednio z PGG w celu wyjaśnienia sprawy.

Modny styl kultowej holenderskiej marki

Uważaj na oszustwa „na węgiel”

Warto pamiętać, że choć zakup opału od PGG bywa nieco skomplikowany, plusem jest pewność, iż kupuje się węgiel z pewnego źródła. Zaopatrywanie się w opał u przypadkowych osób czy firm znalezionych w Internecie (zwłaszcza w grupach na Facebooku) oznacza duże ryzyko trafienia na oszustów, którzy działają dziś bardzo aktywnie. Jak podaje Policja, poszkodowanych jest wielu, a zaufanie przestępcom najczęściej kończy się tak, że pieniądze przepadają, a opał nigdy nie przybywa. Nawet, jeśli węgiel zostanie dostarczony, nie zawsze jest go tyle, ile klient oczekiwał.

– Z uwagi na zbliżający się okres grzewczy, Policja apeluje do ewentualnych nabywców węgla, aby przed uiszczeniem opłaty sprawdzali, czy ilość dostarczonego opału jest adekwatna do żądanej przez sprzedawcę kwoty. Taka zapobiegliwość pozwoli nabywcom uniknąć utraty znacznych kwot pieniędzy, a jednocześnie uniemożliwi rozwój procederu oszustwa – przestrzegają funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Piszu.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Węgiel od PGG? Musisz mieć ten dokument albo nie kupisz opału. Ważne zasady nie tylko dla właścicieli nieruchomości - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński