Weekend w Szczecinie. Zobacz, najciekawsze wydarzenia kulturalne - 16-18.10.2020

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
TERAZ - koncert online w GOKSiR.TV
TERAZ - koncert online w GOKSiR.TV
Udostępnij:
W ścisłym reżimie sanitarnym, z niską zajętością sali, szczecińskie teatry zapraszają na swoje spektakle. Warto też odwiedzić kilka wystaw.

Wystawa zdjęć Jarosława Dulnego

Pomagali w trakcie pandemii, teraz stali się bohaterami wystawy. Klub Delta i Okręg Zachodniopomorski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zapraszają do oglądania wystawy fotografii Jarosława Dulnego „Epidemia dobra w Szczecinie”. „Epidemia dobra w Szczecinie” to swoisty hołd złożony mieszkańcom Szczecina, zaangażowanym w działania pomocowe podczas pierwszej fali epidemii. Fotografie przedstawiają tych, którzy włączyli się w działania grupy „Pomóżmy tym, którzy pomagają”.

Wystawa zdjęć Jarosława Dulnego, 16 października, Klub Delta, godz. 15.

ZOBACZ TAKŻE:


Marek Szurawski "Wielkich Żaglowców Czar"

Był taki niezwykły czas w historii żeglugi, w II. połowie XIX, czas kliprów i windjammerów - najszybszych i najpiękniejszych żaglowców w historii - i zarazem czas conradowskiego pokolenia marynarzy, "ludzi z żelaza na drewnianych statkach, którzy podciągnęli swoje rzemiosło do rangi sztuki". O ich życiu i pracy przy szantowym zaśpiewie, o tradycjach i ceremoniach dawnego pokładu, o prawdach życia na morzu zrodzonych, tak potrzebnych w dzisiejszym świecie opowiada, z ilustracją muzyczną, Marek Szurawski, dziennikarz, tłumacz, żeglarz, marynista.

Spotkanie, 16 października, Stara Rzeźnia, godz. 18, wstęp wolny.


"Arcydzieło na śmietniku"

Eks-barmanka, ekspert w dziedzinie sztuki i tajemniczy obraz wart fortunę …a może pięć dolarów? Maude Gutman kupuje w lumpeksie za grosze dzieło, którego autorem jest być może słynny malarz, Jackson Pollock. Czy zdaniem eksperta obraz jest autentyczny? Czy Maude da za wygraną? I co właściwie możemy nazwać „prawdziwą sztuką”…? Spektakl z okazji jubileuszu czterdziestolecia pracy artystycznej Anny Januszewskiej i Grzegorza Młudzika. Aktorzy do realizacji kameralnej komedii zaprosili reżysera Tomasza Obarę, z którym wielokrotnie spotykali się w trakcie swojej pracy twórczej.

Arcydzieło na śmietniku, 16 października godz. 19, 17, 18 października godz. 17, Teatr Mały, bilety 30-40 zł.


"Być jak Beata" we Współczesnym

Spektakl muzyczny złożony z piosenek jednej z najbardziej charyzmatycznych wokalistek naszych czasów, Beaty Kozidrak, o której twórczości Dorota Masłowska pisze tak: „Te piosenki można kochać albo odrzucać, ale one jasno pokazują, że w całym swoim gwiazdorstwie Beata Kozidrak nie była figurantką, firmującą piękną twarzą i silnym głosem wytwory producentów – wyjadaczy. Była oryginalną, wrażliwą, rezonującą z rzeczywistością artystką, dającą ekspresję swojemu istnieniu i czasom, w których żyła”. Aktorom towarzyszyć będzie na scenie grający na żywo zespół muzyczny, a znane nam wszystkim piosenki nabiorą oryginalnego brzmienia dzięki nowym aranżacjom Tomasza Lewandowskiego.

Być jak Beata, 16, 17 października godz. 19, 18 października godz. 17, Teatr Współczesny, bilety 30-40 zł.


