Weekend w Szczecinie. Zobacz najciekawsze imprezy kulturalne w mieście

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Premiery teatralne i festiwal teatralny zdominują ten weekend w Szczecinie. Nie zabraknie również muzyki.

W czwartek startuje Prolog 55. Kontrapunktu. To przedsmak jubileuszu

Prolog 55. Kontrapunktu rozegra się między 10 a 13 września 2020 roku. Mottem także tego wydarzenia będzie prawda. Wyjątkowym wydarzeniem będzie prezentacja słynnego spektaklu „Carmen Funebre” poznańskiego Teatru Biuro Podróży. Z jednej strony to symboliczne odwołanie do ponad pół wiecznej tradycji Kontrapunktu i jego interdyscyplinarnego i ponad gatunkowego charakteru, a z drugiej rzecz niezwykle aktualna. Spektakl dedykowany będzie Białorusinom, ma stać się wyrazem solidarności z narodem walczącym o wolność. Tłem akcji widowiska będzie iluminacja elewacji Filharmonii Szczecińskiej właśnie w barwy flagi Białorusi. Główną sceną będą przestrzenie Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Wydarzenia plenerowe zaplanowano na placu Solidarności – dachu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy oraz na placu przy Nabrzeżu Starówka na Łasztowni.


Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa

11 września o godz.15 Zamkowy korowód pokoleń. Spacer z Przewodnik po Szczecinie - Tomasz Wieczorek (przewodnik zamkowy) po dziedzińcach Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Zbiórka zainteresowanych przy pomniku pary książęcej Bogusława X i Anny Jagiellonki. O godz. 16 Sala Literacka (wejście A) Wykład historyczny o starym Szczecinie. Szczecińscy profesorowie II Rzeczypospolitej. Portret pierwszego pokolenia polskich naukowców. Prowadzenie: dr Tomasz Ślepowroński. O godz.17 Sala Literacka (wejście A) „Pionierskie legendy Pomorza Zachodniego”. Spotkanie z Legendziarz. Prowadzenie: Mirosław Wacewicz.


Prelekcja i wystawa dr. Wojciecha Lizaka

„100-lecie odzyskania niepodległości. Polskie i węgierskie traumy historyczne”. Dzieje Polski i Węgier zwłaszcza w XIX i XX wieku miały wiele wspólnych wątków. Po I wojnie światowej Węgrzy zostali bardzo brutalnie potraktowani przez zwycięskich aliantów. Za swój związek z Austrią zapłacili utratą blisko 2/3 swoich ziem. Pokój w Trianon z 1920 roku stanowi do dziś największą zadrę w świadomości Węgrów. Polska w 1920 roku w bitwie warszawskiej odparła bolszewicki najazd. Węgrzy pospieszyli nam z pomocą, przysyłając m.in. amunicję ze swoich zapasów.

 • Prelekcja i wystawa, 11 września, 13muz, godz. 18, wstęp wolny.

"Mayday" Teatru Polskiego

"Mayday" to historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek. Następujące po nim lawinowo dziwne zbiegi okoliczności, omyłkowo zrozumiane przez bohaterów wypowiedzi i błędnie zinterpretowane przez nich wydarzenia doprowadzają do absurdalnego zawikłania sytuacji. Przekład: Elżbieta Woźniak, reżyseria: Stefan Szaciłowski, dekoracje i kostiumy: Jan Banucha, muzyka: Adam Opatowicz.

 • Mayday, 11 września, Nowy Browar Szczecin, godz. 19, bilety 40-50 zł.

"Dzieci z Dworca Zoo"

W sobotę a Opera na Zamku w Szczecinie inauguruje nowy sezon artystyczny 2020/2021. Widzowie będą mogli zobaczyć znakomity balet "Dzieci z Dworca Zoo". Spektakl oparty jest na wspomnieniach młodziutkiej narkomanki w książce „My, dzieci z dworca ZOO”. Autorami tekstu są Kai Hermann i Horst Rieck, dziennikarze niemieckiego „Sterna”. Po raz pierwszy książkę wydano w 1978 roku w Niemczech. Szybko stała się światowym bestsellerem. Historia dzieje się w Berlinie, jednak miejsce dla szczecińskich realizatorów ma nieco mniejsze znaczenie. Najważniejsze są tu emocje, dojmujące, często bolesne, uniwersalne. Inscenizacja, kostiumy – jak oczywiście i problem narkomanii nastolatków, którzy szukają w szarym życiu kolorów – pokazana jest w ponadczasowy sposób.

 • Dzieci z Dworca Zoo, 12 września godz. 19, 13 września godz. 18, Opera na Zamku, bilety 35-80 zł.

"My hrabiny nie płaczemy"

My hrabiny nie płaczemy” to nowy spektakl Olgi Adamskiej. Mówione i śpiewane historie w humorystyczny i błyskotliwy sposób opowiedzą o codzienności kobiecego życia. We współczesnych monologach aktorka da głos różnym kobietom: matkom, żonom, córkom, samotnym i w związkach, aktywnym zawodowo, walczącym o spełnienie marzeń i znajdującym szczęście. Aktorce towarzyszył będzie jako „pierwiastek” męski i akompaniujący, wybitny akordeonista Roman Rydz.

 • My hrabiny nie płaczemy, 11 września, GOKSiR Przecław, godz. 19, bilety 50-60 zł.

"Tymoteusz i Psiuńcio" w Pleciudze

W weekendy Pleciuga zaprasza na spektakle plenerowe "Scena na podwórku". Stworzony przez Jana Wilkowskiego miś Tymoteusz Rymcimci to uroczy rozrabiaka o bogatej wyobraźni i dobrym sercu. Jego przygody bawią i zachwycają kolejne pokolenia dzieci. Pewnego dnia Tymcio spotka samotnego, bezdomnego psa. Każde dziecko chciałoby mieć własne zwierzątko, prawda? Tymcio również! Wprawdzie Tata Niedźwiedź się nie zgadza, ale co zaszkodzi przenocować pieska pod łóżkiem? Może Tata jeszcze zmieni zdanie?

 • Tymoteusz i Psiuńcio, Pleciuga, 12 września godz. 16, 13 września godz. 11, bilety 20 zł.

"Smaki i dotyki" w Teatrze Małym

Jak bardzo może odsłonić się kobieta? Jestem niemal taka jak inne – precyzyjnie skrojona kobieta, córka, matka, żona, siostra, przyjaciółka, obywatelka z romansem, ślubem, porodem i doktoratem. Mówią przeze mnie one, każda innym głosem. Raz jestem alkoholiczką, raz prostytutką. Poddaję się, a potem szukam zadośćuczynienia. Uwięziona w jakiejś roli, przyjmuję ją lub strząsam z siebie. Jestem w ciągłym ruchu, w nieustającym poszukiwaniu smaku, prawdziwego życia i szczęśliwego dotyku.

 • Smaki i dotyki, 12, 13 września, Teatr Mały, godz. 17, bilety 20-25 zł.

„Wolność i Miłość” vol. 5

W koncercie wysłuchamy utworów polskich i węgierskich kompozytorów. Wystąpią: Agata Brodzińska - sopran, Angelika Naguszewska - mezzosopran, Małgorzata Wielgolińska - fortepian, Ireneusz Naguszewski - baryton. Organizatorem Koncertu jest Stowarzyszenie Eko-Spol. Koncert muzyki i poezji odbędzie się ramach IX Szczecińskich Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Projekt jest współfinansowany przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka oraz z Małej Dotacji Gminy Miasto Szczecin.

 • Koncert, 12 września, 13muz, godz. 17, wstęp wolny.

Teatr Współczesny zaprasza na premierę "Króla potworów"

W piątek Teatr Współczesny zaprasza na pierwszą po długiej przerwie premierę - "Króla potworów" w reżyserii Marcina Libera.
Czy można mówić o końcu świata na wesoło i z dystansem? Inspirowany monster movies oraz literaturą science fiction najnowszy spektakl w reżyserii Marcina Libera na podstawie scenariusza Michała Kmiecika w nieszablonowy sposób porusza temat nadchodzącej katastrofy i jej konsekwencji. Rozpoczynająca się w latach 60-tych XX wieku w sytuacji bankietowej akcja sztuki, w drugiej części spektaklu przenosi się do nieodległej nam przyszłości. W rzeczywistości tej, po radykalnych zmianach klimatycznych i przegranej przez Polskę wojnie polsko-amerykańskiej, pewnego dnia spotyka się grupa byłych żołnierzy, by wybrać się na pierwsze po wojnie polowanie. W lesie kryje się jednak coś dziwnego…

 • Król potworów, 11 września, Teatr Współczesny, godz. 19, bilety 26-40 zł.

Inauguracja sezonu w Filharmonii

Brahms, Beethoven i Bergmann to gwarancja niezwykłego wieczoru w Filharmonii w Szczecinie. Melomani na pewno z niecierpliwością wyczekiwali wykonania kolejnej symfonii Wielkiego Mistrza w jubileuszowym Roku Beethovenowskim. A Ci, którzy wezmą udział w koncercie po raz pierwszy, będą mogli się przekonać, jak wspaniale brzmi doskonała symfonika pod batutą Rune Bergmanna. Tym razem na scenie, obok orkiestry, stanie wybitny solista i osobowość w świecie sztuki - Amihai Grosz.

 • Koncert, 11 września, Filharmonia, godz. 19, bilety 50-70 zł.

Klub Komediowy Impro z Krypty

Grupa Impro z Krypty działa przy Teatrze Piwnica przy Krypcie, gdzie z powodzeniem rozwija sztukę tworzenia interaktywnych widowisk, niepowtarzalnych scen komediowych. Spektakle powstają na gorąco, tu i teraz. Dzięki współpracy z widownią artyści tworzą zaskakujące widowisko, którego nie da się powtórzyć. Idąc po raz drugi na Impro z Krypty nie zobaczysz tego samego przedstawienia. Grupę tworzą aktorzy szczecińskich teatrów m.in. Adrianna Janowska-Moniuszko, Marta Uszko-Tychulska, Katarzyna Nowak, Adam Kuzycz-Berezowski, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski, Wojciech Sandach, Maciej Sikorski, Kacper Odrobny – pianino.

 • Impro z Krypty, 11 września, Zamek, godz. 20, bilety 30 zł.

Kaz Bałagane - Polska Gotówkowa

Kaz Bałagane, właściwie Jacek Świtalski – polski raper, autor tekstów i producent muzyczny. W swoich utworach snuje historie o życiu w stolicy i lokalnym półświatku. Każdy album jest dokumentacją konkretnego okresu w życiu rapera. Teksty artysty są pełne niecodziennych zabiegów fleksyjnych i neologizmów. Bałagane pierwsze kroki w świecie muzyki stawiał jako producent. W 2009 roku wyprodukował utwór "Kolor" z gościnnym udziałem OSTR, który otrzymał instrumental od Kaza zaledwie dzień wcześniej.

 • Kaz Bałagane, 11 września, Kosmos, godz. 20, bilety 40-50 zł.

"Piaf" Teatru Polskiego

Edith Piaf – francuska pieśniarka. Drobna, o kruchej posturze, a głosie tak mocnym i przepełnionym emocjami, że trafiał do serc ludzi na całym świecie. Sztuka Pam Gems to portret tej wybitnej artystki ukazujący ją nie tylko w świetle reflektorów, ale i za kulisami, w życiu prywatnym. Oba te światy przenikały jednak te same uczucia: nienasycenie życiem, szaleńcza tęsknota za miłością, za byciem kochaną. Przez tłumy, i przez tego Jedynego… W spektaklu zabrzmi kilkanaście piosenek Piaf. Aktorom towarzyszyć będzie zespół grający muzykę na żywo.

 • Piaf, 12 września, Scena na Łasztowni Teatru Polskiego, godz. 19, bilety 35-50 zł.

Wystawa fotografii Jarosława Dulnego "Epidemia dobra w Szczecinie"

Wystawa powstała jako podziękowanie dla mieszkańców Szczecina zaangażowanych w działania pomocowe podczas pierwszej fali epidemii Covid-19 w marcu i kwietniu 2020 roku. Organizatorem wystawy jest Koło nr 3 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie.

 • Wernisaż, 12 września, Między wierszami, godz.18, wstęp wolny.

„Legendy Szczecina” w wykonaniu Karłowicz Ensemble

Koncert będzie niezwykłą muzyczną opowieścią o znanych i nieznanych szczecińskich legendach, w które wprowadzi publiczność narratorka - Izabella Nasiłowska. Historie zostaną zilustrowane arcydziełami muzyki klasycznej. W skład Karłowicz Ensemble wchodzą absolwenci najlepszych uczelni artystycznych w Polsce, obecnie instrumentaliści Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

 • Legendy Szczecina, 13 września, Zamek Książąt Pomorskich, godz. 16, bilety 10 zł.

Filharmonicy na skwerze im. Waleriana Pawłowskiego

Po raz kolejny już wraz z Radą Osiedla Pogodno filharmonia zaprasza na plenerowy koncert na skwerze im. Waleriana Pawłowskiego. W tym roku koncert 13 września - niedzielne popołudnie, chwila wolnego czasu to dobry moment, aby przypomnieć tę niezwykle barwną postać życia muzycznego naszego miasta i wysłuchać koncertu w wykonaniu solistów grupy wiolonczel Orkiestry Filharmonii w Szczecinie z ciekawym, lekkim repertuarem.

 • Koncert, 13 września, skwer im. Waleriana Pawłowskiego, godz. 16, wstęp wolny.

Zlot fanów The Rolling Stones

Ile osób jednocześnie zagra "Angie" Rolling Stonesów? Przekonamy się o tym w sobotę podczas II Zlotu fanów The Rolling Stones w Szczecinie w klubie Sorrento. Już po raz drugi Fan Club The Rolling Stones działający przy klubie Sorrento zaprasza wszystkich chętnych gitarzystów i wokalistów na wspólne bicie rekordu w liczbie osób jednocześnie wykonujących piosenkę Rolling Stonesów "Angie". W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział około 30 muzyków. Po wspólnym graniu planowany jest koncert zespołu L.U.Z. Blues, z potem w sali zostanie odtworzony koncert The Rolling Stones z Hyde Parku. Specjalnym gościem będzie Ryszard Poznakowski, który opowie o słynnym koncercie z Kongresowej.

 • Bicie rekordu jest planowane 12 września o godz. 16 w klubie Sorrento.

Taka jest prawda o "Rolnik szuka żony"!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3