Noc Księgarń 2020

Ponad 200 wydarzeń, dziesiątki spotkań autorskich, koncerty, warsztaty i spacery literackie po zmroku - przed nami Noc Księgarń 2020. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 15 do 17 października. Ze względu na pandemię festiwalowe wydarzenia odbędą się zarówno w księgarniach, jak i w internecie. W wydarzeniu biorą udział: Księgarnia FiKa Aleja Papieża Jana Pawła II 8, Księgarnia Między Wierszami ul. Moniuszki 6, Kamienica w lesie ul. Pocztowa 19.

PROGRAM:


Schönberg - Beethoven 250

Koncert symfoniczny - artyści: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Rune Bergmann - dyrygent. Program: Arnold Schönberg - Kammersymphonie nr 1 E-dur op. 9, Ludwig van Beethoven - Symfonia nr 6 F-dur op. 68 Pastoralna. Mimo że wielu muzykologów, kompozytorów i artystów już kilkukrotnie w historii ogłaszało koniec ery symfonii, gatunek ten pozostaje pierwszą i najważniejszą formą muzyczną w salach koncertowych na całym świecie już od kilkuset lat.

Koncert, 16 października, filharmonia, godz. 19, bilety 25-55 zł.


TERAZ - koncert online w GOKSiR.TV

TERAZ - power trio rock and shock...nie tylko dla koneserów tłustych decybeli. Gromki wokal z gruzowatą gitarą w połączeniu z niskim basem i miażdżącą perką tworzą rock core’owy teatr ściany dźwięku. Teksty w ojczystym języku traktują o otaczającej nas rzeczywistości i nie zostawiają suchej nitki zarówno na klechach, chamach jak i politykach. Kapela koncertowa, lubiąca łupnąć z grubej rury jak i wpaść w publiczność dla lepszej integry.

Koncert online już w piątek 16 października o godz. 19 na https://www.youtube.com/watch?v=QgijuTiRK9I.


IV Zachodniopomorskie Spotkania Artystyczne Seniorów

Zachodniopomorskie Spotkania Artystyczne Seniorów to coroczny przegląd twórczości artystycznej seniorów województwa zachodniopomorskiego organizowany przez Dom Kultury „13 Muz" oraz działający w nim Salon Artystyczny Seniorów (SAS). W spotkaniach biorą udział seniorzy, którzy uprawiają różnorodną twórczość artystyczną: sceniczną, literacką, muzyczną, wokalną, plastyczną, fotograficzną i filmową. W programie „Kochajmy się" – program satyryczno-muzyczny Kabaretu Dwudziestolatek ze Szczecińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (SUTW) pod kierunkiem Marka Wala. Koncert zespołu wokalnego Optymalni. Koncert wokalny duetu Andrzej i Lidia oraz wokalistek z Salonu Artystycznego Seniorów SAS.

Impreza, 16 października, 13muz, godz. 18, bilety 10 zł.


Witryna "PLASTIKARIUM" - Justyna Woźniak

Spotkanie i Odsłonięcie Ekspozycji, która będzie dostępna przez najbliższe dni przez całą dobę w WITRYNIE OBIEKTU Kreatywnego Jadwiga - Jadwigi 2 - Szczecin. "PLASTIKARIUM" jest pracą Justyny Woźniak, studentki III roku zrealizowaną w Pracowni Działań Audiowizualnych i Performatywnych, na Wydziale Wzornictwa, Akademii Sztuki w Szczecinie realizowanej we współpracy z Tu Centrum.Szczecin.

Wystawa, 16 października, Witryna, godz. 18, wstęp wolny.


Wystawa prac Waldemara Wojciechowskiego

Wystawa "Paradoks" w Muzeum Narodowym w Szczecinie nieprzypadkowo odbywa się jednocześnie z oficjalną premierą monografii „Zbrodnia Ikara. O pracach Waldemara Wojciechowskiego” pod redakcją Łukasza Musielaka, wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Kolegium Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Wystawa – podobnie jak monografia – prezentuje wybrane realizacje Wojciechowskiego z lat 1984–2020. Zestaw prac wyselekcjonowanych na wystawę spaja w koncepcyjną całość właściwy Wojciechowskiemu zmysł dostrzegania paradoksów tkwiących w rzeczywistości i jej językowych reprezentacjach.

Wystawa, od 16 października, Muzeum Sztuki Współczesnej, od czwartku do niedzieli między 12 a 18.


Ryszard Leoszewski - Kołysanki wybrane

Na płycie znalazło się 12 autorskich kompozycji do wierszy: Danuty Wawiłow, Andrzeja M. Grabowskiego, Kornelii Leoszewskiej oraz Barbary Stenki, która zresztą wraz z Ryszardem Leoszewskim wystąpi na niedzielnym koncercie. Podczas imprezy będzie możliwość kupienia tej wyjątkowej i pięknie wydanej płyty. Blaszane pudełko z kolorowym nadrukiem zawiera krążek CD i książeczkę z tekstami wszystkich piosenek. Można by powiedzieć – idealne na prezent.

Koncert, 18 października, Stara Rzeźnia, godz. 17, bilety 10-15 zł.


"Przebieranki" w Pleciudze"

„Przebieranki” to spektakl najnajowy, inicjacyjny, w którym nie należy spodziewać się bajki z morałem. To zaproszenie małego widza do odkrywania własnego ciała oraz do odkrywania rzeczy, ubrań, które na różne części ciała można zakładać.
Czy skarpetki możemy założyć na nos a majtki na głowę? Czy sweter może gryźć? Czy buty stukają? I czy korale są twarde?
Na te i inne pytania mały widz znajdzie odpowiedź poprzez aktywne uczestnictwo w spektaklu.

Przebieranki, 17 października godz. 15, 18 października godz. 12, Pleciuga, bilety 15-20 zł.


"Karmelek" w Pleciudze

W pewnej spokojnej, wiejskiej zagrodzie żyją zwierzęta. Ich rytm dnia wyznaczany jest codziennymi obowiązkami: krowa daje mleko, kura znosi jajka a kogut, jak na prawdziwego koguta przystało, budzi co rano wszystkich domowników i zwierzęta. Tylko co ma robić piesek Karmelek? Sam chciałby się dowiedzieć, jak mógłby się stać potrzebny ...
"Karmelek" to pełna humoru i ciepła opowieść o poszukiwaniu własnego talentu oraz o sile przyjaźni, ktora sprawia, że dzięki niej każdy może poczuć się wyjątkowy.

Karmelek, 17 października, godz. 16, 18 października godz. 11, Pleciuga, bilety 16-22 zł.


"Die Sonne nie świeci tak jak Słońce" w TRAFO

Wystawa śledzi rozwój marzenia o jednej, niepodzielonej Europie, przyjmując za punkt wyjścia rok 2004 – moment akcesji krajów postsocjalistycznych do Unii Europejskiej. Analizuje wątki pracy, migracji, oraz kulturę liberalnej modernizacji napędzanej przez UE, prezentuje prace związane z geografią kulturową i zmieniającym się postrzeganiem granic między „nową” a „starą” Europą. Prace artystów i artystek z ostatnich dwóch dekad oraz prace przygotowane specjalnie na wystawę posłużą jako studia przypadków do badania transformacji krajów Europy Środkowej z „postsocjalistycznych” do „europejskich”.

Wystawa, od 16 października, Trafostacja Sztuki, wtorek – niedziela godz. 11-19, bilety 6-12 zł.


"Projekt: Matka" w Teatrze Kana

Spektakl mocny, bezlitośnie rozprawiający się z mitami na temat macierzyństwa, wszelkimi teoriami, pięknymi opisami w książkach, kiedy kobietę ponoć wyłącznie rozświetla stan błogosławiony, dziecko kwili, a nie wrzeszczy jak opętane, wszystko wydaje się być takie uduchowione i niezwykłe. A tymczasem... Prawda jest naga.

Projekt: Matka, 18 października, Teatr Kana, godz. 17, bilety 25-30 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie